Przelewowy

Jeśli ten dział rozrośnie się - oddzielimy poszczególne tematy.
Mientusia
zagląda od święta
Sprzęt: Ekspres przelewowy.
Solis SL70

Re: Przelewowy

Postautor: Mientusia » wt 14 cze 2011, 10:15

Dzięki za zainteresowanie Jogi :)

Ale ten Zelmer śmierdzi okropnie plastykiem, kawa też śmierdziała, no miesiąc z tym walczyłam tak jak pisałam, chyba dali jakiś nędzny plastyk, no chyba że masz pomysł jak wygonić ten smród.
Kupię raczej przelewowca, ten bym sprzedała, ale boję się, że nabywca będzie miał pretensje że śmierdzi heh.

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » wt 14 cze 2011, 10:21

Śmierdzi sam ekspres czy kawa z niego też? Każdy ekspres na początku się nagrzewa i wszelkie zapachy muszą z niego wywietrzeć. Jaki to model?
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

Mientusia
zagląda od święta
Solis SL70

Postautor: Mientusia » wt 14 cze 2011, 10:51

Jogi o ile mnie pamięć nie myli to Zelmer 13Z010 - śmierdzi kawa z niego i woda, po kilku próbach zaparzenia kawy, przelewałam przez miesiąc przez niego tylko wodę i ta woda też śmierdziała plastykiem, pomijając fakt że ja z niego dobrej i poprawnej kawy nie umiem zrobić heh.
A tej końcówki do spieniania mleka to się po prostu boję że mnie poparzy jak ta para z niej bucha.
Może pomału bym się do niego przekonała i kupiła bym ręczny spieniacz do mleka, ale on ciągle śmierdział.

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » śr 15 cze 2011, 21:56

Jeśli jednak chcesz pobawić się w przelewanie, to najprostsza metoda to Clever Dripper + filtr papierowy (85PLN) młynek 600PLN i dobrze ziarna.
Metoda najprostsza bo bez wagi można łatwo określić ilość wody działającej na dozę kawy. Akceptuje przemiał w szerokim zakresie bo i tak po określonym czasie spuszczasz samodzielnie zawartość do naczynia otwierając dolny zawór.
Metoda bardzo powtarzalna prosta i przyjemna ;)
Clever Dripper można kupić np <tu>
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: W stopce

Postautor: Remogiusz » pt 17 cze 2011, 2:10

Jogi o ile mnie pamięć nie myli to Zelmer 13Z010 - śmierdzi kawa z niego i woda, po kilku próbach zaparzenia kawy, przelewałam przez miesiąc przez niego tylko wodę i ta woda też śmierdziała plastykiem, pomijając fakt że ja z niego dobrej i poprawnej kawy nie umiem zrobić heh.
A tej końcówki do spieniania mleka to się po prostu boję że mnie poparzy jak ta para z niej bucha.
Może pomału bym się do niego przekonała i kupiła bym ręczny spieniacz do mleka, ale on ciągle śmierdział.

Modelu 13Z010 oficjalnie nie ma już w sprzedaży. Był to typowy budżetowy ekspres, niemniej jeden z nielicznych który nie miał sitek z podwójnym dnem a dodatkowo miał automatyczne dozowanie wody. Jako jedyny z Zelmerów miał (ma) bojler zamiast termobloku. Wszystkie "tanie" ekspresy na początku "śmierdzą", bo są z Chin i plastik nie jest szwajcarski. Najprostoszy sposób jaki ja zastosowałem to ocet (nic w instrukcji nie piszą o occie...może lepiej go nie używaj ;) ) a właściwie jego roztwór. Na noc w zbiorniku (głównie on śmierdzi) i potem przelewanie przez ekspres. Kilka pojemników "normalnej" wody na przepłukanie i wszystko jest cacy. Możesz analogiczną czynność powtórzyć dla kwasku cytrynowego- on w instrukcji figuruje przynajmniej.
Spieniałem na "dziesiątce" mleko. Nie sprawiała problemów. Typowe panarello bardzo podobne do tego jakie widać u Saeco. Każda dysza się nagrzewa. Ta również, więc będąc nieostrożnym zawsze można się poparzyć.
Jak za ok 250-300 zł to niezła maszina. Budżetowa- nie brak jej wad ale zalety dla początkującego "espressowca" też posiada.

Jak nie chcesz go to oddaj w opiekę komuś innemu i przyjmij propozycję kawcia. Na dripperach to on się zna lepiej niż większość krasnoludków z Forum. Można mu zaufać ;)
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900
Software: co kurier przyniesie...(Ariadna)

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » pt 17 cze 2011, 7:32

Trochę mnie poniosło z tym młynem.... za 600PLN. Na początek ręczny Porlex, albo Hario Slim za 150PLN też podoła.

Mientusia
zagląda od święta
Solis SL70

Postautor: Mientusia » pt 17 cze 2011, 10:45

Bardzo dziękuję za dobre rady :)

Od kilku dni czytam forum i już mam straszny mętlik w głowie i sama po mału zaczynam myśleć, że nie wiem czego chcę, heh.
Mąż dostaje białej gorączki i odgania mnie od komputera, jak mu mówię co ile kosztuje, to jest jeszcze gorzej, chociaż go zapewniam, że sama na to wszystko zarobię. Wiem jedno jak go jakoś nie zarażę pasją do kawy, to będę miała w domu najgorszego wroga.
Trudno jest być prorokiem we własnym domu.
Narazie licytuję na E-Bayu młynek Tchibo, doczytałam że na początek wystarczy, ale boję się że mnie ktoś przelicytuje i będę szukać dalej.
I na Allegro znalazłam ekspres przelewowy Brauna z filtrem Brita i jak się uda to pewnie go kupię.
Czytałam też o moce i muce i tak zaczyna mnie nęcić ta muka Forewer.
Już nawet biorę pod uwagę że ten Zelmer wyciągnę z piwnicy, ale mąż musi mieć dużą kawę ( w pracy ma pół litrowy kubek) ja też lubię dużą.
Jak by mi się udało zrobić podwójne espresso i dopełnić mlekiem to by była w przybliżeniu duża kawa?
Chyba jednak kupię tego przelewowca, ratunku, im więcej czytam, tym mniej wiem czego chcę. Chyba się napiję :szampan:

Kawcio dziękuję za linka, ale to Clever Dripper jakoś do mnie nie przemawia, trudno mi sobie wyobrazić że zrobię tym urządzonkiem inna kawę niż ta zalewana z fusów tyle że z racji filtra to nic mi nie będzie pływać w szklance, a może się mylę ?
Z ekspresu przelewowego przynajmniej będę miała większą ilość, a wtedy mąż będzie zadowolony i nie będzie wojny w domu heh.

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » pt 17 cze 2011, 10:57

Przecież Clever to (że tak to nazwę) część ekspresu przelewowego. Jest większa kontrola nad temperaturą wody, czasem zaparzania itp. Ale (niestety) wszystko trzeba zrobić własnymi rękami, a nie włączyć ekspres i czekać aż skończy. :D
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » pt 17 cze 2011, 12:11

I na pewno zrobisz w nim lepszą kawę, niż z takiego o którym piszesz - co ci sam polewa nie wiadomo czym.
Co do ilości uzyskiwanej kawy, to wchodzimy w matematykę wyższą..., są tu ścisłe zależności pomiędzy poziomem przemiału, dozą, temperaturą wody, czasem parzenia, jakością filtra, temperaturą otoczenia, jakością wody, ciśnieniem atmosferycznym, pogodą ducha... :)
Polecam inne wątki o dripowniu, v60, FP i aeropressie ;)

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: Remogiusz » pt 17 cze 2011, 21:02

Teraz to kawcia nie sluchaj-opil się zbyt duzo espressi, do tego dodal kofeinę z dripa i jeszcze zieloną herbatę... kup prosty dripper z jednego z tematów na forum, młynek o jakim piszesz a pogode ducha zachowaj dla męża i swojej przyszłej krucjaty w walce o kulturę kawową ;)
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » pt 17 cze 2011, 21:43

Trochę popiłem dzisiaj nie przeczę i zielona jaśminowa też była :)
Najprostszy, powtarzalny dripper, nie wymagający praktyki to Clever Dripper. Pamiętam jak FP przelewałem przez filtry od v60, a teraz ktoś poszedł po rozum do głowy i zrobił dla mnie Clever Drippera :)

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: Remogiusz » sob 18 cze 2011, 0:05

Tak o tym piszecie, że aż mnie ręka świerzbi, żeby dać "kup produkt" u Silesiusa... Tylko muszę się bić z myślami- albo Clever albo masło pod koniec miesiąca ;)

marcin`79
zagląda od święta
Sprzęt: Bialetti Venus 10

Postautor: marcin`79 » sob 18 cze 2011, 16:29

Czyli zakładając, że ktoś nie jest zbyt wymagający (przynajmniej na początku) przy parzeniu za pomocą Clever Dripper młynek można sobie odpuścić i sypać mielonkę o dowolnej grubości?
Mam na myśli kogoś kto właśnie przesiada się z zalewajki.
Jaką to ma pojemność? Też mnie świerzbi ręka, to chyba najprostszy sposób na kawę?

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » sob 18 cze 2011, 17:21

To urządzenie, jak i każde inne do parzenia kawy nie akceptuje gotowej mielonki.
Filtry od technivorna są bardzo dobre i na raz można zalać 490ml albo mniej.

Mientusia
zagląda od święta
Solis SL70

Postautor: Mientusia » sob 25 cze 2011, 8:49

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie :kwiat:

Niestety moje zainteresowanie dobrą kawką przypłaciłam ostrą awanturą z mężem :(
Nie mam już siły nic zmieniać, całe życie piłam kawkę plujkę i żyję, będę was jeszcze podczytywać z ciekawości, bo już się trochę wciągnęłam.
Jeszcze raz przepraszam, że tylko wam zawróciłam głowę.

Wróć do „Moka, imbryk, kafetierka, syfon, tłoczek”