Problem z Mukka Express

Jeśli ten dział rozrośnie się - oddzielimy poszczególne tematy.
Awatar użytkownika
ziarenko
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Re: Problem z Mukka Express

Postautor: ziarenko » wt 06 lis 2012, 21:46

Kawa nawet nie bardzo przechodzi do tego mleka. Raczej je lekko zabarwia, ale to wszystko [...]w podstawie woda jest praktycznie w tej samej ilości i jest podbarwiona kawą.
Wg mnie możliwe powody są następujące:
1) Za dużo zbyt drobno i zbyt mocno ubitej kawy (ale raczej odpada)
2) Woda z trudem dochodzi do kawy bo jest zatkane sitko/komin-należy rozebrać górną część kawiarki, czyli tą gdzie wlewasz mleko. Od spodu jest uszczelka, po jej wyjęciu (delikatnie czymś podważyć) będzie można wyjąć drobne siteczko. Sprawdź czy nie jest zatkane drobinami kawy. Zobacz czy znajdujący się ponad nim komin nie jest zatkany (zwłaszcza jego ujście na górze). Jeżeli wszystko jest ok to może zatkany jest zawór spieniający mleko ? Jeżeli się go płucze odwróconego pod bieżącą wodą to z tej małej dziurki również powinna ona wylatywać (można też dmuchać :wink: )
3) Niedokręcony lub uszkodzony zawór bezpieczeństwa. Z powodu jego nieszczelności wylatuje para i gwiżdże. Można spróbować go dokręcić. Być może para ulatuje bokiem zaworu (gwintem). Ale ostrożnie przy parzeniu po manipulacjach przy zaworze bo można z mukki zrobić pocisk balistyczny dalekiego zasięgu i poza demolką kuchni ulec poparzeniu :roll:
Bialetti Mukka Express, DeLonghi Caffe Treviso, AeroPress, i-2 mini, drip Tiamo, Tiamo Slim, Coffee Press Tiamo

Agacia
Sprzęt: Bialetti Mukka Express

Postautor: Agacia » wt 06 lis 2012, 22:30

Wg mnie możliwe powody są następujące:
1) Za dużo zbyt drobno i zbyt mocno ubitej kawy
2) Woda z trudem dochodzi do kawy bo jest zatkane sitko/komin
3) Niedokręcony lub uszkodzony zawór bezpieczeństwa.
Ziarenko, dziękuję za odpowiedź! :kwiat:
Niestety, odnosząc się do Twoich sugestii:
Ad. 1) Kawy nie ubijałam i próbowałam dodać raz dwie, raz trzy, raz cztery łyżeczki
Ad. 2) Tak jak pisałam kawiarka jest zupełnie nowa, dziś rozpakowana, więc nie miała kiedy się zapchać. Aczkolwiek na wszelki wypadek (bo jednak za pierwszym razem mleko się spieniło, za kolejnymi nie) wyjęłam sitko i wyczyściłam górną część (ale oczywiście nie była zapchana, raptem kilka ziarenek).
Ad. 3) Zawór bezpieczeństwa jest dokręcony na fest, ani drgnie. Para leci z lejeczka/dziubeczka/kraniku ;) umiejscowionego na środku zaworka.

Po wykonaniu czynności oczyszczająco-sprawdzających raz jeszcze spokojnie, dokładnie spróbowałam zrobić kawę i lypa. Teraz widzę, że kawa po prostu nie jest tłoczona w górę. W momencie gdy woda w podstawie się zagotowuje zaczyna, jak w czajniku, zasuwać para z zaworka bezpieczeństwa. Odskakuje również górny spieniacz. Natomiast mleko (obserwuję przez kilka następnych minut) nawet nie drgnie. Nie bulgocze, nie miesza się, nawet już się nie zabarwia.

Zastanawia mnie tylko jedno, Ziarenko, gdy opłukuję spieniacz pod bieżącą wodą wcale nie wylatuje mi strumień z tej cienkiej rurki! Jeśli dobrze zrozumiałam gdy leję w tą część z czerwoną strzałką to z tej z zieloną strzałką ma lecieć woda?? :shock: ale że kiedy i czym to się miało zapchać...? No i próbowałam to jakoś przemyć, ale nic z tego.
mukka.jpg
mukka.jpg (2.58 KiB) Przejrzano 6498 razy

Awatar użytkownika
ziarenko
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: ziarenko » śr 07 lis 2012, 13:12

Jeśli dobrze zrozumiałam gdy leję w tą część z czerwoną strzałką to z tej z zieloną strzałką ma lecieć woda??
No tak, u mnie leci. Stawiam grzybek do góry dnem i kieruję pionowo strumień wody w miejsce zaznaczone czerwoną strzałką. Wtedy z zielonej leci woda :wink:
Może jest uszkodzony wobec tego lub ma jakąś niedrożność fabryczną ? Jeżeli nie przechodzi przez niego powietrze ani woda (spróbuj przedmuchać ustami od tej strony z zieloną strzałką) to pozostaje chyba tylko reklamacja lub zakup nowego zaworu ( na popularnym portalu aukcyjnym kosztuje ok. 54 zł) :roll:
Bialetti Mukka Express, DeLonghi Caffe Treviso, AeroPress, i-2 mini, drip Tiamo, Tiamo Slim, Coffee Press Tiamo

edtheduck
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: clever dripper | Porlex
mukka express | Aeropress

Postautor: edtheduck » śr 07 lis 2012, 14:01

Ano jeśli zaworek umieszczę pod kranem i leję wodę do czerwonej części, to z zielonej woda lekko wypływa. Tak jak napisała @ziarenko.
Spróbuj przeczyścić igłą otwór zaznaczony na zielona u Ciebie na rysunku.
Przemyj grzybek jeszcze raz ciepłą wodą i wyszoruj (delikatnie) gąbką.

Agacia
Sprzęt: Bialetti Mukka Express

Postautor: Agacia » czw 08 lis 2012, 21:09

Ziarenko, edtheduck, serdecznie Wam dziękuję za pomoc! :kwiat:
Miło mi poinformować, że po wymianie zaworka wszystko elegancko działa :D
Żadne z opisywanych przeze mnie wcześniej problemów się nie pojawiły. Już za pierwszym razem udało się pyszne cappuccino. A było to tak:
- kawka robiła się dosłownie parę minut
- absolutnie nie było żadnej pary z zaworka bezpieczeństwa
- po prostu po jakiś 3 minutach usłyszałam 'klik', zawór spieniacza wyskoczył do góry i od razu zaczęło szumieć mleko - po chwili kawka była gotowa
- w podstawie została minimalna ilość wody
- aha, rzeczywiście, teraz po włożeniu nowego spieniacza pod bieżącą wodę z cienkiej rurki leci woda :D

Także delektuję się kawą i oby tak było codziennie :)

Awatar użytkownika
ziarenko
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: ziarenko » pt 09 lis 2012, 19:56

Cieszę się że pomogliśmy. Miło że poinformowałaś jaki ta historia ma finał, bo to zawsze cenna wiedza- co było faktyczną przyczyną problemów. Życzę wielu pysznych kaw i mam nadzieję że zadomowisz się na tym forum na dobre :szampan:

elf_amras
Sprzęt: Bialetti Mukka

Postautor: elf_amras » śr 14 lis 2012, 14:30

Witam wszystkich.

Opiszę swój problem z mukką. Zanim to zrobię chciałbym zaznaczyć, że problem pojawia się nawet po dokładnym wyczyszczeniu ekspresu, odkamienieniu itp. Grzybek jest drożny i woda przepływa bez problemu (w zasadzie to jest problemem, ale o tym za chwilę). Problem występował zaraz po kupnie ekspresu, jednak z pewnych przyczyn nie miałem jak zareklamować go, a teraz jest już za późno.

Problem:
Chcę zaparzyć espresso, wlewam wodę do dolnego zbiorniczka tyle ile trzeba. Dodaje kawę, zakręcam mocno dbając wcześniej, żeby drobinki kawy nie wysypały się pod uszczelkę. Nakładam grzybek, bez wciskania go i stawiam na ogień.
Kawa parzy się 'na zimno' :-) tzn. woda wypływa zanim stanie się gorąca. Skutek? Lekko ciepła kawa i niezaparzona poprawnie.
Z wciśnięciem grzybka to samo, może jest trochę cieplejsza, ale ciągle niegorąca i niezaparzona.

Eksperymentowałem z różnym ogniem i z różnymi kawami, ta której używam jest przeznaczona do kawiarek. Zaworek u dołu jest dokręcony. Jedyna możliwość zaparzenia kawy to wlanie już mocno ciepłej lub gorącej wody, wsypanie więcej kawy niż to wymagała zwykła kawiarka bialetti, której dawno temu używałem, wciśnięcie grzybka i przytrzymywanie go tak długo jak się da, a czasem nawet blokowanie dolnego zaworka za pomocą łyżki, żeby wytworzyło się większe ciśnienie i żeby woda była bardziej gorąca.

Mam już tego dość. Zamówiłem już zwykłą mokkę Bialetti, bo najczęściej piję espresso, ale jestem ciągle jednak sfrustrowany, że mam w domu nie znowu taki tani sprzęt, którego nie mogę użyć.

Macie jakąś receptę, czy może tylko wymiana grzybka może pomóc? Zaznaczam jeszcze raz, że działo się to od 'nowości'.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
swiezopalona
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Młynek Tiamo mini, Hario V60 + Hario Buono, AeroPress, Bialetti Moka Express 3, automat Saeco
Kontaktowanie:

Postautor: swiezopalona » śr 14 lis 2012, 23:38

Zastanawia mnie fakt, że do góry przepływa zimna woda? Jak to w ogóle możliwe, trochę sprzeczne z prawami fizyki.
A mała ilość wody?

elf_amras

Postautor: elf_amras » śr 14 lis 2012, 23:44

Woda może nie jest zimna, ale nie na tyle gorąca, żeby dobrze zaparzyć kawę. Po przelaniu do filiżanki (nawet ciepłej filiżanki) ledwie unosi się para, jeśli w ogóle. Można taką kawę wypić duszkiem, jest tylko ciepła.

Wodę do dolnego naczynia leję do kreseczki. Eksperymentowałem też z troszkę większą ilościa wody - efekt taki sam.

Z fizyki nie jestem orłem, piszę po prostu co się dzieje :-)

edtheduck
Sprzęt: clever dripper | Porlex
mukka express | Aeropress

Postautor: edtheduck » czw 15 lis 2012, 18:51

Ile tej kawy sypiesz?
Powinien być pełen koszyczek :)

elf_amras

Postautor: elf_amras » czw 15 lis 2012, 19:26

hmmm... no muszę powiedzieć, że nie sypię całkiem do pełna, ale prawie. Nie chciałbym wyjść na skąpca :-) Po prostu miałem kiedyś zwykłą kawiarkę i też nie sypałem do pełna, to była kawiarka bodajże 3 lub 4 cup, a ja lałem mniej wody (tak na podwójne espresso) i sypałem 2 łyżeczki kawy (tej samej kawy, którą mam teraz) i kawa wychodziła mocna i gorąca. Teraz leję tyle samo wody (do kreseczki wychodzi na 2 cup) i sypię dużo więcej kawy, mimo tego kawa słaba i tylko ciepła.

Cóż... jutro przed południem nasypię po brzegi i napiszę co wyszło. Póki co dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.

elf_amras

Postautor: elf_amras » pt 16 lis 2012, 11:09

No i spróbowałem. Wsypałem pełny koszyczek lekko przyklapując łyżeczką.

Niestety efekt podobny, tzn. kawa jest może trochę mocniejsza, ale to ciągle daleko jej do espresso ze zwykłej kawiarki. No i nie jest gorąca, a tylko ciepła.
Różnicą jest fajna pianka i smak lekko szczypiący język, chociaż sama kawa nie jest mocna czy gorzka.

Coś mi się zdaje, że jydyną opcją będzie ciągłe przytrzymywanie grzybka, ale jego wymiana :-(

Awatar użytkownika
ziarenko
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: ziarenko » pt 16 lis 2012, 17:12

Espresso z kawiarki nigdy nie uzyskasz. Ale jeśli napar ze starej kawiarki był lepszy od obecnego to skoro zmieniłeś kawiarkę to może zmień też kawę :)
A jak to nie pomoże to pozostaje zakup nowego zaworu

aikon
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Zelmer

Postautor: aikon » sob 08 gru 2012, 11:39

A ja mam takie pytanie, może ktoś ostatecznie rozwieje wątpliwości, bo spotkałem się ze sprzecznymi opiniami, nawet na tym forum. Czy w kawiarce Bialetti Mukka Express (tej łaciatej) można robić normalnie czarną kawę bez mleka? Bo wszędzie w opisach i instrukcjach piszą tylko o cappuccino. I na filmikach na youtubie panienka też wlewa wodę i mleko.
I jak to jest z ilością - jeśli kawiarka jest na 440 ml, to muszę wlewać 440 ml, czy mogę zrobić z połowy tego?

aluteczka
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Bialetti Mucca, Technivorm,FP,AP

Postautor: aluteczka » sob 08 gru 2012, 13:57

Ja używam Mukki wyłącznie do czarnej bez mleka.Wlewam wody pod zaworek.

Wróć do „Moka, imbryk, kafetierka, syfon, tłoczek”