Jaki rozmiar kawiarki wybrać?

Jeśli ten dział rozrośnie się - oddzielimy poszczególne tematy.
undeniable
zagląda od święta
Sprzęt: La Pavoni Domus Bar

Jaki rozmiar kawiarki wybrać?

Postautor: undeniable » pn 13 sty 2014, 11:24

Cześć!

To mój pierwszy post na forum. Do dobrej kawy jestem przyzwyczajony w domu rodzinnym, ale nachodzi mnie często ochota wypicia czegoś względnie poprawnego w mieszkaniu studenckim.
Najpierw napaliłem się oczywiście na ekspres, ale na razie się jeszcze z tym wstrzymam, bo niezbędny do tego jest dobry młynek.
Jako że sesja tuż tuż i jakaś kawa byłaby bardzo wskazana, wpadłem na pomysł kupienia kawiarki, zapewne Bialetti. Tutaj rodzi się pytanie: jaki rozmiar wybrać? Jestem przyzwyczajony do picia espresso albo, jeśli potrzebuję się porządnie obudzić, doppio. Czy kawa z kawiarki ma podobną zawartość kofeiny oraz "esencjonalność" do espresso z ciśnieniowca? Można tutaj zastosować przelicznik 1:1 czy lepiej wybrać większą kawiarkę? Jak sprawują się reduktory? Mógłbym kupić kawiarkę na 3 espresso, na co dzień używać reduktora na 1 espresso, a jeśli będę chciał kogoś poczęstować lub samemu wypić większą porcję to zawsze mogę go wyjąć.

PS Rozumiem, że Bialetti Mukka Express na 2 cappuccino robi również 2 espresso?

krystofffer
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: DeLonghi 14f

Re: Jaki rozmiar kawiarki wybrać?

Postautor: krystofffer » pn 13 sty 2014, 13:32

Ja nie jestem specjalistą bo sam szukam moki dla siebie w bardzo podobnym wątku, który już jest na forum. Po pierwsze, jeżeli chcesz już z systemem spieniania mleka to zobacz sobie:
http://bialetti.pl/produkt/bialetti-muk ... a-kawiarka - jest to ponoć udoskonalona wersja, czyli powiedzmy wersja 2. W niej oczywiście możesz nie wlewać mleka i wtedy uzyskasz "małą czarną". Czytałem wiele wątków na tym forum, i znaczna część osób poleca jednak osobny zestaw - kawiarka + spieniacz do mleka. Podobno nie zawsze spienia się mleko, wszystko zależy od tego jaka firma (jednemu forumowiczowi spienia się dobrze tylko mleko jednej konkretnej firmy), ale to w sumie pikuś. Największy zarzut jaki czytałem to, to iż dzieje się to bardzo szybko i często mleko nie jest podgrzane do odpowiedniej temp. i kawa przez to nie jest gorąca. Ja kupiłem spieniacz przez internet w empiku z odbiorem własnym za 5,5zł (taki ręczny na baterię 2xAA) (konkretnie ten http://www.empik.com/sekrety-baristy-sp ... ,gadzety-p ale widzę że cena już podskoczyła) i spienia on mleko za każdym razem bez problemów:) Mleko musi być wcześniej podgrzane do temp. ok 60-65 stopni.

Bialetti Brikka - kawiarka z systemem crema, nie wiem dokładnie czy to "prawdziwa" crema, ale na filmikach widziałem że wychodzi ładna (tylko cena wysoka).

Mam też problem z oceną ile ml z danej kawiarki można uzyskać, gdyż na różnych stronach są różne informacje. Tak więc 1cup może mieć od 40 do 80 ml

Ja się na chwilę obecną poważnie zastanawiam nad Bialetti Moka Express 3 cup, gdzie można dokupić reduktor na 1. Nie wiem tylko ile ml uzyskam z 1 a ile z 3. Wersja na 6 pozwala uzyskać 120-180ml.....

Awatar użytkownika
warp
Sprzęt: Dama Bialetti

Postautor: warp » pn 13 sty 2014, 15:18

Z Bialetti 3 cup wychodzi 150ml.

edtheduck
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: clever dripper | Porlex
mukka express | Aeropress

Postautor: edtheduck » pn 13 sty 2014, 17:13

Kawa z kawiarki, to nie to samo co espresso, smak i intensywność jest inna.
Dla jednej osoby wybrałbym wersję 2-3 cups, jeśli pijesz kubek kawy.
Mukka Express na 2 cappucino jeśli nie dodasz mleka zrobi coś koło 2 espresso tak jak podejrzewasz. Faktycznie mleko przeważnie nie ogrzewa się zbyt mocno w mucce. Chyba, że dość długo trzymamy kawiarkę na niewielkim gazie. Ale nawet przy dłuższym parzeniu nie jest to kawa parząca język, a raczej przyjemnie ciepła :)

undeniable
zagląda od święta
Sprzęt: La Pavoni Domus Bar

Postautor: undeniable » pn 13 sty 2014, 19:03

Czytałem wiele wątków na tym forum, i znaczna część osób poleca jednak osobny zestaw - kawiarka + spieniacz do mleka.
Też trochę poczytałem i doszedłem do podobnych wniosków. Także decyduję się na zwykłą kawiarkę.
Dla jednej osoby wybrałbym wersję 2-3 cups, jeśli pijesz kubek kawy.
Może to zabrzmi śmiesznie, ale nie piłem nigdy kawy "na kubki". W domu mamy ekspres ciśnieniowy i zawsze piłem espresso lub cappuccino ;) Dlatego nie wiem jaki rozmiar kawiarki wybrać...

Chwilowo przywiozłem sobie do domu starę kawiarkę, ale jest w kiepskim stanie i chciałbym kupić coś nowego. Mieści się do niej ok. 20g kawy. Czy to znaczy, że to 3 espresso?

Awatar użytkownika
Blondas
Sprzęt: Ascaso Dream, Macap M2M, Quamar M80 E
Moka Bialetti Dama na 3 filiżanki i na 6 filiżanek, AeroPress, Phin

Postautor: Blondas » pn 13 sty 2014, 23:53

W sitku mojej Bialetti Dama 3 cups mieści się praktycznie tyle samo kawy co w sitku do doppio ekspresie, objętość ok 150 ml, więc nie może być tak gęste jak espresso. Kofeiny najpewniej ma więcej, bo ekstrakcja dłuższa.
Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
lomax
Sprzęt: Gaggia Classic + Iberital Challenge
Bialetti Venus 2cup + Hario Slim

Postautor: lomax » wt 14 sty 2014, 10:56

Jeśli chodzi o Bialetti Venus 2 cups to tak:

pojemność zbiorniczka na wodę (zalane pod zaworek): 100 ml
pojemność sitka: około 10 gr kawy (średni stopień zmielenia)
ilość naparu: max - 70 ml (zdjęte tuż przed końcem ekstrakcji)

Jak dla mnie ta kawiarka jest w sam raz dla 1 osoby. Masz spokojnie 60 ml naparu, możesz wypić samą kawę, możesz zrobić latte. Optimum dla 1 osoby. No i Panie nie zapominaj o młynku, chyba że pijesz na razie gotowe mielonki ;)

PS. Na marginesie to chciałem zrobić kiedyś wątek właśnie dla osób z takimi pytaniami: http://caffeprego.pl/phpBB3/viewtopic.php?f=32&t=13345 Ale forum stwierdziło że bez sensu, a teraz by było jak znalazł :szampan:

Wróć do „Moka, imbryk, kafetierka, syfon, tłoczek”