Jaki zaparzacz? (kafetiera, kawiarka, moka)

Jeśli ten dział rozrośnie się - oddzielimy poszczególne tematy.
dr_Fell

Jaki zaparzacz? (kafetiera, kawiarka, moka)

Postautor: dr_Fell » ndz 21 sty 2007, 12:21

Witam, ostatnio trafiłem na forum szukając informacji o tym jak zrobić pianę z mleka i lektura kilku wątków zmieniła nieco mój pogląd na zaparzanie kawy. Ponieważ na przyzwoity ekspres ciśnieniowy w tej chwili nie mogę sobie pozwolić, padło na zaparzacz.
I właśnie w tej kwestii chciałbym prosić o radę - na allegro poza omawianym i chwalonym tutaj BIALETTI znalazłem też podobnie wyglądające ale znacznie tańsze zaparzacze
BERGNER, (również inox), PEPITA, która właściwości ma podobne ale wygląda zupełnie inaczej niż na stronie http://kawa.dikappa.pl/ , oraz SPLENDIDA. Jesli ktos moze się podzielic opinia na temat tych zaparzaczy będę bardzo wdzięczny. Szczególnie interesują mnie te teńsze ;)

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » ndz 21 sty 2007, 13:15

Wybierając Bialetti masz gwarancję jakości. Jeśli kupujesz coś tańszego, sprawdź najpierw zapach... często stalowe blachy cuchną na wieki ;-) Jeśli caffetiera nie cuchnie, jest solidna, to możesz ją kupić...

Awatar użytkownika
MariuszH
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Brasilia America Plus

Postautor: MariuszH » ndz 21 sty 2007, 13:22

Większość zaparzarek ma allegro to tandetne chińskie podróbki. Zalecam spacer po miejscach gdzie możesz dostać do rąk taką zaparzarkę, przekonać się jak się wkręca/wykręca, jak są spasowane elementy itd. W przeciwnym wypadku może spotkać Cię spory zawód. Inny sposób, to posłuchanie opinii np na tym form.
pozdr.

dr_Fell

Postautor: dr_Fell » ndz 21 sty 2007, 20:44

Wadą allegro jest właśnie fakt, że nie można towaru wziąć do ręki przed zakupem. Za to zaletą zwykle niższa cena. Jeden ze sprzedawców który sprowadza Bergnera pozwala odesłać towar w ciągu 10 dni od jego wysłania więc może się skuszę i spróbuję "powąchać" najwyżej będę kilkanaście zł w plecy. Jeśli stal czasem cuchnie może lepiej skusić się na aluminium ?

Znalazłem aluminiowe w ofercie tego samego faceta który bergnery sprowadza. a cena atrakcyjna. A jeśli ktoś już kupował konkretnie takie / u konkretnego sprzedawcy - proszę o info :)

Awatar użytkownika
MariuszH
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Brasilia America Plus

Postautor: MariuszH » ndz 21 sty 2007, 21:01

Bergner kompletnie mi się nie podoba, można go znaleźć w sklepach i pomacać. Jest tandetny, nic nie pasuje, odstaje, niewykończone. Może mam wypaczone podejście, bo mam w domu malutką włoską kafetierkę, która wykonana jest idealnie i pięknie. Kupiłem kiedyś na allegro coś co na zdjęciu wyglądało identycznie, a w rzeczywistości okazało się kupą g...a. Na szczęście udało się oddać, choć sprzedawca był zdziwiony... :/

dr_Fell

Postautor: dr_Fell » ndz 21 sty 2007, 23:50

Szkoda... chwilami miałem nadzieję że za sporo niższą ceną idzie tylko nieco niższa jakość. Ale idąc za radą spróbuję poszukać w sklepie i pomacać go nieco :) Może okaże się że na początek wystarczy - ja nie jestem estetą strasznym i nie musi idealnie pasować, byleby miało to niewielki wpływ na parzenie kawy. Koleżanka kiedyś robiła mi w aluminiowym zaparzacu, chyba z tych tandetnych a kawa była pyszna jak na mój niewyrafinowany smak.

A właśnie - czy do zaparzacza można nalać mniej wody / nasypać mniej kawy (i zaparzyć mniej) niż wynosi nominalna pojemność ? Chcę być przygotowany na wizytę znajomych ale najczęściej będę parzył dla siebie

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pn 22 sty 2007, 0:29

Jakość materiałów jest bardzo ważna. Nie chcesz się chyba truć systematycznie? ;-)

Raczej nie można stosować mniej kawy. Mniej wody owszem. Parę lat temu kupiłem stalową caffetierę z drugim dnem do filtra/sitka. Są w niej zatem dwie mozliwości: albo cały filtr wypełniony kawą, albo połowa. Niestety urządzenie to do dzisiaj nosi swój charakterystyczny, nieprzyjemny zapach i posmak metalu.

A

dr_Fell

Postautor: dr_Fell » pn 22 sty 2007, 10:47

Idąc za radą nie będę kupował w ciemno - postaram się poszukać w sklepie nawet jeśli będzie nieco drożej, albo odwiedzić jakiegoś sprzedającego z allegro który mieszka na tyle blisko że dojazd się opłaci. Faktycznie - po to kupuję zaparzacz żeby pić lepszą kawę, a nie z posmakiem metalu.

Czy jest tak że "bezpieczniej" jest kupować aluminiowe zaparzacze w takim razie ? one chyba nie śmierdzą ? (na pewno nie stalą ;) )

Jeśli chodzi o sprzedawców, to w Katowicach (jestem z Sosnowca, więc blisko) zlokalizowałem tylko tego BERGNERA, ze stalową rączką mniej mi się podoba no i inny od wszystkich a takie eksperymenty nierzadko bywają nieudane.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pn 22 sty 2007, 12:34

Kiedyś dyskutowaliśmy o materiałach... możesz przeszukać forum. Aluminium na pewno nie ma zapachów, ale niektóre stopy "made in China" pewnie nie są całkowicie neutralne. Dobra stal jest chyba bardziej bezpieczna. Najlepsza jest może porcelana, choć może niezbyt praktyczna...

dr_Fell

Postautor: dr_Fell » pn 22 sty 2007, 22:26

Tropy bergnera prowadzą do Hongkongu :). A może kafetierkę z Ikei ktoś próbował ? są na allegro po 60 zł.

EDIT: A tutaj znalazłem aluminiową wprawdzie ale włoskiej firmy frabosk w bardzo dobrej cenie :). Może tych ktoś próbował ? I sam nie wiem czy aluminium z Włoch lepsze niż stal z Hongkongu :D

Awatar użytkownika
carl
Consigliere
Consigliere

Postautor: carl » wt 23 sty 2007, 1:10

Jeśli stal to tylko za Szwecji :idea: .
"All those moments will be lost in time...like tears, in rain"

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » wt 23 sty 2007, 1:10

Na tej samej stronie są caffetierki Bialetti za mniej niż 90zł. Jest to 2-3 razy więcej, ale... na pewno będzie to zakup na wieki ;-) Poza tym warto dodać, że tego typu caffetierki wynalazł pan Bialetti :-)
Myślę, że zakup aluminiowej caffetierki nie będzie wielkim ryzykiem... Może następnym razem kupisz sobie coś lepszego, a może taki zakup okaże się wystarczający :-)
a.
PS. Fantastyczny ten sklep ;-) może kupię sobie wreszcie dobry... młynek do pieprzu, klendry, gorczycy, kuminu itd... ;-)

Awatar użytkownika
ania_g
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Kontaktowanie:

Re: Jaki zaparzacz ?

Postautor: ania_g » wt 23 sty 2007, 10:46

Witam, ostatnio trafiłem na forum szukając informacji o tym jak zrobić pianę z mleka i lektura kilku wątków zmieniła nieco mój pogląd na zaparzanie kawy. Ponieważ na przyzwoity ekspres ciśnieniowy w tej chwili nie mogę sobie pozwolić, padło na zaparzacz.
I właśnie w tej kwestii chciałbym prosić o radę - na allegro poza omawianym i chwalonym tutaj BIALETTI znalazłem też podobnie wyglądające ale znacznie tańsze zaparzacze
BERGNER, (również inox), PEPITA, która właściwości ma podobne ale wygląda zupełnie inaczej niż na stronie http://kawa.dikappa.pl/ , oraz SPLENDIDA. Jesli ktos moze się podzielic opinia na temat tych zaparzaczy będę bardzo wdzięczny. Szczególnie interesują mnie te teńsze ;)
Nikt jeszcze nie napisał, że dobra włoska kawiarka to nie tylko elegancki wygląd, ale też bezpieczeństwo. Co prawda są to urządzenia niskociśnieniowe, ale jednak to gorąca para więc parząc kawę w chińskim cudzie techniki, możesz się poparzyć. 8)
Twój dom najlepsza restauracja w mieście.

Awatar użytkownika
ania_g
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Kontaktowanie:

Postautor: ania_g » wt 23 sty 2007, 10:54

Na tej samej stronie są caffetierki Bialetti za mniej niż 90zł. Jest to 2-3 razy więcej, ale... na pewno będzie to zakup na wieki ;-) Poza tym warto dodać, że tego typu caffetierki wynalazł pan Bialetti :-)
Myślę, że zakup aluminiowej caffetierki nie będzie wielkim ryzykiem... Może następnym razem kupisz sobie coś lepszego, a może taki zakup okaże się wystarczający :-)
a.
PS. Fantastyczny ten sklep ;-) może kupię sobie wreszcie dobry... młynek do pieprzu, klendry, gorczycy, kuminu itd... ;-)
Zapraszam :D dla forumowiczów zniżka :kwiat:
Twój dom najlepsza restauracja w mieście.

margolka

Postautor: margolka » wt 23 sty 2007, 11:59

a w którym miejscu dokładniej taka ulica w DG :D ???

Wróć do „Moka, imbryk, kafetierka, syfon, tłoczek”