Kawiarka na początek przygody z kawą

Jeśli ten dział rozrośnie się - oddzielimy poszczególne tematy.
Monkin
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Kawiarka od lat, Gaggia Accademia

Re: Kawiarka na początek przygody z kawą

Postautor: Monkin » pt 11 sty 2013, 11:46

Pisałem w wątku o parametrach użytkowych kawiarek , że najczęściej używam samodzielnie właśnie kawiarki 3/6 cup. Bez założonego reduktora kawiarka daje mi 2 "normalne" - a takie zazwyczaj mamy w mieszkaniach - filiżanki czarnej kawy. I używam jej bez reduktora, uzyskując solidny kubek aromatycznej kawy. Unikam jednak ziaren mocniejszej robusty. Piję zazwyczaj łagodniejszą arabicę.
Ale jak siedzę w domu ze znajomymi, którzy preferują tradycyjną "małą lub dużą czarną " w normalnych filiżankach ( nie tych po 50 ml), to używam kawiarki 12 cup o poj. 0,6 litra wody w zbiorniku. Tylko podczas zaparzania nigdy nie uzyskuje się objętościowo 0,6 litra naparu kawowego. Z kawiarki 12 cup obsłużę jednorazowo do zwykłych filiżanek 3-4 osoby. Na większą liczbę osób mam jeszcze większy litraż.
Moc kawy zależy m.in. od ziaren. Jak nie używasz w mieszankach mocnej robusty, tylko samą arabicę, jest spoko. Mnie najbardziej sprawdza się codziennie kawiarka 3/6 cup.
P.S. W kawiarce 3/1 zawsze brakowało mi tego dodatkowego łyka kawki. Bo w realu, chcąc uzyskać smaczną kawę, dawała mi ok. 100-120 ml naparu. W kawiarce 3/6 cup już mi tego dodatkowego łyka nie brakuje, a w razie wizyty kumpla/kumpeli spokojnie zrobisz dwie duże kawki lub kilka mniejszych. .I dlatego taką polecam. :wink:

Awatar użytkownika
AndrewMD
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Bialetti Moka Express, Aeropress,
DeLonghi ESAM 3000.B

Postautor: AndrewMD » śr 16 sty 2013, 15:32

Hej, dzisiaj rozpakowałem kawiarkę i mam teraz dwa pytania: po pierwsze zagotowałem samą wodę do kawiarki i ta zagotowała wodę. Następnie zastosowałem reduktor i wsypałem kawę. Zagotowała się kawa ale wykorzystało całą wodę (tzn. tyle ile przy 6 cup). Czy da się to jakoś ustawić? Po drugie, to z zaworu bezpieczeństwa ma wydobywać się para? U mnie nic takiego nie widać. Bardzo prosiłbym o pomoc.

Awatar użytkownika
SzaChowieC
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Kawiarka|AeroPress|Drip|
Tiamo| Ascaso I-2 mini|
EEA 110| Ascaso Basic|
Kontaktowanie:

Postautor: SzaChowieC » śr 16 sty 2013, 17:38

Masz 6 cup. Jeśli bez reduktora to lejesz wodę pod zaworek, sitko kawa i na gaz/prąd. Jeśli z reduktorem to lejesz połowę wody, sitko, reduktor, kawa i na gaz/prąd... Zaworek się sam uruchamia gdy jest za duże ciśnienie w dolnym zbiorniczku - radzę go nie zalewać wodą, jeśli nie puszca pary jest OK bo masz OK ciśnienie.

Awatar użytkownika
pafcio0
Sprzęt: Arrarex Caravel, Dripy Tiamo i Hario , Chemex, Phin, Kawiarki Bialetti, tygielek, młynek Eureka Mignon, Hario slim, Grindripper

Postautor: pafcio0 » śr 16 sty 2013, 17:46

Tylko pamiętaj, że kawy się nie zagotowuje! Jak tylko z kominka przestanie wyciekać napar a zacznie kawowa pianka z powietrzem natychmiast zakończ ekstrakcję.
Ja mając reduktor Frabosk zawsze nalewam tyle samo wody, gdyż jego lejek przy pozycji zredukowanej znajduje się dobre półtora cm wyżej od standardowego przez co zasysa odpowiednio mniej wody.
Nie mniej jednak sam musisz wypracować najlepszą dla siebie 'konfigurację' używając metody prób I błędów.

Awatar użytkownika
lomax
Sprzęt: Gaggia Classic + Iberital Challenge
Bialetti Venus 2cup + Hario Slim

Postautor: lomax » śr 16 sty 2013, 17:47

SzaChowieC a jak zaleje połowę wody to nie spadnie zbytnio ciśnienie w kawiarce? Jeśli jest zbiorniczek na wodę wyliczony na 6cups to może się okazać że po wlaniu połowy wody para wypełni zbiorniczek i nie powstanie ciśnienie wystarczające żeby przepchnąć wodę :roll: Ja bym chyba lał tyle wody ile zaleca producent i po prostu zdejmował kawiarkę wcześniej z gazu albo (jeszcze lepiej) zlewał tyle naparu ile ma wyjść na daną ilość porcji (3cup po zastosowaniu reduktora) w czasie ekstrakcji i odstawiał kawiarkę z gazu.

Awatar użytkownika
AndrewMD
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
DeLonghi ESAM 3000.B

Postautor: AndrewMD » śr 16 sty 2013, 19:46

Ja właśnie się zastanawiam dlaczego wziął więcej wody skoro reduktor jest nastawiony- frabosk- i niby lejek krótszy powinien być. Jeszcze popróbuję, może się uda :-)

Awatar użytkownika
SzaChowieC
Sprzęt: Kawiarka|AeroPress|Drip|
Tiamo| Ascaso I-2 mini|
EEA 110| Ascaso Basic|
Kontaktowanie:

Postautor: SzaChowieC » czw 17 sty 2013, 10:30

Ja jako reduktor używam takiej płytki z dziurkami, który daję do sitka i mam jakby drugie dno tylko wyjżej przez co sypie połowę kawy, żaden lejek mi się nie wydłuża ani nie skróca. Leję wody o połowę mniej, na oko... ciśnienie w kawiarce to jakieś 1-2 bar i przy użyciu reduktora i mniejszej ilości wody u mnie działa dobrze...

Awatar użytkownika
AndrewMD
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
DeLonghi ESAM 3000.B

Postautor: AndrewMD » sob 19 sty 2013, 22:02

Mam mały problem z moką, otóż po zaparzeniu kawy w dolnej części z wodą znajduje się trochę kawy. Używam reduktora fraboska, czy u Was też się to zdarza?

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » sob 19 sty 2013, 22:14

Kawy, to znaczy zmielonych ziarenek, czy płynu. Jak woda w zbiorniku ma kolor kawy, to nie dzieje się nic niedobrego. Po prostu po wypchnięciu "całej" wody z dolnego zbiorniczka do górnego, ciut wody trafia z sitka ponownie do dolnego.
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Awatar użytkownika
pafcio0
Sprzęt: Arrarex Caravel, Dripy Tiamo i Hario , Chemex, Phin, Kawiarki Bialetti, tygielek, młynek Eureka Mignon, Hario slim, Grindripper

Postautor: pafcio0 » sob 19 sty 2013, 22:25

czy u Was też się to zdarza?
Zawsze.

Awatar użytkownika
AndrewMD
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
DeLonghi ESAM 3000.B

Postautor: AndrewMD » sob 19 sty 2013, 23:56

Zmielonych ziaren, chociaż przez to kolor jest lekko jasny, ale jest ich troszkę, więc nie wiedziałem czy to coś złego, ale Ok. Pracuję jeszcze nad spienianiem mleka i przy okazji bałem się, że coś z kawiarką jest nie tak.

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » ndz 20 sty 2013, 11:51

Zależy, ile tych ziarenek jest. Jak symbolicznie, to ok. Jest to zależne od grubości zmielonej kawy. Jeśli jest zmielona drobno, to jej drobinki mogą przejść przez dziurki w sitku.
Nie stresowałbym się tym :wink:
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Awatar użytkownika
AndrewMD
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
DeLonghi ESAM 3000.B

Postautor: AndrewMD » ndz 20 sty 2013, 15:29

Spróbuje jeszcze w oryginalnym sitku na 6 cup i dam znać jak poszło. Ale już lepiej wychodzi mi zaparzanie, tylko to spienianie nie jest takie jak trzeba. Raz wychodzi mi z całości mleka pianka a raz tylko z części (mam 800 ml spieniacz, może coś od tego zależy). A kolor wody na dole się wam zmienia, przez te ziarenka?

Awatar użytkownika
asmod
Sprzęt: Moka, Mukka, Moulinex DC mini, Hario V60-02, AKA MWM3.

Postautor: asmod » pn 21 sty 2013, 18:45

cyrus dobrze prawi. Od niedawna również "męczę" mokę i mukkę od Bialettiego i również czesto mam trochę ziarenek kawy w zbiorniku na wodę, a woda łapie lekko "kawowe" zabarwienie. Nie darłbym szat z tego powodu :) . Co do mleka, też mam różne efekty. Pewnie to zależy od mleka (używałem łaciatego 3,2%) i jego temperatury - no i doświadczenia. Podgrzane jakby lepiej się spieniało. Można powiedzieć, że jestem na początku drogi eksperymentu o kryptonimie "moka caffe", mimo zaawansowanego już wieku. Cóż człowiek uczy się całe życie :mrgreen: .

Awatar użytkownika
freyka84
zagląda od święta
Sprzęt: Moka

Postautor: freyka84 » pn 21 sty 2013, 23:17

Witam wszystkich serdecznie,
chcę rozpocząć przygodę z dobrą kawą w domowym zaciszu :)
Mam już garnuszek do spieniania mleka z berghoffa - super sprawa.
Ale dalej.. kupno kawiarki.. i mnóstwo dylematów - kilka już rozwianych poprzez lekturę tego wątku.
Najważniejszy jaka wielkość.. niemal zdecydowana jestem na 3, ale kusi mnie 6 z redukcją. Kawę najczęściej piję sama, ale i tak trochę się martwię czy 3 na pewno wystarczy ;p
Zastanawiam się nad tymi:
http://allegro.pl/nowosc-kawiarka-belle ... 11199.html
http://allegro.pl/nowosc-kawiarka-belle ... 90166.html

generalnei dlatego, że są to najtańsze włoskie kawiarki jakie znalazłam na indukcję.
Jeśli na 6 czy myślicie, że pasowałoby taki reduktor?
http://allegro.pl/tanio-reduktor-do-kaw ... 88019.html

Wiem, ze 3 powinno mi wystaczyć, ale jednak jak czytam, że niektórzy piją 6 cups na raz to już mam mega mętlik w głowie. Piję latte macchiato, małą czarną, dużą z mlekiem - na co przyjdzie chęć. A cena obu taka sama(no większa nei będzie mieć wypasionego koloru, który pewnei będzie odłaził;p). Kompletnei nie mam doświadczenia z kawiarkami <confused>

Potrzebuję kopa, żeby kupić i mieć to z głowy, bo mój proces decyzyjny może trwać miesiącami :D Będę wdzięczna za jakąkolwiek radę :)

Wróć do „Moka, imbryk, kafetierka, syfon, tłoczek”