Zaparzanie w prasie francuskiej

Jeśli ten dział rozrośnie się - oddzielimy poszczególne tematy.
Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod
Sprzęt: V60, Bodum Santos, FP, phin, Technivorm GCS, Vario W

Re: Zaparzanie w prasie francuskiej

Postautor: ignacy » śr 09 lis 2011, 21:29

Też szukałem ostatnio czegoś dla rodziców w rozsądnej cenie, ale trudno znaleźć. Na samym początku swojej przygody z kawą miałem tani zaparzacz z Tesco właśnie 350ml w cenie ~30zł i rozleciał się po 3 miesiącach w trakcie mycia. Mam Bodum Kona i używam gdy mam gości na przynajmniej 2-3 duże, czarne kawy - sprawdza się świetnie.

Bodum robi swoje produkty w większości ze szkła borosilikonowego, które ma znacznie lepiej ma trzymać temperaturę i być bardziej wytrzymałe, ale nie wiem jak w praktyce, bo ze swoją karafką obchodzę się jak z jajkiem. Znaczna część ceny to na pewno marka i design, ale jakbym miał kupować frenchpress dla siebie, to nie oszczędzałbym i kupował coś właśnie Bodum, albo Hario. Znaczenie też ma jakość i materiał z którego jest wykonana sama siatka, bo w mojej marketowej prasie zwyczajnie się pruła... Ważne jest też, żeby pokrywka nie śmierdziała plastikiem, co niestety w tej "klasie" sprzętu się zdarza.
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15
http://www.manczuk.blogspot.com

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: Do wymiany...?

Postautor: slavik » śr 09 lis 2011, 21:29

Wiem, jestem gadułą... (...) Ostrzeżenie gwarantowane...

Jakie ostrzeżenie..., chyba tylko przed nadmiernym spożyciem kawy... :wink:
A może warto by się zastanowić nad sprzętami dostępnymi przykładowo tut, lub tut
Ostatnio zmieniony śr 09 lis 2011, 21:33 przez slavik, łącznie zmieniany 1 raz.
Malawi Mzuzu Geisha - idę po Ciebie Obrazek
Cellini-i-mini/Z..haus/Skerton/v60

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod

Postautor: ignacy » śr 09 lis 2011, 21:32

W sumie na zamówienie z coffeehit będzie trzeba jeszcze poczekać, a Hario jest tam w podobnej cenie co Bodum w polskim sklepie ;) Najbardziej obiecujący stosunek ceny do jakości wydaje się mieć ta prasa z Tchibo. Poza tym klik też wydaje się ok. A Silesia niestety nie ma frenchpressów. Też ostatnio myślałem o czymś do pracy i w sumie w grę wchodzi tylko prasa francuska, albo papierowe kalita :? Mam mało przerw i czasu w pracy, a z AP zbyt dużo zabawy i czyszczenia.
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15

olak
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Moka 3cup/FP/Skerton/Clever Dripper/Aeropress

Postautor: olak » śr 09 lis 2011, 21:40

Aż się boję pomyśleć ile będę mówić jak zacznę testować kawy. :mrgreen:

Slavik, do tych wątków jeszcze nie dotarłam. Dziękuję, po raz drugi. Trza się wziąc do roboty, to może Mikołaj znów premię przyniesie...
Swoją drogą, w odróżnieniu od wielu zniechęconych użytkowników jestem pod ogromnym wrażeniem chęci pomocy na tym forum. Znam kilka forów tematycznych, tak samo "mocno zorientowanych" w jednym temacie i na żadnym nie mają aż tyle cierpliwości starsi użytkownicy, co tutaj. Kilka lat temu mój Małż dostał "fijoła" na punkcie latarek, patrzyłam na niego jak na pomyleńca - w końcu każda latarka świeci tak samo. Dziś on puka się w głowę, bo przecież "co za różnica jaka kawa i jak parzona - jemu smakuje zawsze tak samo". ;)

Edit. Tylko, że prasa Tchibo jest na 1l a ja chcę mniejszą.
Dziś już nie poszperam więcej, muszę się położyć, jestem od 5:30 na nogach, ale ja tu jeszcze wrócę... :D

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » czw 10 lis 2011, 9:46

...
A może warto by się zastanowić nad sprzętami dostępnymi przykładowo tut, lub...
Obecnie nie znam sklepu w Europie, który oferuje Hario niju-glass CPW-2SV w normalnej cenie, bo ta - SQM jest chora...
HasBean, gdzie go nabyłem już go nie ma, a w CoffeeHit nigdy nie mieli i jest wciąż ten mniejszy.
Ze sprawdzonych rozwiązań pozostaje chyba Bodum, a te w różnych rozmiarach i bardzo niskich cenach widziałem nie tak dawno w sklepach tkmax.
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

olak
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Moka 3cup/FP/Skerton/Clever Dripper/Aeropress

Postautor: olak » czw 10 lis 2011, 10:04

Jestem w rozterce.
Z jednej strony chęć napicia się świeżo zmielonej kawy, czyli ciągnie do młynka (HarioSlim mnie ujął). Z drugiej strony piękne prasy, które oglądam właśnie. Niestety muszę się póki co ograniczyć do jednego zakupu. Nie pozostaje mi nic innego, jak naruszyć "zaskórniaki" i dołączyć się do listu Nieletniego do Mikołaja. ;)
Idę się podszkolić w młynkach.
Dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

A na koniec pytanie: aby napar z prasy wyszedł dobrej jakości istotna jest grubość mielenia. O ile dobrze zrozumiałam do kawiarki stopień mielenia powinien być mniejszy, tak? Czy zatem dobrze kombinuję, że działając większym ciśnieniem podczas ekstrakcji musimy mieć ziarno drobniej zmielone?

Awatar użytkownika
coffe_partner
zagląda od święta
Sprzęt: PRASA FRANCUSKA

Postautor: coffe_partner » sob 19 lis 2011, 20:16

Potwierdzam : Też ostatnio widziałem tanie praski w tkmax,chodź dużo ich tam nie leżało. Nie wiem czy jutro jeszcze się tam nie przejadę.
Wypełnij proszę moją króciutką ankietę o kawie :
http://www.ankieter.pl/wypelnij/ankiete/id/9964/

baania
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Severin KA5987
Młynek ostrzowy
French press
Dripper
Kontaktowanie:

Postautor: baania » ndz 08 sty 2012, 21:41

Ja właśnie wróciłem z Carrefour w Szczecinie (Mieszka I) i kupiłem FP ze szkła, z plastikowym uchwytem, w kolorze niebieskim, z solidną, metalową siateczką na tłoczku, która jest wzmocniona metalowym pierścieniem. Pierwsza kawa wyszła całkiem smaczna, z mlekiem bardzo dobra. Cena praski jest bardzo, bardzo atrakcyjna - 7zł. Były jeszcze modele za 10, 17 i 20-kilka złotych, ale mi ta wydała się najodpowiedniejsza. Pojemność 350ml, czyli w sam raz na kubek, lub dwa mniejsze z mlekiem.

Prasa taka jak na tym zdjęciu, tylko, że w kolorze niebieskim.
Obrazek

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod

Postautor: ignacy » ndz 08 sty 2012, 23:19

Wydaje mi się, że miałem taką (tylko czarną), też z marketu, sypałem do niej jeszcze wtedy sklepowe mielonki. Później używałem jako spieniacza do mleka. Generalnie przy którymś myciu po prostu mi pękła i generalnie w moim egzemplarzu ten plastik trochę śmierdział, ale wspominam miło ;D

baania
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Severin KA5987
Młynek ostrzowy
French press
Dripper
Kontaktowanie:

Postautor: baania » ndz 08 sty 2012, 23:44

U mnie nic nie śmierdzi, jeszcze się nie rozpadło ;) a nawet gdyby, to nie będzie szkoda, bo kosztuje tyle co 100g ziarenek.

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod

Postautor: ignacy » czw 01 mar 2012, 16:19

Niedługo przybędzie do mnie Bodum Travel. Do tego Hario Slim i gotowe. Zamiast AP w podróż, ale głównie do pracy - również do cascary czy herbaty. Tylko, że kawę i tak przelewać będzie trzeba, ale kompaktowość i materiały mnie skusiły ;) Dam znać jak się sprawuje takie cudo.

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » czw 01 mar 2012, 19:22

Widzę, że jesteś fanem firmy Bodum :wink: Nie widziałem, że takie rzeczy produkują :o Fajnie Kona wygląda, z dzióbkiem. Z czego jest ten filtr Kony — tworzywo, czy siateczka stalowa?
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod

Postautor: ignacy » czw 01 mar 2012, 19:41

Akurat Konę kupiłem okazyjnie na forum, inaczej bym pewnie sobie na nią nie pozwolił. Mam wersję bez dzióbka. Siatka jest stalowa, pozłacana - ale sporo pyłu jednak przechodzi przez nią. Można zrobić dużego dripa dla 2-3 osób, na jedną kawę sitko jest za duże, dlatego rzadko z niej korzystam. Swoją drogą muszę sprawdzić, czy da się spiracić filtr od Chemexa do tego.

Z przesyłką z UK zapłacę praktycznie tyle co w Polsce przez internet, a gdybym poszedł do stacjonarnego sklepu to zazgrzytałyby mi pewnie zęby na widok ceny. Też nie widziałem tej kubkoprasy dopóki nie zacząłem szukać jakiejś rozsądnej jakości i pojemności - trafiłem przypadkiem. Z resztą - ktoś z forumowiczów ma świetny młynek żarnowy Bodum - idealny do dripa - ale nie będę pokazywał palcem kto ;) Nie wyobrażam sobie innego FP niż Bodum, ale wiele z nich jest niedostępnych w Polsce, albo kosztuje tyle, ile nie powinno. Tego konkretnego (0,35 z tworzywa) w ogóle nie znalazłem w polskim internecie. W grę wchodziło jeszcze Hario, ale cena w Polsce jest jeszcze bardziej absurdalna... Przygody z marketowym opisałem kilka postów wyżej - szkło bardzo szybko pękło, a do tego plastik był kiepskiej jakości.

skarbimirek
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: nie mam

Postautor: skarbimirek » ndz 04 mar 2012, 21:44

Świeża kawa zaparzona w prasie francuskiej jest pyszna :D . Jak dla mnie o wiele lepsza w smaku niż kawa z moki, dlatego swoją kawiarkę na jakiś czas chowam.
Przeczytałem cały wątek i zastanawia mnie dlaczego mielicie tak grubo do FP, jak zobaczyłem przemiał na którymś zdjęciu to nie mogłem uwierzyć że z tak grubo zmielonego ziarna może wyjść smaczna kawa z FP. dlatego musiałem sam przetestować grubsze mielenie- i muszę tylko potwierdzić moje przypuszczenia, że takiego przemiału kawa jest mniej wyraźna w smaku, niż z drobniejszego.

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » ndz 04 mar 2012, 22:07

Jest mniej mocna, ma mniejsze body, mniejszy uzysk.
Jeśli ją delikatnie zaparzysz przy grubszym przemiale, właśnie będzie bardziej wyraźna w smaku - to znaczy rozwinie większe spektrum aromatyczne, które przy drobniejszym przemiale jest jakby przyblokowane tym wysokim body.
Co do porównania z moką, to mam podobne odczucia.
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Wróć do „Moka, imbryk, kafetierka, syfon, tłoczek”