AeroPress

Jeśli ten dział rozrośnie się - oddzielimy poszczególne tematy.
Awatar użytkownika
picasso83
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Ekspres: Ascaso Dream :)
młynki:Eureka Mignon niebieska, Hario Slim, Tiamo Slim
Clever Dripper, filtr wietnamski Phin, Aeropress, Tygielek, Chemex, Bialetti Moka Exress

Re: AeroPress

Postautor: picasso83 » pn 19 mar 2012, 12:01

z pewnością takie rysy nie są normalne i możliwe, że wskazują na zbyt duże ciśnienie jakie tworzy się podczas przeciskania (stosujesz filtry papierowe, metalowy dysk czy kombinację obu? A może jeszcze jakiś inny zabieg zwiększający ciśnienie podczas przeciskania?) Inną możliwością jest właśnie wada zastosowanego tworzywa.
Mam nadzieję, że to przyciemniane tworzywo nie jest mniej wytrzymałe jak to z poliwęglanu , bo w tamtym tygodniu kupiłem kolejny aeropress, właśnie wersję przyciemnianą (prezent dla Bratowej). Byłaby niezła lipa jakby prezent się w niedługim czasie "rozdupcył" :smiech:
Swoją drogą, porządnym jest sklep z którego kupowałeś, że postanowili ci wymienić na nowy, a nie wmawiali, że to twoja wina (co jest częstą praktyką w polskich sklepach :roll: ). Czyżby Cafe Silesia? :kwiat:
Espresso: Meraviglioso od Antonia
do dripa: ambrozja Etiopia Yirga Cheffe Kochere od Antonia

Awatar użytkownika
Animator47
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Espresso Pure +i-mini+Moka+Aeropress+Hario Slim
Kontaktowanie:

Postautor: Animator47 » pn 19 mar 2012, 19:32

A swoją drogą - wiem, zaczyna być offtopicznie, może to warto przenieść do innego wątku, ale mnie interesuje ten temat - po czym można poznać prawdziwą cremę? W sensie dostajesz 2 filiżanki, które zostały przygotowane gdzieś za kulisami i masz za zadanie odgadnąć, w którym jest prawdziwa crema, a w którym imitacja. Oczywiście obie są z pianką.
Po pierwsze patrzysz na kolor, po nim można rozpoznać czy espresso jest przeparzone, niedoparzone czy prawidłowe. Następnie możesz delikatnie "położyć" na cremę łyżeczkę cukru - jeśli jest poprawna cukier powinien utrzymywać się na powierzchni przez kilka minut. Zwracaj też uwagę na grubość, prawidłowa crema nie może być cieniutka jak pianka na naparze z moki.

Awatar użytkownika
>Petrus<
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: RancilioSilvia, MacapM4, EsproClicker

Postautor: >Petrus< » pn 19 mar 2012, 19:35

Stosuję filtr metalowy na papierowym, ale opór przy przeciskaniu zależy i tak od ilości i granulacji przemiału.
Sklep to Cafe Silesia - dziś potwierdzili gotowość do wymiany Aeropresa na nowy. Tak, że jak kupować...... to zdecydowanie tam.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Dwa watki w jednym...... fajnie.
Co do twierdzenia, że łyżeczka cukru utrzyma się na Cremie KILKA MINUT - bym się nie upierał...
Nie ma co cremy przeceniać - ale o tym sporo już napisano tu.
Inna sprawa, że udany "tygrysek" skrywający smaczne espresso - to duża satysfakcja.

Awatar użytkownika
ziarenko
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: ziarenko » wt 27 mar 2012, 12:20

Ja mam takie same pęknięcia ale u góry cylindra. Ale kupiłem go dużo wcześniej-zanim Silesius wprowadził je do swojej oferty (mam go gdzieś ze dwa lata, używam 2 razy dziennie i jeszcze trochę powinien wytrzymać) :D
Bialetti Mukka Express, DeLonghi Caffe Treviso, AeroPress, i-2 mini, drip Tiamo, Tiamo Slim, Coffee Press Tiamo

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » czw 29 mar 2012, 9:10

Kiedy pierwszy raz wyjąłem Aero z kartonika wiedziałem, że coś musi się wydarzyć :roll:
Wczoraj miałem ciężki dzień, wróciłem do domu. Naszła mnie chęć na kawę z Aero 8)
No to hop, robię. Kawa zmielona, woda gotowa, Aero przelany, kawa nasypana, wstępne zaparzanie, dolanie wody, nałożenie tłoka...
No, i jakoś tak się stało, że tłok jakoś nie za bardzo zgrał się z cylindrem i cała konstrukcja filiżankowo-aerowa runęła na blat stołu.
Płyn ścieka na podłogę. Ale to nic, bo kawa zmielona drobniej niż do espresso. Pół kuchni upaćkane w namokniętym, rozwodnionym pyle kawowym (blat, fronty szafek, wnętrza szuflad, lodówka, podłoga). Myślałem, że mnie cholera weźmie. Kwadrans (!) sprzątałem :-|
No nic — podejście drugie. Kawa zmielona, woda gotowa, Aero przelany, kawa nasypana, wstępne zaparzanie, dolanie wody, nałożenie tłoka, ciśnięcie (o! już się nie obala)... i jasna dupa! Po przelaniu Aero nie wylałem gorącej wody z filiżanki, która się przepełniła i znowu bajoro na stole :sciana:
Byłem twardy! Trzecie podejście zakończyło się sukcesem :mrgreen:
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Awatar użytkownika
ziarenko
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: ziarenko » czw 29 mar 2012, 9:35

Mi raz runęła konstrukcja w pracy. Oblałem sobie garnitur i koleżance bluzeczkę :mrgreen:
Bialetti Mukka Express, DeLonghi Caffe Treviso, AeroPress, i-2 mini, drip Tiamo, Tiamo Slim, Coffee Press Tiamo

zbignes
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: ...

Postautor: zbignes » czw 29 mar 2012, 9:40

Ewentualny komentarz partnerki?(zapewne bezcenny) :wink: (zakładam iż była świadkiem pechowego pasma - ami(amerykanie/amisze) twierdzą, że nieszczęscia chodzą trójkami) 8)
PS
Pisałem jako odpowiedź do Cyrusa ale komentarz Ziarenka będzie też ciekawym. :wink:
Ostatnio zmieniony czw 29 mar 2012, 10:17 przez zbignes, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ziarenko
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: ziarenko » czw 29 mar 2012, 9:50

Nie było komentarza. Spojrzała na mnie takim wzrokiem że zrozumiałem co to znaczy "zajrzeć śmierci w oczy" :lol:

olak
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Moka 3cup/FP/Skerton/Clever Dripper/Aeropress

Postautor: olak » czw 29 mar 2012, 10:01

Kwadrans (!) sprzątałem :-|
Tylko?
Znaczy, że wnętrze szuflad i fugi są nadal brudne. :D

Jeśli mężczyznom zdarzają się takie przygody to chyba aero nie jest dla mnie... :cry: Przy moich zdolnościach manualnych ze sprzątaniem bym nie nadążała.

zbignes
Consigliere
Consigliere

Postautor: zbignes » czw 29 mar 2012, 10:07

Nie było komentarza. Spojrzała na mnie takim wzrokiem że zrozumiałem co to znaczy "zajrzeć śmierci w oczy" :lol:
A koleżanka była atrakcyjna?(no wiesz, z pozycji samczego postrzegania świata istot żywych) :wink: Coby poniekąd tłumaczyło twoje manewry :?: :smiech:

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » czw 29 mar 2012, 10:52

Oblałem sobie garnitur i koleżance bluzeczkę :mrgreen:
Wspomogłeś czyszczenie bluzeczki? :mrgreen:
Ewentualny komentarz partnerki?
Żona na szczęście siedziała daleko ode mnie, z kotem na kolanach, ale i tak nie umknęły jej wypowiadane przeze mnie słowa na k*** i ja p*** :mrgreen:
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

zbignes
Consigliere
Consigliere

Postautor: zbignes » czw 29 mar 2012, 11:01

Czyli Żona wyraziła swoją opinię tylko wzrokiem/spojrzeniem/miną? :shock: Przedstawicielki tej lepszej polowy ludzkiego gatunku bywają z reguły bardziej ekspresyjne i chętniej okazują stan ducha/emocje/doznania (na podstawie obserwacji "mojej niewiasty" i paru innych). :mrgreen:

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » czw 29 mar 2012, 12:17

Jeśli mężczyznom zdarzają się takie przygody to chyba aero nie jest dla mnie... :cry: Przy moich zdolnościach manualnych ze sprzątaniem bym nie nadążała.
Eee tam, fajtłapy z nich i tyle :mrgreen: , ja nie miałem żadnego problemu (grunt to stabilność podłoża i filiżanki/kubka).

Aero warto mieć, bo kawka jest delikatniejsza od moki, i jednocześnie bardziej intensywna od dripa :)

olak
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Moka 3cup/FP/Skerton/Clever Dripper/Aeropress

Postautor: olak » czw 29 mar 2012, 12:19

Też, piszę, że ja też fajtłapa jestem, tylko, że ja lubię eufemizmy. :D

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » czw 29 mar 2012, 12:31

Ano domyśliłem się, ale ja też nie jestem mistrzem zdolności manualnych :kwiat:
Widocznie mieli pecha lub za dużo kawy w żyłach, albo po prostu są z nich jeszcze większe ciamajdy :mrgreen:

Wróć do „Moka, imbryk, kafetierka, syfon, tłoczek”