AeroPress

Jeśli ten dział rozrośnie się - oddzielimy poszczególne tematy.
Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Re: AeroPress

Postautor: Freezer64 » pn 17 lis 2014, 17:52

Dla mnie ta naturalna Etiopia to jedna z najlepszych kaw od Antonia jakie piłem (a trochę tego było ;) ), borówka, borówka i jeszcze raz borówka :D (choć dawno nie piłem, może to inny crop o nieco innym profilu?)

Artur S.
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: nie mam

Postautor: Artur S. » wt 18 lis 2014, 0:39

Też na początku ta Etiopia mi nie smakowała, nawet chyba się wypowiedziałem o niej negatywnie na tym forum. Aktualnie uważam, że jest fenomenalna. Wręcz powiedziałbym, że to najlepsze ziarna jakie piłem. Uważam, że dla poczatkujacych lepiej pocieszać te ziarna z czymś mniej wyrafinowanym, bo są baardzo wyraziste.

marx
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Nie mam

Postautor: marx » wt 18 lis 2014, 22:29

Ja nie mówię że mi nie smakują tylko że rozczarował mnie zapach. Nie winie ziaren, bo np świetnie pachną po otwarciu paczki, ale podejrzewam że popełniam jakiś błąd podczas parzenia. Z automatu nawet zwykła Lavazza nie daje takiego zapachu.
Dodam że parzona w aero Rwanda Gisuma daje taki sam zapach tytoniu.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » wt 18 lis 2014, 22:42

Spróbuj zaparzyć brasilianę. Grubo zmielona kawa, gorąca woda, 4 minuty. To wyeliminuje wpływ aeropressu, a da Ci pełny obraz danej kawy... Czy ten zapach jest w filiżance po zaparzeniu? Moim zdaniem Twoje kawy z aeropressu są niedoparzone. Inaczej trzeba podejść do jasnych ziaren a inaczej do ciemnych.

marx
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: marx » czw 20 lis 2014, 7:07

Tak, ten zapach jest w filiżance już po zaparzeniu

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » czw 20 lis 2014, 7:41

To sprawdź proszę, jak to wygląda po zaparzeniu wg przepisu wcześniej podanego. Bierzesz np. 9g kawy, dość grubo musisz ją zmielić, zalewasz w filiżance albo szklance 150ml gorącej wody, czekasz 4 minuty i wąchasz, zanurzasz łyżkę parę razy, usuwasz "szumowiny", no i bierzesz do ust parę łyków. Ciekawe jak to ocenisz?

Z Aeropressem różnie bywa. Ciemno palone ziarna można sobie dowolnie zaparzać i coś kawowego z nich zawsze wyjdzie; z jaśniejszymi ziarnami trzeba się jakoś postarać: czas zaparzania nie może być zbyt krótki, temperatura nie może być za niska, filtr powinien być czysty itp. Bywa tak, że gdy się nie postaram, to czuję w moich dripach negatywne aromaty papieru, mokrej szmaty... Na końcu zostaje ocena innych domowników albo znajomych: czy inni też czują znad kubka Etiopii tytoniowe pety? ;)

dgim
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Bialetti Venus 2 cup | Chemex 6 cup | Aeropress | Porlex Mini

Postautor: dgim » czw 09 kwie 2015, 0:36

Od kilku h jestem szczesliwym, wrecz zachwyconym, wlascicielem Aeropress'a. Jedno pytanko - w czym transportujecie outdoor'owo (plecak etc) aero bezpiecznie ?
Z uwagi na fakt, ze plecaki na wypady mam z reguly wyladowane konkretnie, do tego sporo zelastwa jest granego, szukam dobrego pokrowaca, najchetniej tuby,
ktora zabezpieczy mi ow plastik. Pokrowce typu ten, dolaczany do zestawu, ktorego nawet nie mam, nie interesuja mnie. Na ta chwile rozwazam tube,
bo nic innego, bardziej optymalnego nie przychodzi mi do glowy. Tuby, ktore posiadam maja za mala srednice. Moze ktos z Was moze polecic cos lepszego,
badz miejsce, gdzie takowe tuby mozna zakupic ?

Ok, widze, ze na allegro spory wybor jest. Niestety same dlugasne sa. 10cm srednicy, bedzie zapasu kilka mm, najkrotsze znalazlem 55cm, przytne, sa zatyczki z 2 stron.
12zl i git pokrowiec outdoorowy ;)

Artiis
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Kawiarka, Drip V60

Postautor: Artiis » ndz 28 cze 2015, 2:48

Ktoś jest w stanie polecić kawę do aeropressu? Do 100zł/ kg, marfisa brasiliana mi nie podeszła z kawiarki.

Ktoś, wypowiedział się, że kupił aeropress za 85zł -> jestem przed zakupem tego urządzenia. Gdzie, taką cenę mogę znaleźć? Szukałem na allegro, ale tam od 120 zł z wysyłką, szukałem też po paru sklepach, bez rewelacji.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » ndz 28 cze 2015, 6:32

Akcesoriabaristy.pl

marx
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: marx » pn 29 cze 2015, 20:01

Za 85 tylko ze zwrotem z allegro, ale tych bonów już dawno nie ma.

Artiis
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Kawiarka, Drip V60

Postautor: Artiis » ndz 05 lip 2015, 21:53

Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem aeropressu. W końcu udało mi się uzyskać smak kawy, którą kiedyś piłem w kawiarni, która już o dawana jest zamknięta.

Nawet "tania" Lavazza, za pomocą tej "strzykawki", wychodzi lepsza, niż z kawiarki. Może to moje spostrzeżenie, ale u mnie kawa z kawiarki wychodziła taka "przypalona", zaś z aeropressu "świeża". Polecam zakup wszystkim, co się wahają. Ja kupiłem za 119zł z pokrowcem oraz 250g kawą.

marx
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: marx » wt 07 lip 2015, 22:49

Kupiłem na wyjazd mieloną kawę i to był błąd. Lepiej było samemu zmielić i do woreczka. Ta mielona jest zmielona za grubo i łatwo się zaparza, ale smak jest słaby. Moim zdaniem im drobniej zmielona kawa do aeropresu, tym lepiej. Musi być tak zmielona żeby trudno było wycisnąć.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » śr 08 lip 2015, 5:52

To zależy co kto lubi. Można zaparzać grubo zmielone kawy, ale trzeba wydłużyć czas kontaktu kawy z wodą.

marx
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: marx » śr 08 lip 2015, 23:09

Wtedy się robi gorzka

desmo
zagląda od święta
Sprzęt: krups xp5020, bialetti, aeropress, harion skerton

Postautor: desmo » czw 09 lip 2015, 2:57

Może to moje spostrzeżenie, ale u mnie kawa z kawiarki wychodziła taka "przypalona", zaś z aeropressu "świeża"
w wątku aeropress to troche off topic, ale ja też zawsze miałem takie wrażenie, aż przestałem ją przypalać : P
klucz to lanie gorącej wody i zmielenie tak by ekstrakcja trwała 30-40sek
fajnym patentem jest danie również papierowego filtra z aeropressu dzięki czemu pozbywasz się 2 przypdłości kawiarek czyli błotka w filiżance
więcej na ten temat znajdziesz na blogu arabean misja kafetierka

Wróć do „Moka, imbryk, kafetierka, syfon, tłoczek”