Dripper 3w1 - Chemex, Hario, Tiamo

Jeśli ten dział rozrośnie się - oddzielimy poszczególne tematy.
Artur S.
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: nie mam

Dripper 3w1 - Chemex, Hario, Tiamo

Postautor: Artur S. » ndz 23 lis 2014, 17:21

Cześć,
Rozważam zakup drippera i zastanawiam się, czy jeśli kupię na przykład Tiamo i zastosuje filtry od Hario lub od Chemexa, osiągnę identyczny efekt jak w przypadku gdybym miał Hario i Chemexa. Widziałem, że Tiamo i Hario można kupić w wersji plastikowej, ceramicznej i szklanej. Narzuca mi się wniosek, że na efekt zaparzania ma wpływ głównie rodzaj filtra, czas, temperatura, może materiał z którego zrobiono dripper, ale raczej nie rodzaj drippera. Jak myślicie?

Awatar użytkownika
hawlik
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Bezzera BZ07 + Macap M4D
Chemex, Tiamo V02 + KitchenAid

Re: Dripper 3w1 - Chemex, Hario, Tiamo

Postautor: hawlik » pn 24 lis 2014, 8:02

driper ceramiczny jest znacznie lepszy niż plastikowy (utrzymuje temperaturę). Filtry od Hario z powodzeniem pasują do Tiamo. (imo te od Hario są lepsze) Chemex to już inna bajka, filtr jest znacznie grubszy i większy, musisz inaczej mielić efekt w filiżance też inny. Ja używam obu i wolę chemex... ale dripper tez jest ok:-D

Awatar użytkownika
joonecky
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Bialetti Mukka | Ekspres przelewowy Krups | Hario V60-01 | Phin 140 ml | Aeropress
Mario Slim | Concept KM-5120

Postautor: joonecky » pn 24 lis 2014, 13:43

Jak Ci nie szkoda kasy, to weź ceramiczny/szklany, ale tak na prawdę to nie ma jakiś większych róznic. Niewprawne oko nawet nie rozróżniłoby z wyglądu plastiku od ceramiki.

Ja mam ceramiczny, bo jest fajniejszy. Ale dla babci kupowałem plastikowy i wielkich różnic nie ma. Czy warto płacić ponad 3 razy więcej za ceramikę? Moim zdaniem warto. Ale plastykiem też się nie zawiedziesz.

Artur S.
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Artur S. » pn 24 lis 2014, 18:25

Też uważam, że biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, ceramiczny powinien być najlepszy, bo ceramika po zwywarce jest sucha, czego nie można powiedzieć o plastiku. Wadą ceramiki na pewno jest to, że pochlania sporo ciepła z wody, więc temperatura zaparzania będzie mniej stabilna niż w plastiku.

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » pn 24 lis 2014, 21:34

Właśnie bardziej stabilna. Tylko trzeba przepłukać wrzątkiem przed wsypaniem kawy.

Artur S.
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Artur S. » wt 25 lis 2014, 0:20

Jeśli bym przepłukał być może znaczna ilość ciepła zgromadzonego w ceramice zrekompensuje mi gorsze niż plastiku właściwości ceramiki o ile scianki drippera są grube, a ekstrakcja nie potrwa zbyt długo.

Awatar użytkownika
hawlik
Sprzęt: Bezzera BZ07 + Macap M4D
Chemex, Tiamo V02 + KitchenAid

Postautor: hawlik » wt 25 lis 2014, 9:46

ja też uważam, że jest dokładnie odwrotnie niż pisze Artur. Tzn przeplukanie wrzątkiem (to robimy również po to by przepłukać filtr) podnosi temperaturę ceramicznego drippera i późniejsza ekstrakcji odbywa się w bardziej stabilnej temperaturze niż gdy używamy drippera plastikowego.

Mam oba wiec w sumie.... jak znajdę chwilę to sprawdzę to doświadczalnie. ;-)

Awatar użytkownika
pafcio0
Sprzęt: Arrarex Caravel, Dripy Tiamo i Hario , Chemex, Phin, Kawiarki Bialetti, tygielek, młynek Eureka Mignon, Hario slim, Grindripper

Postautor: pafcio0 » wt 25 lis 2014, 13:06

Przepłukanie wrzątkiem ceramicznego drippera daje stosunkowo niewiele. Trzeba sporo lać, by sensownie go rozgrzać. Plastik jest bardziej "neutralny" temperaturowo i na pewno nie "zabiera" zawartości tyle ciepła co niedogrzany ceramiczny.

Awatar użytkownika
joonecky
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Bialetti Mukka | Ekspres przelewowy Krups | Hario V60-01 | Phin 140 ml | Aeropress
Mario Slim | Concept KM-5120

Postautor: joonecky » wt 25 lis 2014, 20:23

Ja drip rozgrzewam we wrzątku. To mi ochładza wodę i rozgrzewa Dripper. I wszyscy zadowoleni :-)

Wróć do „Moka, imbryk, kafetierka, syfon, tłoczek”