Zaparzanie w prasie francuskiej

Jeśli ten dział rozrośnie się - oddzielimy poszczególne tematy.
tequila
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam

Re: Zaparzanie w prasie francuskiej

Postautor: tequila » czw 26 gru 2013, 18:39

Witam, czy mógłby mi ktoś polecić jakąś porządna praskę francuską w przystępnej cenie?
Najlepiej 0,5l - 1l. Z góry dzięki.

edtheduck
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: clever dripper | Porlex
mukka express | Aeropress

Postautor: edtheduck » pn 06 sty 2014, 19:10

Sprecyzuj co masz na myśli pisząc o przystępnej cenie.
Np Bodum Brazil zielony http://akcesoriabaristy.pl/pl/p/BODUM-Z ... ielony/326

kaledonia
Sprzęt: MIELE CM6300, PHILIPS HD7546 przelewowy,Bodum Chambord, dripper, kawiarka stalowa

Postautor: kaledonia » pt 17 sty 2014, 1:36

Czyli nie ma co przepłacać tylko kupić polskiego Termsila, a kawa będzie równie smaczna :D
Dokładnie tak. Miałam przyjemność kosztować kawy z Termisila i choć fanem pressy nie jestem to mi nawet smakowało. To chyba jedna z tańszych ok 40zł i solidnych french press,polska i z borokrzemowego szkła,nie gorsza niż Bodum.

expel
Sprzęt: Moka G.A.T 6cups , Moka Bialetti 2cups , AeroPress, Plastikowy Drip, Severin 3873, Wreszcie Hario V01 ! :D

Postautor: expel » pn 10 mar 2014, 22:40

Nosze się z zamiarem kupna FP... Znaczy mam już jednego 600ml, ale jak dla jednej osoby jest za duży. Po pierwsze po co "przepłacać" za bodum'a, skoro to przecież tylko szklanka z dzióbkiem i tłoczkiem u góry? Chyba że jestem niewyedukowany jeżeli chodzi o FP :D Następna sprawa wygląda ta, gdy parzę w moim FP z dozą około 15g, przemiał gruby, kawa opada na dno i tam pozostaje, w przeciwności do wszystkich filmików na YT gdzie kawa pływa na górze, założenie tłoka powoduje to że od razu resztki kawy pływające na powierzchni są przyciskane momentalnie do dołu. Kawa to miesięczna Etiopia z coffee proficiency. Co prawda nie zalewałem nigdy na 2 razy, lecz na raz, wątpię aby to była przyczyna. Co można zrobić źle w tak łopatologicznym ustrojstwie? Czuję się taki głupi :p

mmorka
Sprzęt: Bezzera Bz10, Bieletti Brikka 4cups, Moka express 6cups, Aeropress, Hario v60-02, 01, FP Tesco, Eureka Mignon i parę ręcznych młynków

Re: Odp: Zaparzanie w prasie francuskiej

Postautor: mmorka » pn 10 mar 2014, 23:44

Kombinuj przemiałem i kieruj się smakiem. Olej filmy. Jak masz całą kawę pod wodą to dobrze. Jak ci ją wyciska do góry to w górnej części kawa nie parzy się tak samo. Dlatego niektórzy zakładają tłok aby utopić kawę nieco na etapie zaparzania.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » wt 11 mar 2014, 11:04

Nigdy nie widziałem takiej sytuacji. Serio kawa od razu opada na dno?

expel
Sprzęt: Moka G.A.T 6cups , Moka Bialetti 2cups , AeroPress, Plastikowy Drip, Severin 3873, Wreszcie Hario V01 ! :D

Postautor: expel » wt 11 mar 2014, 11:31

Tak i to nie dotyczy tylko w.w kawy. Nie ma piany a kawa leży na dnie. Właśnie ponownie próbowałem, tym razem z preinfuzją sytuacja identyczna, cała kawa leży. Dziwne.. Może to zależeć od wody? Mam miękką wodę w domu. Temp wody to około 86-88C. Może za zimna? Choć wątpię w to.

mmorka
Sprzęt: Bezzera Bz10, Bieletti Brikka 4cups, Moka express 6cups, Aeropress, Hario v60-02, 01, FP Tesco, Eureka Mignon i parę ręcznych młynków

Re: Odp: Zaparzanie w prasie francuskiej

Postautor: mmorka » wt 11 mar 2014, 12:43

A zamieszaj po zalaniu, zmiel grubiej/ drobbiej.

radosuaf
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: radosuaf » czw 08 sty 2015, 18:43

Krótkie pytanko - jakie powinno być ustawienie Gaggii MDF do zaparzania we FP? W internecie znalazłem ustawienia od 30 - 34, ale na 30 kawa wydaje mi się zbyt "herbaciana", tzn. zbyt jasna, przejrzysta i o mało konkretnym smaku. Kofeiny jest pod dostatkiem, ale trochę tego smaku brakuje... Sypię czubatą łyżeczkę na 100 ml, mieszam po wlaniu pierwszej "setki" i zaparzam 4 minuty.
DeLonghi EC 615 bezzaworkowy | Gaggia MDF

Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Postautor: RAF77 » czw 08 sty 2015, 19:05

Ja mam chyba 14
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Wróć do „Moka, imbryk, kafetierka, syfon, tłoczek”