Kawiarka na początek przygody z kawą

Jeśli ten dział rozrośnie się - oddzielimy poszczególne tematy.
Awatar użytkownika
AndrewMD
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Bialetti Moka Express, Aeropress,
DeLonghi ESAM 3000.B

Re: Kawiarka na początek przygody z kawą

Postautor: AndrewMD » ndz 06 sty 2013, 22:30

http://allegro.pl/kawiarka-zaparzacz-2- ... 12185.html czy ta kawiarka nadaje się do parzenia kawy czy lepiej szukać czego innego. Chciałem w jednej przesyłce kupić ze spieniaczem. Ale jeżeli to szajs to prosiłbym o info. :-)

Awatar użytkownika
SzaChowieC
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Kawiarka|AeroPress|Drip|
Tiamo| Ascaso I-2 mini|
EEA 110| Ascaso Basic|
Kontaktowanie:

Postautor: SzaChowieC » pn 07 sty 2013, 9:21

Kawiarka jak kawiarka, w tych urządzeniach ważne jest to by nie śmierdziały w środku, a tego nikt nie sprawdzi przez allegro. Są trzy części, jest zaworek czyli wygląda na normalną mokę...

Awatar użytkownika
lomax
Sprzęt: Gaggia Classic + Iberital Challenge
Bialetti Venus 2cup + Hario Slim

Postautor: lomax » pn 07 sty 2013, 9:49

AndrewMD mam zdaje się taką samą z tym, że kupioną w TESCO za około 40 zł. Z moją jest wszystko ok, nie śmierdzi (ani nie śmierdziała) nie bulgocze/bryzga/strzela etc. Mam od ponad pół roku i spisuje się dobrze. Jedyne co mnie teraz ostatnio zmartwiło po kupnie młynka i drobniejszym mieleniu to to, że przy zbyt dużym ciśnieniu zaworek zachowuje się prawidłowo i wypuszcza parę ale nie wraca do poprzedniej pozycji. Trzeba samodzielnie wcisnąć kuleczkę w zawotku na swoje miejsce i wtedy wszystko wraca do normy a jeśli się tego nie zrobi to para od razu uchodzi z kawiarki w czasie gotowania wody. Swoją drogą zakładam, że w kawiarkach renomowanych firm tj. Bialetti nie występuje takie zjawisko i zaworek sam sprężynuje? To pytanie do posiadaczy.

EDIT: z zaworkiem wszystko w porządku - wykręciłem go z kafetierki i dobrze wyczyściłem. Okazało się że od wewnętrznej strony jakimś cudem dostały się drobinki chyba kawy - kuleczka nie dochodziła do końca i nie "domykała" zaworu. Wyczyściłem i sprawdziłem - sprężynka odbija dobrze i wszystko ok. Natomiast przyglądając się w trakcie ekstrakcji minimalna ilość pary uchodzi zaworkiem zanim ten się całkiem otworzy (w przypadku zatkania sitka) więc nie jest on w 100% szczelny ale nie sądzę żeby to miało znaczący wpływ na napar, bo pary uchodzi minimalna ilość.

Awatar użytkownika
pafcio0
Sprzęt: Arrarex Caravel, Dripy Tiamo i Hario , Chemex, Phin, Kawiarki Bialetti, tygielek, młynek Eureka Mignon, Hario slim, Grindripper

Postautor: pafcio0 » czw 10 sty 2013, 9:39

Posiadam Kawiarkę Bialetti, do której dokupiłem za kilkanaście zł. reduktor 6 na 3 cup. To jest nic innego jak zwyczajowe 'sitko z lejkiem' tylko z możliwością ustawienia pojemności zbiorniczka na kawę. Należy tylko pamiętać, żeby nie wlewać mniej wody gdy używa się pozycji '3 cup' ze względu na to, iż w tejże pozycji lejek pobierający wrzącą wodę z dołu znajduje się odpowiednio wyżej.

Awatar użytkownika
AndrewMD
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
DeLonghi ESAM 3000.B

Postautor: AndrewMD » czw 10 sty 2013, 21:47

Planuję jednak zakupić kawiarkę moka express 3 i reduktor z rozm 3 na 1. Czy w takim wypadku kawa będzie słabsza, ponieważ muszę nalać więcej wody, czy jakoś to się obchodzi. Nie wiem, dlatego chciałbym uzyskać odpowiedź, która rozwieje moje wątpliwości. Chcę wreszcie kupić sprzęt do kawy, a jak naczytałem się o tanich kawiarkach to chyba lepiej kupić coś raz żeby było na trochę czasu.

Awatar użytkownika
pafcio0
Sprzęt: Arrarex Caravel, Dripy Tiamo i Hario , Chemex, Phin, Kawiarki Bialetti, tygielek, młynek Eureka Mignon, Hario slim, Grindripper

Postautor: pafcio0 » czw 10 sty 2013, 22:57

Z zakupu Moki Bialetti na pewno będziesz zadowolony. Jeśli nabędziesz tego rodzaju reduktor: http://www.ceneo.pl/10793532 , to w pozycji "1 cup", czyli przy wyżej usytuowanym sitku, lejek pobierający wodę ze zbiornika automatycznie jest wyżej, co oznacza że sam pobierze mniej wody, dlatego zawsze powinno się nalewać "do kreski". Tak jak po przygotowaniu naparu ze zwykłego sitka na dnie zbiornika pozostaje ok. 0,5-1 cm wody, to po użyciu zredukowanego sitka będzie zapewne powyżej 2 cm, oczywiście przy zakończeniu ekstrakcji w odpowiednim momencie. Przy korzystaniu z reduktora 6 na 3 nie zauważyłem reguły, jakoby z reduktorem kawa była słabsza. Niemal zawsze wychodzi inna, ale tak to już jest, że przy korzystaniu z moki jest tyle czynników zmiennych, że trudno znaleźć jakąś regułę i perfekcyjną powtarzalność.

Awatar użytkownika
AndrewMD
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
DeLonghi ESAM 3000.B

Postautor: AndrewMD » czw 10 sty 2013, 23:11

Chcę zakupić taką kawiarkę http://allegro.pl/ekskluzywna-kawiarka- ... 27714.html oraz taki reduktor http://allegro.pl/tanio-reduktor-do-kaw ... 34852.html. Mam nadzieję, że wszystko się uda i będę mógł się cieszyć z nowego sprzętu. BTW ile wytrzymuje średnio uszczelka w takiej kawiarce ?

Awatar użytkownika
pafcio0

Postautor: pafcio0 » czw 10 sty 2013, 23:42

Bardzo zacny zestaw. Co do uszczelki to zależy to głównie od intensywności i poprawności użytkowania, moją wymieniłem tak po dwóch miesiącach, gdy zaczęła trochę się "siepać".
Dlatego żeby spać spokojnie możesz dokupić uszczelki na zapas, zwłaszcza jeśli wszystko jest w ofercie jednego sprzedawcy na Allegro i nie trzeba płacić za ileś przesyłek.

Awatar użytkownika
AndrewMD
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
DeLonghi ESAM 3000.B

Postautor: AndrewMD » czw 10 sty 2013, 23:51

A czy będzie ta moka pracowała dobrze na kuchence elektrycznej (wersja przenośna)?

Monkin
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Kawiarka od lat, Gaggia Accademia

Postautor: Monkin » pt 11 sty 2013, 9:30

Mam nadzieję, że wszystko się uda i będę mógł się cieszyć z nowego sprzętu. BTW ile wytrzymuje średnio uszczelka w takiej kawiarce ?
W mojej pierwszej kawiarce (wygląda identycznie, tylko zdecydowanie bardziej sfatygowana) są jeszcze oryginalne uszczelki od 1972 roku. :lol: I dalej dzielnie sobie pyrka. I wcale nie jest to Bialetti. Ale obecnie produkowane sprzęty to już raczej nie ta jakość podzespołów. Tak samo jest z mercem. :wink: Kupuj i używaj.

Awatar użytkownika
AndrewMD
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
DeLonghi ESAM 3000.B

Postautor: AndrewMD » pt 11 sty 2013, 10:08

Czyli jednak lepiej dorzucić do zestawu uszczelkę:-)

Monkin
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Monkin » pt 11 sty 2013, 10:20

Przy codziennym użytkowaniu i myciu kawiarki, zwróć tylko uwagę podczas skręcania zbiornika na wodę i górnego pojemnika na kawę, czy uszczelka jest dobrze osadzona i czysta. Najczęstsza przyczyna przecieków to uszkodzenie uszczelki podczas dokręcania obu elementów kawiarki. Jak to robisz poprawnie, masz sprzęt na lata. Mnie jeszcze żadna uszczelka w moich kawiarkach nie nawaliła. A mam ich kilka. I na gaz i elektryczne.
P.S. Moja najstarsza pyrkawka to jednak chyba jest Bialetti. Tylko wszystko ma już kompletnie powycierane no i wygląda jak wygląda. Nic się nie martw. Uszczelka nie majątek. Przydać się może. Kupuj i smacznej kawki.

Awatar użytkownika
AndrewMD
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
DeLonghi ESAM 3000.B

Postautor: AndrewMD » pt 11 sty 2013, 10:53

Dziękuję bardzo, oczywiście podzielę się swoimi spostrzeżeniami. W najbliższym czasie zakupię jeszcze młynek, ale to trochę później.

Monkin
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Monkin » pt 11 sty 2013, 11:27

AndrewMD jeśli mogę ci coś jeszcze zasugerować, to raczej proponowałbym kupić Bialetti ale pojemność 3/6 cups. Gabaryty prawie identyczne, ale rozmiar kawowo bardziej uniewersalny. Sam zobaczysz w praktyce dlaczego. 3/1 to maleństwo li tylko dla jednej osoby.

Awatar użytkownika
AndrewMD
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
DeLonghi ESAM 3000.B

Postautor: AndrewMD » pt 11 sty 2013, 11:34

No właśnie, interesuje mnie kawiarka praktycznie dla mnie a okazjonalnie z gośćmi. Więc wtedy jaką byś proponował?

EDIT: Czy kawa z 3 jako standard nie byłaby za mocna?

Wróć do „Moka, imbryk, kafetierka, syfon, tłoczek”