Kawiarka na początek przygody z kawą

Jeśli ten dział rozrośnie się - oddzielimy poszczególne tematy.
Awatar użytkownika
karloszka
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: MOKA

Re: Kawiarka na początek przygody z kawą

Postautor: karloszka » śr 06 lut 2013, 14:07

Co rano robię dla siebie "zupkę" z 6cup.
Zrobiłem właśnie "pomiary" korzystając z elektronicznej wagi.
Rozumiem, że te pomiary dot. 6tz?
Teraz naocznie widzę różnicę w dopasowaniu siteczka w Bialetti'm, a w moim chinolu - ten pasuje idealnie, tylko w związku z tym powstaje problem - nie mogę wyciągnąć tego siteczka w celu jego opróżnienia - tamten wystarczyło podważyć a nawet sam wypadał a ten się klinuje - jak Wy to robicie? Przypomniał mi się wątek jak ktoś pisał, że bodajże jego znajomej się zaklinował, już wiem o co chodzi :). Nie byłoby problemu gdybym najpierw wypłukiwała dolny zestaw z fusów ("ciasteczka") do zlewu, ale wolałabym, żeby ciacho lądowało w koszu...

Awatar użytkownika
pafcio0
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Arrarex Caravel, Dripy Tiamo i Hario , Chemex, Phin, Kawiarki Bialetti, tygielek, młynek Eureka Mignon, Hario slim, Grindripper

Postautor: pafcio0 » śr 06 lut 2013, 15:24

Rozumiem, że te pomiary dot. 6tz?
Cup=Tazza=Filiżanka...
nie mogę wyciągnąć tego siteczka w celu jego opróżnienia - tamten wystarczyło podważyć a nawet sam wypadał a ten się klinuje - jak Wy to robicie?
Paznokieć/nożyk. Dobry jest patent z "doszczelnieniem" gumką recepurką - wtedy zarówno układ jest szczelny jak i potem łatwiej wyjąć sitko.

Awatar użytkownika
karloszka
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: MOKA

Postautor: karloszka » śr 06 lut 2013, 15:41

W Bialettim jest tak ciasno, że nie ma miejsca na gumeczkę :).
Pytałam o Twoje pomiary, bo wspomniałeś o 6 "osobowej" kawiarce i upewniałam się, że pomiary również były zmierzone z udziałem "sześcioosobowej" moki.

dlugas
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: moka

Postautor: dlugas » czw 14 lut 2013, 10:30

Witam,
ma ktoś może taką kawiarkę lub podobną ? Ma reduktor na 3 cups?
http://allegro.pl/elektryczna-kawiarka- ... 56711.html
Firma COFFE MAXX, prawdopodobnie jakiś niemiecki budżetowy producent.
W Auchanie jest po 89zł w promocji i zaczyna mnie kusić.
Obecnie mam zwykłą kawiarkę na gaz 3 cups, nie firmową ale nie chińczyk, ale to czerwone "cudo" mógłbym zabrać do pracy" aby nie pić tam rozpuszczalników.

steb
zagląda od święta
Sprzęt: stara kawiarka na 6cup

Postautor: steb » czw 14 lut 2013, 22:01

Witam forumowiczów,czy ktoś z użytkowników kawiarki Bialetti Brikka 4fil. mógłby podać ilość uzyskiwanego naparu,nigdzie nie mogę znaleźć dokładnej pojemności a rozbieżność jest duża od 30-40ml/1cup,na włoskiej stronie wyczytałem nawet że 200ml

dlugas
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: dlugas » sob 16 lut 2013, 15:19

3 sekundy szukania
Jedno włoskie espresso to około 20-30 ml. Dlatego na przykład w Bialetti Brikka 4 espresso można zaparzyć około 80-120 ml kawy
4 Espresso Cup = 6.7 fl.oz / 200ml (max. boiler capacity)
Z tym że nigdy nie wyjdzie całe 200ml, bo zawsze coś tam wody zostanie w pojemniku na dole
Powinno wyjść ok 150-170ml kawy

steb
zagląda od święta

Postautor: steb » ndz 17 lut 2013, 9:12

Między powinno a jest występuje ogromna różnica,strony które kolega znalazł w trzy sekundy odwiedziłem już dawno(internet mam od 98 więc szukać potrafię). 1 uncja = 28,3495231 grama więc 6,7x28,3495231=189,94ml,pytanie pozostaje otwarte czy po nalaniu pod krechę w dolnym zbiorniczku wychodzi 120ml czy 180ml,od tego uzależniam inwestycję w Brikkę,czyli od przynajmniej 160ml naparu

dlugas
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: dlugas » pn 18 lut 2013, 12:39

No to najlepiej rozejrzyj się za właścicielem takiego sprzętu na forum i zapytaj, bo faktycznie rozrzut jest spory.

Zawsze zostaje ok 20-40ml wody, więc powinno wyjść w teorii co najmniej 160ml naparu, ale żeby całkowicie wyjaśnić temat zapytaj kogoś z tego wątku http://kawa-online.pl/phpBB3/viewtopic. ... 97&start=0 lub z podobnych tematów o brice

steb
zagląda od święta

Postautor: steb » czw 21 lut 2013, 13:25

Zaryzykowałem i zamówiłem na Allegro 2 kawiarki . Brikka 2fil .i 4 fil.może komuś te dane się przydadzą
Brikka 2cup:
woda pod znacznik - 80ml
kawa nie ubita średni przemiał - 16g
otrzymany napar - 75ml z naprawdę dużą ilością pianki
Brikka 4cup:
woda pod znacznik - 160ml
kawa nie ubita średni przemiał - 26g
otrzymany napar - 150ml, +- 10ml wody nie robi żadnej różnicy w ilości powstałej piany
moim zdaniem podstawa dobrej piany to powstrzymanie się od ubijania kawy w sicie,pozdrawiam forumowiczów.

radziobiker
zagląda od święta
Sprzęt: Nie mam

Postautor: radziobiker » wt 12 mar 2013, 8:06

Witam
Zastanawiam się nad zakupem kawiarki i prosiłbym o pomoc w wyborze. Zastanawiam się nad tymi modelami http://allegro.pl/kawiarka-moka-ekspres ... 48093.html lub http://allegro.pl/kawiarka-bialetti-bri ... 21699.html , który wybrać ? Może coś innego?
Pozdrawiam

steb
zagląda od święta

Postautor: steb » wt 12 mar 2013, 18:40

Musisz dostosować kawiarkę do ilości osób które będą jednorazowo korzystały z kawiarki,pojemnik np w Bialetti Brikka musi być wypełniony (zachowanie odpowiednich ciśnień) kawa wychodzi naprawdę mocna więc nie kieruj się pojemnością w ml. to nie jest zwykła zalewajka.Ja stosuję dla dwóch trzech osób brikke na 4cup,gdy jestem sam robię w mniejszej na 2cup a to i tak porządny kop czarnego złota. Brikka to dobra kawiarka,ma dodatkowy zawór zwiększający ciśnienie ,mnie kawa smakuje o niebo lepiej niż ze zwykłej,crema to tylko zwykła pianka i nie ma porównania do ekspresso.

manfred18
zagląda od święta
Sprzęt: Nie mam.

Postautor: manfred18 » ndz 26 maja 2013, 15:00

Czytam i czytam forum już z 3 dni i ciągle się zastanawiam czy kupić na 4 cups. Głównie będę używał sam, wiadomo, resztkę kawy mogę wylać, zazwyczaj piję w dużej filiżance. Nie pamiętam jaką pojemność miała stara kawiarka, która poszła do kosza. Sypałem z 3-4 łyżeczki kawy i jednorazowo zalewałem 3/4 średniej filiżanki. No i teraz w kropce. Podobno 3 cups jest idealna na jedną osobę, czyli tu musiałbym koło 30-40 ml marnować. Myślę nad Musą.

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » pn 27 maja 2013, 11:13

Wydaje mi się, że nie będziesz niczego marnować, kawiarka 4 cups może mieć pojemność 150-180ml a 3 cups aluminiowa miała około 150ml, więc teoretycznie nie będzie większej różnicy ale to wszystko zależy jeszcze od rodzaju i marki kawiarki.

Proszę nie cytować postów, które znajdują się bezpośrednio nad Twoją odpowiedzią. Nie ma takiej potrzeby. //cyrus
Palenie ( kawy ) to nałóg i ja nigdy go nie rzucę
Kawa Czy Herbata - Palarnia Kawy

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » pn 27 maja 2013, 11:55

Różnica będzie — 30-45 ml. Ale to jest jeden łyk na dobrą sprawę ;)
Poza tym, dobrej kawy, z dobrych ziarenek nigdy za wiele :)
Ja mam kawiarkę 3 cup i ze spokojem mógłbym mieć 4 cup.
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » pn 27 maja 2013, 14:32

Różnica będzie — 30-45 ml. Ale to jest jeden łyk na dobrą sprawę ;)
No jak tylko jeden łyk to rzeczywiście nie ma różnicy :D
Palenie ( kawy ) to nałóg i ja nigdy go nie rzucę
Kawa Czy Herbata - Palarnia Kawy

Wróć do „Moka, imbryk, kafetierka, syfon, tłoczek”