Przepis na kawę z tygielka?

Jeśli ten dział rozrośnie się - oddzielimy poszczególne tematy.
Awatar użytkownika
filpie
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: filpie » śr 07 lip 2010, 17:06

też rzuciło mi się to w oczy, ale jestem prawie pewien, że Autor posta najzwyczajniej w świecie się pomylił. Chyba, że podawano "wodę energetyzującą TIGER", czy jakoś tak :wink:

Awatar użytkownika
anca
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: ascaco basic,mukka bialetti easy timer. bałkańska dżezwa

Re: Przepis na kawę z tygielka?

Postautor: anca » pn 15 sie 2011, 10:56

Będąc przez 3 tygodnie w Armenii podawano mi tylko kawę po turecku.
Tam z kolei zaparza się ja w ten sposób:
do tygielka łyżeczka cukru/koniecznie/, łyżeczka kopiasta drobno zmielonej kawy i filizanka do espresso wody.
Tygielek stwia się na małym gazie i zdejmuje się w chwili gdy kawa zaczyna się podnosić. Juz drugi i trzeci raz na gazie nie stawiano.
Kawa posmakowała mi na tyle,że chyba zacznę lekko słodzić...ponieważ gorzka przestala mi smakować.
A teraz rozgladam się za fajnym miedzianym tygielkiem...żałuję ,że nie przywiozłam z Armenii...:(

Awatar użytkownika
marctwain
@mod
@mod
Sprzęt: A.Basic/I2/S.Vienna SA x 2, AP/Hario MSS1, F.MissCombiDuo

Postautor: marctwain » śr 17 sie 2011, 6:00

Mogę kogoś poprosić, to z Petersburga może przywieźć taką "turkę" miedzianą:

Obrazek

Ja zapłaciłem niecałe 400 rubli (40zł)
Żyję.:) Mariusz Obrazek

Awatar użytkownika
ranGo
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: e61

Postautor: ranGo » śr 17 sie 2011, 9:59

Jest firma w Polsce która handluje tygielkami z Petersburga, o ile pamiętam, znajdują się w Poznaniu. Też mam jeden taki ale raczej służy jako ozdoba. Na co dzień, mało ozdobiony ale solidny, tygielek ręcznie kuty w Sarajewie.
Załączniki
100_1715.JPG

Awatar użytkownika
marctwain
@mod
@mod

Postautor: marctwain » sob 20 sie 2011, 18:51

Dzisiaj pierwszy raz w życiu zrobiłem w tygielku. Dla siebie i potem dla żony. Kawa to turecki Efendi z allegro, świeży chyba bo z kwietnia, w puszce, termin dwa lata. Przepis od @fux'a, w HydeParku jest. Tak zmielonej kawy nie widziałem. Nie ma szans na uzyskanie tego stopnia na moim młynku. Na innych nie wiem. Napar, kurde balans extra. Ma posmak niegdysiejszych kaw "po turecku", zdarzało się być poczęstowanym. Ale jest o kilka klas wyżej. No i oczywiście słodziutki. No...pasuje mi bardzo. ;)

Awatar użytkownika
anca

Postautor: anca » ndz 21 sie 2011, 8:53

Wooow....ten zdobiony z Petersburga jest superkowy...wygląda na taki co to ma duszę:)) Gdyby faktycznie mozna zamówić u Ciebie taką "turkę" to się chętnie piszę:)
Też zauważyłam ,że kawa mielona była baaardzo drobno.Nie wiem na jakiej to zasadzie ...ale fusów zostawało niezwykle mało.
Inna sp[rawa,że kawa tam dostępna nie grzeszyła świeżością/w innym watku fotki z workami kawy/..ale dbano o to aby była świeżo zmielona:)

zbignes
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: ...

Postautor: zbignes » ndz 21 sie 2011, 15:50

Mariusz, twoja "turka" jest chyba powleczona innym metalem(?), miedź ma troche inny kolor. Mój tygiel ma jakiś arabski rodowód(napis po arabsku na spodzie) a zewnętrzna barwa(złota) jest wynikiem malowania/wytrawiania kwasem(?), wnętrze ma kolor srebrzysty. Masz jakieś rozeznanie w tym temacie? :?:

PS
Pytanie jest w sferze materiałoznastwa a nie odczuć estetycznych :lol: . Bez względu na użyty materiał jest piękna 8)
Ostatnio zmieniony ndz 21 sie 2011, 16:03 przez zbignes, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
anca

Postautor: anca » ndz 21 sie 2011, 15:55

Powleczona czy nie powleczona...ale jest po prostu piękna...nie dziwię się ,że kawa w niej robiona jest pyszna:)

Felini
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Felini » ndz 21 sie 2011, 18:05

Tygielki robione z miedzi lub mosiądzu zwykle są w środku powlekane cyną. Czasem jest podawana informacja, że jest to cyna o wysokiej czystości chemicznej.

Awatar użytkownika
marctwain
@mod
@mod

Postautor: marctwain » ndz 21 sie 2011, 21:45

Cholera wie co to jest, na etykiecie jest, że miedziana. Natomiast ewidentnie ma warstwę na miedzi "czegoś". Może to i cyna. ;) Miedź wyziera spod...
Nie czuć jakiegoś zapachu. Da się pić. U nich wo wisi w spuermarketach. Teść ma wzór inny, ładniejszy (nie kształt tylko snycerkę, właśnie bardzie arabską).
To co? Pisać do niego ? Przylatuje w przyszłym tygodniu chyba, złapać cywilizacji. Jak pisałem to koszt okło 400 rubli (dzielimy przez 10), może być 435...

zbignes
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: ...

Postautor: zbignes » pn 22 sie 2011, 0:10

Dzięki za oferte ale posiadam już dwie sztuki a kolejna kolekcja to niepotrzebne prowokowanie moich dziewczyn... :kwiat:

Awatar użytkownika
anca

Postautor: anca » pn 22 sie 2011, 6:46

No jasne...pisz,pisz ,będę baaaardzo wdzięczna:) :kwiat: Lubię jak coś od razu mi wpada w oko:))
Juz się nie mogę doczekać....:)

Awatar użytkownika
marctwain
@mod
@mod

Postautor: marctwain » pn 22 sie 2011, 6:51

Poproszę o dwie, trzy. będę miał zapas.;)

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » pn 22 sie 2011, 8:16

O to to to... Bierz zapas bo moja niby z Turcji ale jakaś taka mizerna. Tylko tyle, że bez pisania widać, że z miedzi, w środku rzeczywiście powlekany cyną. Wygląda dokładnie jak ten:
Obrazek

Awatar użytkownika
ranGo
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: e61

Postautor: ranGo » pn 22 sie 2011, 9:04

W środku jest ocynowane a musi tak być ze względu na nasze zdrowie ( nadmiar miedzi szkodzi ). Dla tego po jakimś czasie trzeba przekontrolować czy cyna się nie starła. Jeżeli tak się stanie wtedy tygielek do kolekcji a kawę parzymy już w nowym za ileś tam rubli bo nie wiem kto by się w dzisiejszych czasach wziął do naprawy. Marc, ja też poproszę jeden, na 100 % .
No i bardzo mnie zdziwił ten mit Ormiański że kawa do tygielka nie musi być świeża. Drobno zmielona owszem ( tak na mąkę ) ale świeżość jest jak najbardziej wskazana. Można o to zapytać Ormian w Polsce którzy mają dostęp do świeżo palonej kawy . Ewentualnie, że jest to kawa tylko do wróżenia z fusów …

Wróć do „Moka, imbryk, kafetierka, syfon, tłoczek”