Problemy z kawiarką (różne)

Jeśli ten dział rozrośnie się - oddzielimy poszczególne tematy.
Awatar użytkownika
karloszka
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: MOKA

Re: Problemy z kawiarką (różne)

Postautor: karloszka » wt 29 sty 2013, 15:16

To co, nalać ponad zaworek? Zawsze leję pod i zawsze kawa się robiła... jaka była taka była ale BYŁA, aż do dziś...

Awatar użytkownika
SzaChowieC
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Kawiarka|AeroPress|Drip|
Tiamo| Ascaso I-2 mini|
EEA 110| Ascaso Basic|
Kontaktowanie:

Postautor: SzaChowieC » wt 29 sty 2013, 17:50

Nie lej ponad zaworek! To grozi samobójstwem moki i brudną kuchnią... po prostu ją rozerwie....
A moka czy też lejek Ci nie upadł? Nie ma żadnych zniekształceń? Skręcasz moke do oporu? Kawa w sitku jest mokra tak? Jeżeli tak to znaczy że coś z górną częścią jest coś nie tak...

Awatar użytkownika
asmod
Sprzęt: Moka, Mukka, Moulinex DC mini, Hario V60-02, AKA MWM3.

Postautor: asmod » wt 29 sty 2013, 18:13

Wydaję mi się (po obejrzeniu drugiego filmiku) że masz uszkodzony zawór bezpieczeństwa. Czy w tym zaworku z boku zbiornika na wodę jest taki "dzyndzelek", którym można poruszyć, ale chodzi dosyć ciężko? Zrób jakieś bliższe ujęcie tego zaworka. Wygląda tak jakby woda nie mogła wytworzyć odpowiedniego ciśnienia w zbiorniku.

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » wt 29 sty 2013, 18:18

karloszka, drugie zdjęcie w >tym poście< — moim zdaniem — ewidentnie wskazuje na krzywe sitko z lejkiem. Szpary na 0,5-1 mm. Zobacz, jak wygląda >moje sitko<, wszystko ładnie spasowane. Według mnie, przez te szpary para omija sitko z kawą i przelatuje wprost do kolumienki w górnym zbiorniku kawiarki i ucieka — widać to zresztą na Twoich filmach, gdy z kolumienki wydobywa się para jak z czajnika (zamiast tej pary powinna być woda). To sitko z lejkiem bardzo łatwo wygiąć podczas mycia lub gdy upadnie. Może też być odkształcony dolny zbiornik kawiarki, jak sugeruje SzaChowieC. Szczelność powinna zapewniać uszczelka przy sitku w górnym zbiorniku kawiarki, ale możliwe, że jest ona za cienka/stara/wyrobiona. Według mnie buchająca para z kolumienki dowodzi, że woda gotuje się wytwarzając parę, która z kolei omija w jakiś sposób sitko z kawą.

SzaChowieC, mi nie raz udało się przelać i miałem wody ponad zaworek. Nic złego się nie dzieje, a już na pewno nie grozi to rozerwaniem, wybuchem, tsunami, armagedonem, ani orgazmem :wink: Krecha w zbiorniku (lub zaworek) zapewne służą utrzymaniu odp. objętości wody przy każdym parzeniu, podobnemu stosunkowi objętości płynu do kawy i może zapobieganiu podtapianiu kawy w sitku, gdy wody jest za dużo.
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Awatar użytkownika
karloszka
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: karloszka » wt 29 sty 2013, 19:06

Szkoda że orgazmem nie :P
Ale no ja tą kawiarkę może 10 raz dziś użyłam :( Poprzednie próby udawały się może nie jakąś wyśmienitą kawą ale w ogóle kawą ;((((((((((
I tak nagle? Wiecie co, że ja obstawiam że za bardzo kawa zmielona bo to nie moja kawa a koleżanka tylko zalewajkę z tego robi - jak dostanę od Mastra Antonia kawkę to jeszcze jedna próba i jak nie to zbieram pilnie groszaki na Bialettiego :(

Awatar użytkownika
pafcio0
Sprzęt: Arrarex Caravel, Dripy Tiamo i Hario , Chemex, Phin, Kawiarki Bialetti, tygielek, młynek Eureka Mignon, Hario slim, Grindripper

Postautor: pafcio0 » wt 29 sty 2013, 20:30

Moim zdaniem Cyrus ma rację. Istotnie, już na pierwszym zdjęciu widać niemal szparkę między rantem sitka a grzbietem gwintu. Takiego czegoś nakręcona z góry uszczelka nie uszczelni. Więc albo jakoś da się koszyk przywrócić do kształtu, albo odżałować te 7 dych i mieć Bialettiego na lata. (Mukkę odradzam, zwłaszcza jeśli szanuje się pieniądze i chce się mieć najlepszą kawę najmniejszym kosztem).

Awatar użytkownika
SzaChowieC
Tiamo| Ascaso I-2 mini|
EEA 110| Ascaso Basic|
Kontaktowanie:

Postautor: SzaChowieC » wt 29 sty 2013, 21:11

A czy ktoś czasem nie wrzucał zdjęcia kuchni po takich eksperymentach? Coś mi dzwoni w głowie tylko nie wiem, w którym wątku...
A to:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1fe ... ca733.html

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod

Postautor: cyrus » wt 29 sty 2013, 21:24

Owszem, na Forum mamy udokumentowane przypadki >wybuchów w kuchni< :wink:
Ale wydaje mi się, że aby do tego doszło, to musi w dolnym zbiorniku za bardzo wzrosnąć ciśnienie. Za mocno ubita lub zmielona kawa, do tego wadliwy zaworek... Zresztą, jak widać po zdjęciach, przydarza się to (raczej) kawiarkom aluminiowym :wink:
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Awatar użytkownika
SzaChowieC
Tiamo| Ascaso I-2 mini|
EEA 110| Ascaso Basic|
Kontaktowanie:

Postautor: SzaChowieC » wt 29 sty 2013, 21:47

Może rzeczywiście jestem lekko przewrażliwiony :wink:

Awatar użytkownika
karloszka
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: karloszka » czw 31 sty 2013, 21:06

No niestety kafetierę mam chyba do wyrzucenia... Przyszła nareszcie upragniona kawa od Antonia, dałam szansę kawiarce... Na recepturce zaczęła kawa wyciekać w miejscu skręcenia moki a bez recepturki niby się zrobiła ale po pierwsze nie w całości a po drugie od bulgotania bo w tej kawiarce bez bulgotania kawa mi nie wylatuje, a jedyny sposób, jakim to robi jest wychlapywanie tej kawy (tak, że jak mam uchyloną pokrywkę to chlapie po ścianach) a w momencie zdjęcia jej z ognia zanika ekstrakcja całkowicie.

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod

Postautor: cyrus » czw 31 sty 2013, 22:32

a) mocniej skręć kawiarkę,
b) wyprostuj wreszcie to sitko z lejkiem :wink:

Awatar użytkownika
karloszka
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: karloszka » czw 31 sty 2013, 23:11

Nie umiem, zamawiam Bialettiego! (a tak się zastanawiam, może reduktor by coś zmienił...)

Awatar użytkownika
pafcio0
Sprzęt: Arrarex Caravel, Dripy Tiamo i Hario , Chemex, Phin, Kawiarki Bialetti, tygielek, młynek Eureka Mignon, Hario slim, Grindripper

Postautor: pafcio0 » pt 01 lut 2013, 7:37

W tym przypadku wygiętego i nieszczelnie leżącego lejka reduktor nakładany nic nie pomoże, a sitko redukujące typu Frabosk raczej nie będzie pasować, skoro Twoja kawiarka to nie firmówka. Bierz Bialetti.

Awatar użytkownika
karloszka
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: karloszka » wt 12 lut 2013, 11:20

Jejjjj... ja to mam jakiegoś pecha... Moja Bialettka też nie dała mi się sobą długo nacieszyć... Przed chwilą dwie porcje kawy poszły się.... ....no do kosza... bo woda wycieka sobie w miejscu skręcenia tygielka i tej górnej części... Co tym razem? :(

Awatar użytkownika
SzaChowieC
Tiamo| Ascaso I-2 mini|
EEA 110| Ascaso Basic|
Kontaktowanie:

Postautor: SzaChowieC » wt 12 lut 2013, 11:45

A skręcasz do końca? Jeśli wcześniej było OK, a teraz nie jest to albo coś się tam ułamało i nie można skręcić do końca, albo za słabo skręcasz.

Wróć do „Moka, imbryk, kafetierka, syfon, tłoczek”