AeroPress

Jeśli ten dział rozrośnie się - oddzielimy poszczególne tematy.
aquarius69
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Bugatti Diva + Graef CM 80
Krups EA 8005 + system auto-cappuccino/latte
AeroPress (na wymianę czas)

AeroPress

Postautor: aquarius69 » wt 05 maja 2009, 12:41

Jako, że w pracy nie ma ekspresu sprawiłem sobie AeroPress. Ważne też było aby było to urządzenie pozwalające zaparzyć kawę jak najbardziej zbliżoną do espresso i aby było mobilne.
Co mogę powiedzieć? Kawa jest naprawdę pyszna, bardzo zbliżona do espresso, tylko cremy brak. W ruch poszła Costa Rica Tarrazu z Lidla. Kawa ta, zmielona w młynku Krupsa w miarę drobno, dała naprawdę przyjemny napar, którego bym się nie spodziewał po kawie za taką cenę. Troszkę mniej gorzka i mniej kwaskowa niż z ekspresu automatycznego, ale bijąca takim aromatem i "oleistością" że piło się ją z wielkim apetytem.

Wady są dwie, a właściwie trzy. W sumie niewielkie i wynikające z idei konstrukcyjnej, przy czym jedna wada jest jednocześnie zaletą.

1. Stosuje się papierowe filtry. Pomimo, że można je zastosować kilka razy w końcu się skończą, a w tej chwili brak możliwości zaopatrzenia się w Polsce w zapasowe filtry. Choć na to też jest rada, na moje oko chemika są to sączki filtracyjne o średniej twardości, więc nie powinno być problemu z zaopatrzeniem.
2. Trzeba użyć znacznej siły aby wycisnąć kawę. Pomaga grubsze zmielenie, ale kobiety o słabszych rękach mogą mieć niewielkie problemy.
3. Konieczne jest użycie wody o określonej temperaturze, odpowiednio zmielonej kawy i wszystko robi się ręcznie. No ale w sumie jest to też zaletą, gdyż można mieć wpływ na wszystkie parametry zaparzania. Począwszy od grubości ziarna zmielonej kawy, poprzez "preinfuzje" - czas mieszania przed wyciskaniem, temperaturę wody, skończywszy na szybkości wyciskania - czyli użytego ciśnienia.

Jestem bardzo zadowolony z jakości kawy, a najważniejsze, że mogę wszędzie wziąć AeroPress ze sobą :)
Kawa, kawa i jeszcze raz kawa, a do tego coś dobrego :)

RAF77

Postautor: RAF77 » wt 05 maja 2009, 12:51

Mam pytanie czysto teoretyczne.
Czemu nie pajączek, tylko Aero Press?

aquarius69

Postautor: aquarius69 » wt 05 maja 2009, 20:51

Jako, że w samolocie liczy się każdy kilogram (zawsze można wsadzić dodatkowy napój "więcejprocentowy") padło na aeropress. Dodatkowo przekonały mnie rozmiary, jest naprawdę niewielki (a wielkość bagażu też ma znaczenie), cena dużo niższa od pajączka (porównywalna z moką i nieco lepszymi french pressami) oraz bardzo pozytywne opinie w necie.
I muszę powiedzieć, że warto było kupić to urządzenie. Kawa jest naprawdę pyszna, jak dotąd potwierdzają się przeczytane recenzje. Jutro zapodam do aeropressa Mokito Bianko. Zobaczymy co da się wycisnąć.
Teraz sobie stoi w pracy, ale już w poniedziałek prawdopodobnie poleci ze mną do Norwegii (o ile oczywiście polecimy). Kawę też trzeba będzie wziąć, gdyż mieścina do której lecimy jest naprawdę mała i króluje w niej kawa Friele, która kwasem wyżera dziury w żołądku.

RAF77

Postautor: RAF77 » wt 05 maja 2009, 21:33

rozumiem

aquarius69

Postautor: aquarius69 » śr 06 maja 2009, 9:27

Muszę powiedzieć, że jestem coraz bardziej pozytywnie zaskoczony jakością kawy uzyskanej z tego urządzenia. Mokito Bianko wyszła pyszna. Ciekawe jak będą smakować mieszaki z robustą typowe do espresso.
Mimo pewnych podobieństw do french pressa kawa jest jednak zupełnie inna, bardziej przypomina espresso, jest bogatsza w smak i aromat, bardziej gęsta i oleista. Musze spróbować zastosować wodę o zalecanej temperaturze 80 st.C. Ciekawe co otrzymam. Wpływ na warunki zaparzania jest praktycznie nieograniczony.

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » śr 06 maja 2009, 9:58

Zaciekawiło mnie to, gdyż też dużo latam.... Jesteś w jakiś sposób odnieść jakość produktu (walory smakowe) do np. klasycznej moki?
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

aquarius69

Postautor: aquarius69 » śr 06 maja 2009, 12:48

W porównaniu do klasycznej moki kawa jest mniej gorzka, bardziej delikatna w smaku, że tak powiem bardziej zbalansowana. Jest bliżej espresso i tak samo bogata w smaku. Bardziej mi odpowiada. Generalnie mówiąc bardziej mi smakuje.

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » śr 06 maja 2009, 13:02

Dzięki, a gdzie kupowałeś? bo coś tylko na allegro widziałem...
Ile jest filtrów papierowych w zestawie i czy wiesz gdzie je można ewentualnie dokupić?

aquarius69

Postautor: aquarius69 » śr 06 maja 2009, 13:55

Kupowałem na Allegro. Dostępne jest jeszcze w jednym sklepie internetowym, ale suma summarum tam wyjdzie drożej.
Filtrów jest 350, można ich używać wielokrotnie. Ze zdobyciem zapasowych jest problem, ale myślę, że w ciągu roku coś się ruszy, ewentualnie można używać sączków laboratoryjnych miękkich lub lub średnich, a te już można z łatwością dostać.

EDIT.
Dzisiaj zapodałem sobie mieszankę Espresso Elegant z I-Coffee. Jako że mają promocję i cena jest atrakcyjna więc kupiłem do pracy sobie parę gram. Piłem u nich espresso i muszę powiedzieć, że jakichś dużych różnic smakowych nie ma, może jedynie z aeropressa kawa (espresso dopio) jest tak jakby delikatniejsza, jest mniej goryczy i chyba bardziej mi smakowała niż oryginalnie zrobiona u nich. Inna sprawa, że pojęcia nie mam jak jest z umiejętnościami baristów w tym punkcie I-Coffee.
Jeszcze jednej rzeczy mi brakuje, a mianowicie możliwości spienienia mleka za pomocą pary. Coś za coś. Mobilność aeropressa nie daje możliwości spieniania mleka, pozostaje niestety albo super chruper mieszadełko albo dzbanek do spieniania, a to już nie to samo co para. Ale i tak kawa jest fantastyczna, dotąd nie mogę wyjść z podziwu dla jakości kawy.

P.S. Zasada działania aeropressa skojarzyła mi się zawodowo.... z prasą filtracyjną. Aeropress toż to jest nic innego jak ręczna prasa filtracyjna z air blowingiem, brakuje tylko dokładnej możliwości regulacji ciśnienia i manometru aby mieć już pełną kontrolę nad zaparzaniem kawy (no i lepszy młynek, ale tu nie będę narzekał bo się nadaje do mielenia do aeropressa, tylko że jest zdecydowanie mniej mobilny).

aquarius69

Postautor: aquarius69 » sob 23 maja 2009, 21:53

AeroPress jest już po testach w podróży. Spisał się doskonale, szkoda tylko że młynka nie było. Lekki, niewielkich rozmiarów. Poleciał w bagażu głównym, gdzie był praktycznie niezauważalny. Nie doznał żadnych uszczerbków, a kto lata to wie jak na lotniskach traktują bagaże. Słowem warto było kupić zarówno do pracy jak i na podróże - te małe i te duże.

Scandal
zagląda od święta

Postautor: Scandal » śr 27 maja 2009, 23:24

aquarius69

Postautor: aquarius69 » czw 28 maja 2009, 9:21

Już to czytałem. W sumie to już druga edycja konkursu. Zaparzanie standardowe, tak jak w instrukcji, tylko zastanawia mnie jakie mogą być modyfikacje do tego prostego urządzenia.

Awatar użytkownika
zamek
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: espresso: Bezzera Mitica Top | Mazzer Super Jolly
drip: zbyt dużo by wymieniać

Postautor: zamek » czw 28 maja 2009, 10:25

Zagoogluj "aeropress inverted" :)
BTW...też kupiłem :D.

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » czw 28 maja 2009, 12:58

Cześć, można wiedzieć gdzie? Widziałem w markecie kolo siebie za 159PLN, a kiedyś na aledrogo za 79PLN

Awatar użytkownika
zamek
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: espresso: Bezzera Mitica Top | Mazzer Super Jolly
drip: zbyt dużo by wymieniać

Postautor: zamek » czw 28 maja 2009, 14:21

alledrogo za 79,99

Wróć do „Moka, imbryk, kafetierka, syfon, tłoczek”