Kawiarka na początek przygody z kawą

Jeśli ten dział rozrośnie się - oddzielimy poszczególne tematy.
Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Re: Kawiarka na początek przygody z kawą

Postautor: daniels1 » sob 15 cze 2013, 17:14

Czyli naprawdę bez detergentów, wydawało mi się to dziwne, bo nigdy nie praktykowałam mycia np naczyń samą wodą, więc to samo pomyślałam o kawiarce :smiech:

Ubijacie kawe, czy luzem wsypujecie? Mały, sredni , wiekszy ogien, czy to bez różnicy?

A co jak chcemy 1cup kawy tylko, a mamy np 3cup kawiarke? wsypac mniej kawy, czy wsypac do pelna a połowę wylać?
"Oryginalna kawiarka wykonana została z aluminium. Także dzisiaj kawiarki aluminiowe przygotowane są ze stopu certyfikowanego i zbadanego – są zatem bezpieczne dla zdrowia. Nie należy jednak myć takich kawiarek (i w zasadzie stalowych też) środkami chemicznymi, ponieważ wtedy mogą wydzielić się niebezpieczne związki"
żródło: http://dzienkawy.pl/jak-wybrac-kawiarke

Naczynie do jedzenia to nie kawiarka i mycie może ją zniszczyć. Musisz sprawdzić różne sposoby zaparzania kawy w kawiarce, za każdym razem możesz uzyskać inny napar, robienie kawy w kawiarce przynajmniej nie jest nudne :D
Palenie ( kawy ) to nałóg i ja nigdy go nie rzucę
Kawa Czy Herbata - Palarnia Kawy

krystofffer
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: DeLonghi 14f

Re: Odp: Kawiarka na początek przygody z kawą

Postautor: krystofffer » czw 09 sty 2014, 23:24

A jak się ma pojemność moki do ilości kawy? Do tej pory piłem z FP albo Phina 7-8g na 110-120 ml wody, jeżeli na dwie osoby z FP to 14g na ok 220 ml wody. A ile kawy wchodzi do 1,2,3,4,6 cup? Czy też sa to wielokrotności 7g? Chce kupić kawiarke dla 1-2 osób i uzyskać jakiś kompromis przy zużyciu kawy. Wiem ze są reduktory.

arni978
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Rancilio Silvia,Eureka Mignon,Moka Bialetti 1 cup

Postautor: arni978 » pt 10 sty 2014, 12:52

ja mam moka bialetti 1 cup i wchodzi mi około 6 gram kawy bez ubijania,tak więc jest oszczędnie

krystofffer
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: krystofffer » pt 10 sty 2014, 12:59

A ile ml uzyskujesz z niej? Ja się w sumie przyzwyczaiłem do ok 110ml i się zastanawiam jaką wybrać. Myślę o wersji 3 cup, gdzie można dokupić reduktor na 1 cup. Wtedy na 2 os 3cup a tylko dla siebie z reduktorem. Tylko jeszcze nie wiem ile kawy wchodzi na 3 cup - bo jak wyjdzie ok 3x7g=21g no to już powoli sporo się robi :)

arni978
Sprzęt: Rancilio Silvia,Eureka Mignon,Moka Bialetti 1 cup

Postautor: arni978 » pt 10 sty 2014, 13:04

wychodzi mi ok 60 ml,leje pod sam zaworek,jak chcesz pić tyle kawy to kup 2 cup,kawy będziesz miał ponad 100 ml i zużyjesz ok 12-13gram

krystofffer
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: krystofffer » pt 10 sty 2014, 14:18

No to teraz mam do myślenia. Poszukam w necie czy są reduktory z 4 cup na 2 cup, żeby była możliwość dla każdej osoby po 100 ml, zresztą poszukam marki w domu i zobaczę ile to jest to 60 ml bo przecież kawę można zrobić nawet dwa razy zawsze. Bo na chwile obecna mam w domu tania i lipna kawiarke na 6 cup i pochłania ona pełno ziarna. Ale jak ja kiedyś kupowałem w markecie to nic się nie znałem i tylko na pojemność wody patrzyłem. Tak się skończyło ze użyłem jej może z 20 razy.

Awatar użytkownika
warp
Sprzęt: Dama Bialetti

Postautor: warp » pt 10 sty 2014, 22:44

Do moki 3 cup sypałem 18,5g do phina sypię 15g, żeby uzyskać taką samą ilość naparu (150ml). Na dzień dzisiejszy preferuję phina ze względów smakowych (większa kontrola nad procesem parzenia kawy) i ekonomicznych.

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » sob 11 sty 2014, 19:33

No to teraz mam do myślenia. Poszukam w necie czy są reduktory z 4 cup na 2 cup, żeby była możliwość dla każdej osoby po 100 ml, zresztą poszukam marki w domu i zobaczę ile to jest to 60 ml bo przecież kawę można zrobić nawet dwa razy zawsze. Bo na chwile obecna mam w domu tania i lipna kawiarke na 6 cup i pochłania ona pełno ziarna. Ale jak ja kiedyś kupowałem w markecie to nic się nie znałem i tylko na pojemność wody patrzyłem. Tak się skończyło ze użyłem jej może z 20 razy.
O jakiej kawiarce myślisz stalowej czy aluminium?

Reduktory są w np. w Dikkapie ale oczywiście do stalowych kawiarek a do aluminiowych jeszcze nie widziałem, w sitku musi być rant do takiego reduktora i tylko w kawiarkach stalowych widziałem taka konstrukcję sitko i z 4 na 2 cups są, np. GAT Opera 4 ma w komplecie reduktor.

krystofffer
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: krystofffer » sob 11 sty 2014, 20:33

Warp-dużo sypiesz do phina, albo stosujesz grubszy przemiał. Ja phina w pracy używam, i właśnie dlatego szukam do domu moki. dla mnie nie ma znaczenia czy aluminium czy stal - chociaż w wątkach na tym forum bardziej chwalone jest aluminium z racji lepszego smaku bez posmaku. Bardziej zależy mi na tym aby była na kuchenkę gazową, oraz na inne alternatywy. Dziś nie miałem kiedy, ale jutro znajdę jakieś 2-3 i dam Wam pod ocene ostateczna. Zmierzyłem ml dziś i w sumie 3 cup z redukcja na 1cup tez by mogla byc ech na codzien człowiek podejmuje ważniejsze decyzje a tu taki "problem".

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » ndz 12 sty 2014, 11:29

Jeżeli zależy ci na kawiarce z redukcją to prawdopodobnie tylko stal a stalowej 3 cups nie kupisz tylko 2 lub 4 no i większe a redukcje prawdopodobnie występują dopiero od kawiarek 4 cups więc ważne jest to z jakiego materiału chcesz kupić kawiarkę. Lejek w kawiarce stalowej ma rant, którego nie ma aluminium więc reduktora nie będzie się dało użyć.

Awatar użytkownika
warp
Sprzęt: Dama Bialetti

Postautor: warp » ndz 12 sty 2014, 11:36

Do phina sypię tyle, aby mi smakowało I żeby się zmieścić mniej więcej w regulaminowych 4 - 6 minutach czasu zaparzania. To też bardzo zależy od rodzaju kawy. Anniversary od Antonia potrzebuje właśnie takich proporcji (wg. mnie oczywiście), ale dostałem też kawę z Tajlandii, która przy takich ustawieniach przemiału i ilości kawy przelatuje przez phina w ciągu półtorej minuty.

krystofffer
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: krystofffer » ndz 12 sty 2014, 23:11

Poszukałem w google i do aluminiowych też są reduktory, wybór chyba padnie na podstawowy model bialetti express 3 cup z redukcja na 1. A czy porównanie do espresso ma jakieś uzasadnienie? Bo często czytam ze to robi "espresso". A wiecie może czym różnią się podstawowe modele od tych droższych tej samej pojemności? Oraz czy pozostać przy bialetti, czy może GAT lub Forever?

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pn 13 sty 2014, 7:53

Moka jest bliżej espresso niż kaw przelewowych...

krystofffer
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: krystofffer » pn 13 sty 2014, 8:35

A to najlepiej smakują kawy palone jasno jak do przelewowych metod czy ciemne jak do espresso? No chyba że stosuje się tutaj typowe mieszanki, jak np. Ariadna.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pn 13 sty 2014, 9:13

Wszystko zależy od naszego nastawienia... Ale na pewno sprawdzą się mieszanki i single do espresso. Ziarna palone bardzo jasno do dripów, zarówno w espresso i jako moka są bardzo kwaskowate.

Wróć do „Moka, imbryk, kafetierka, syfon, tłoczek”