AeroPress

Jeśli ten dział rozrośnie się - oddzielimy poszczególne tematy.
Awatar użytkownika
Blondas
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Ascaso Dream, Macap M2M, Quamar M80 E
Moka Bialetti Dama na 3 filiżanki i na 6 filiżanek, AeroPress, Phin

Re: AeroPress

Postautor: Blondas » wt 18 cze 2013, 9:14

Raczej trudno powiedzieć. Trzeba poeksperymentować, ponieważ jak dasz mało wody, to szybko spadnie jej temperatura i ekstrakcja będzie w chłodniejszej wodzie. Ponadto pytanie też, jak wysycenie wstępne ekstraktem w małej ilości wody wpłynie na późniejszą. Skutki smakowe mogą być różne, jednemu posmakują tak, drugiemu inaczej. Popróbuj.
Pozdrawiam
Piotrek

owp
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam

Postautor: owp » śr 19 cze 2013, 22:39

Czy ma znaczenie temperatura wody dolewanej do kawy już po wyciśnięciu?

expel
Sprzęt: Moka G.A.T 6cups , Moka Bialetti 2cups , AeroPress, Plastikowy Drip, Severin 3873, Wreszcie Hario V01 ! :D

Postautor: expel » śr 19 cze 2013, 22:51

Wydaje mi się że nie, bo temperatura wpływa na proces parzenia kawy. Później to już wg mnie nie ma znaczenia.

owp
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam

Postautor: owp » czw 20 cze 2013, 6:54

Dzięki, też mi się tak wydaje, pytam, bo żona lubi bardzo gorącą.
Wiem, że lepiej poeksperymentować, ale kawa z aero działa na mnie silniej - ostatnio wypiłem podwójną i pół dnia chodziłem nakręcony, więc nie mogę się bawić w zaparzanie kilku dziennie... :)
Ostatnio zrobiłem 'amerykańską' z małej ilości kawy (1 miarka) i większej wody (pełen pojemnik) i wyszła bardzo łagodna - bez kwaskowatości, dobra do picia bez mleka.

Awatar użytkownika
trickykid
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Bezzera BZ07 | Anfim Haus | Wazon | AP | FP | Bialetti Musa | Melitta 102 | DL KG40

Postautor: trickykid » czw 20 cze 2013, 8:26

Czy ma znaczenie temperatura wody dolewanej do kawy już po wyciśnięciu?
Ma znaczenie, zresztą możesz zrobić eksperyment i sprawdzić. Ja nigdy nie dolewam cieplejszej niż 70'C.
W młynku : Rwanda Iwacu (Czarny Deszcz)

Awatar użytkownika
kubak1988
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: ECM Casa Prima + Compak K6, Zelmer Torrido, Krups EA 8050, Nespresso, Aeropress, Hario Dripper
Kontaktowanie:

Postautor: kubak1988 » sob 17 sie 2013, 9:45

I ja ostatnio zacząłem szukać alternatywnych metod.
Profesjonalnego ekspresu nie kupię - ostatnio się przeprowadziłem i nie miałbym gdzie trzymać takiego klocka. Poza tym pracuję zdalnie, więc wolę mieć więcej naparu siedząc przy komputerze. W razie czego do "espresso" mam nespresso, które mniej-więcej mnie zaspokaja, przynajmniej w domowych warunkach. Poza tym tak, jak wspomniałem - miejsca na profesjonalną maszynę nie wyczaruję ;).
W 92coffee kupiłem dripper V60 i wspomniany aeropress.
Póki co to świeży zakup, testowałem na nim kawę Moreno (z lidla lub Aldiego), która służy głównie do mlecznych kaw z automatu krupsa mojej dziewczynie. Zmielona w młynie K6 Nero Brillo, nieco grubiej niż do espresso. Metoda zaparzania - klasyczna. Porcja 18gramów na cały Aeropress (do 4). Moje odczucia są bardzo pozytywne. Kawa pełna smaku, nieco podobna do drippera, mniej do french pressu. Pełna smaku i aromatu.
Do tego aeropress zajmuje mało miejsca, więc za tydzień biorę go na mocniejsze testy do Chorwacji.
Tanie urządzenie, a kawa naprawdę świetna.

PS. Przetestowałem też mielonkę bezkofeinową z Ikei kupioną za 1 zł pod koniec terminu. Zdziwiłem się, bo wyszła zaskakująco dobra. Mniej pełna smaku, nieco bardziej kwaskowa, ale nadal smaczna :).
Niby to tylko taka większa strzykawa, do tego wynaleziona długo po bardziej karkołomnych metodach takich jak chociażby syfon, a potrafi zdziałać cuda :)!

blazej
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Re: Odp: AeroPress

Postautor: blazej » śr 09 paź 2013, 21:48

Na tym filmiku koleś robi True Aeropres Espresso :smile: Próbował ktoś tak? W skrócie chodzi o ubicie kawy przed zalaniem.

https://www.youtube.com/watch?v=GIfZ84q ... ata_player

I pytanie, w necie widzę dwa kolory aeropressu, niebieski i brązowy. Który się kupuje w Polsce i czym się różnią?

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » śr 09 paź 2013, 22:33

Hyh, ciekawe jak ten biedny AP wytrzymuje nacisk tej dźwigni, którą widać pod koniec filmu? :mrgreen: :roll:
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

donkiszot
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: _

Postautor: donkiszot » śr 09 paź 2013, 23:40

Próbował. Moim zdaniem ściema, albo jestem wyjątkowo niezdarny, bo nigdy takiej cremy nie uzyskałem, a maks ciśnienia to 0,9 bara i kawa sika bokami (te otworki w czarnym sitku).

Zastanawiające jest dlaczego nie widać pełnego ujęcia, tylko zbliżenia na aeropress, a potem na kapiące z nieba krople.

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » czw 10 paź 2013, 9:34

Bo, donkiszocie, nie ma takiej dźwigni ;)
Ja też zauważyłem, że przy mocnym naciskaniu kawa sika bokiem.
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

lukaszrr
Sprzęt: kafetiera bialetti mia

Postautor: lukaszrr » wt 18 lut 2014, 20:59

Witam wszystkich. Ostatnio kupiłem aeroprese z której kawa jest naprawdę dobra jednak zastanawia mnie jedna sprawa:
Nie wiem czy jest możliwa nieszczelność aeropresy , bo w ostatniej fazie przeciskania jak już cała kawa przejdzie (zostaje sama ta przerwa powietrzna) jakby nie trzyma pełni ciśnienia i słychać ubytki przy końcówce przeciskania. Guma przylega do aeropresy dobrze nic nie przecieka gdyż używam ją też w metodzie odwróconej. Aeropressa jest nowa zrobiłem nią raptem 6 kaw, jestem ciekawy czy tak to jest a nie mam się kogo poradzić więc proszę was o pomoc POZDRAWIAM

lukaszrr
Sprzęt: kafetiera bialetti mia

Postautor: lukaszrr » wt 18 lut 2014, 21:00

Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA POMOC

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

AeroPress

Postautor: kawcio » ndz 23 lut 2014, 20:07

Co to za ubytki słuchać? Może po prostu syczenie powietrza jak już cała woda zostanie przeciśnięta? To akurat normalny obiaw.
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

marx
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Nie mam

Postautor: marx » sob 20 wrz 2014, 22:41

Aeropress zakupiłem. Możecie polecić na początek jakąś mielona kawę do potrenowania? Jak mi się to spodoba to kupię młynek itp askew na początek mielona. Kilka razy wspominał ktoś o kawie z Lidla, mógłbym prosić o podanie jej nazwy?

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » sob 20 wrz 2014, 22:44

W lidlu nie patrz na nazwy tylko na datę przydatności do spożycia. Im dalej tym lepiej. Ale ta prawie pijalna jest w ziarnach.

Wróć do „Moka, imbryk, kafetierka, syfon, tłoczek”