Kawiarki - parametry użytkowe

Jeśli ten dział rozrośnie się - oddzielimy poszczególne tematy.
Awatar użytkownika
lomax
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Gaggia Classic + Iberital Challenge
Bialetti Venus 2cup + Hario Slim

Kawiarki - parametry użytkowe

Postautor: lomax » czw 10 sty 2013, 18:28

Witam,
zakładam nowy temat związany z parametrami użytkowymi kafetierek ponieważ szukając właściwego wyboru dla siebie brakowało mi takiego zbioru informacji. Wiemy, że są kawiarki 1, 2, 3, 4, cup itd. ale rzadko kiedy mamy dokładnie sprawdzone informacje dotyczące tego ile tak naprawdę ml naparu otrzymamy. Zwracam się z prośbą do osób, które używają kawiarek o wpisywanie następujących danych:
model
pojemność zbiorniczka na wodę: ilości wody (nalanej pod zaworek lub do kreski wyznaczonej przez producenta)
pojemność sitka (ilość gr kawy mieszczącej się w sitki bez ubijania, ewentualnie przy lekkim uklepaniu)
ilość ml otrzymanego naparu (odlana przed końcem ekstrakcji - bulgotaniem)
ewentualne uwagi na temat kawiarki
Zbiór takich danych będzie bardzo przydatny przy dokonywaniu ewentualnych wyborów przy zakupach oraz pomocny w doktoryzowaniu się z zakresu przygotowania kawy z pomocą moki :)

Na początek zacznę ja:

Kawiarka: Bialetti Venus 2 cup
pojemność zbiorniczka na wodę (zalane pod zaworek): 100 ml
pojemność sitka: około 10 gr kawy (średni stopień zmielenia)
ilość naparu: max - 70 ml (zdjęte tuż przed końcem ekstrakcji)
uwagi: przy lekkim uklepaniu kawy bądź drobniejszym zmieleniu ilość naparu wynosi max 60 ml. Nalanie wody powyżej zaworka nie skutkuje zwiększoną ilością otrzymanego naparu.

PS. Wiem że to żmudne i nudne wpisywanie, ale jeśli ktoś już zbadał pod tym kątem swoją kawiarkę to bardzo proszę o wpisanie się. Może uda nam się stworzyć porządny zbiór przydatnych informacji - myślę że naprawdę warto :wink:

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Re: Kawiarki - parametry użytkowe

Postautor: cyrus » czw 10 sty 2013, 18:53

Wg mnie porównanie/zestawienie takie nie ma wielkiego sensu. To ile uzyskasz naparu zależy od kawy, stopnia jej zmielenia, momentu wyłączenia gazu... Na tej samej kawiarce możesz dostać różne wyniki :roll:
Nie to, bym negował pomysł tego tematu, tylko tak jakoś... :kwiat:
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Awatar użytkownika
lomax
Sprzęt: Gaggia Classic + Iberital Challenge
Bialetti Venus 2cup + Hario Slim

Postautor: lomax » czw 10 sty 2013, 19:21

Tak, tylko ja mam na myśli podstawowe dane które pomogą w dokonaniu powiedzmy pierwszego wyboru. Szukając informacji o kawiarkach dużo napotkałem wątpliwości czy ktoś tak naprawdę potrzebuje 3cup czy 4cup, bo nie wiadomo jak producent liczył czy po 25, 30, 35 czy 50 ml. Apropos Bialetti Venus jeden sprzedawca mówił że pojemność to 2x25 ml, inny że 2x50 ml. A prawda leży po środku bo jest 2x35 ml. O to mi właśnie chodzi o rzeczywiste dane. Ja chciałem de facto kawiarkę dla siebie i długo musiałem rozmyślać aż w końcu kupiłem 2 cup i okazuje się, że idealnie bo pierwsze 50 ml zlewam i nie czekam na koniec ekstrakcji. Zatem kawiarka tak naprawdę dla 1 osoby licząc "cup" = 50 ml. Oczywiście, że można się bawić z płomieniem ale wydaje mi się, że to jest różnica kilku ml więc stosunkowo niewiele.
Ostatnio zmieniony czw 10 sty 2013, 19:45 przez lomax, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » czw 10 sty 2013, 19:41

Mimo wszystko sporo, jak nie większość informacji jest w temacie Kawiarka na początek przygody z kawą. Tam też nie raz zaznaczano, że 1 cup = 50 ml. Oczywiście kawy wychodzi mniej :mrgreen:
To, czy kawiarka 2-3 cup to mało/dużo, to także pojęcie względne. Ja pijam z trójki i czasami jest mi mało. Antonio z kolei uważa, że kawa z kawiarki może pozbawić życia :mrgreen:
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Monkin
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Kawiarka od lat, Gaggia Accademia

Postautor: Monkin » pt 11 sty 2013, 8:32

W pełni zgadzam się z tym co pisze Cyrus. Kawiarek używam od kilku dekad, pierwszą przywiozłem sobie z Włoch jeszcze w latach urzędowania towarzysza I sekretarza Gierka i do tej pory mi dzielnie służy, i nie chce się zepsuć . Nawet uszczelki w niej są dalej oryginalne. :shock:
Zaliczyłem przez ten czas kawiarki o różnych pojemnościach, na gaz i elektryczne ( te drugie szczególnie dobre w pracy, jak nie ma dostępu do ekspresu). Tych o pojemnościach ok. 0,6-1 l używam sporadycznie, tylko jak przyjdzie więcej znajomych w odwiedziny, którzy preferują tradycyjną "małą, dużą czarną".
Jak pisze Cyrus z kawiarki zawsze wychodzi mniej kawy niż jest wody w zbiorniku. Normalka, czyli czysta fizyka.
Sprzęt o poj. 6 cup pozwala na zaparzenie dwóch standardowych pojemnościowo filiżanek. W codziennej praktyce najczęściej używam elektrycznej z programatorem czasowym o pojemności 3-6 cup i z adapterem nakładanym w razie potrzeby uzyskania mniejszej ilości naparu w filtrze lejkowym. Czyli pojemność zbiornika max do ok. 0,3-0,35 l wody. Ale adaptera nie używam . Napełniam na maxa i dwie osoby mają solidną porcję dobrej kofeiny albo ja mam treściwy kubek kawki. :)

Wróć do „Moka, imbryk, kafetierka, syfon, tłoczek”