Pająk - ekspresik dźwigniowy

Jeśli ten dział rozrośnie się - oddzielimy poszczególne tematy.
Kane
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Rocket Cellini Evoluzione

Postautor: Kane » czw 22 lip 2010, 18:50

Ponieważ non stop siedzę w terenie a wożenie ze sobą ekspresu i młynka jest uciążliwe rozpocząłem testowanie rozwiązań zastępczych. W innym wątku pisałem o Aeropressie i moich wrażeniach natomiast natomiast równolegle doszło do mnie Presso.

Uczciwie mówiąc nie ma sensu tego urządzenia porównywać do ekspresów ciśnieniowych. Gdyby jego użycie miało dawać takie efekty jak z z grupy E61 to w życiu nikt by nie kupował sprzętów za kilka tysięcy złotych. Warto więc oceniać go w adekwatnej grupie cenowej i gabarytowej.

Dzięki konstrukcji zbliżonej do ekspresu ciśnieniowego to co uzyskuje się z ptaszyska jest moim zdaniem dużo lepsze niż to co wychodzi z moki, aeropressu czy prasy francuskiej. Bez trudu udało mi się uzyskać namiastkę cremy i stosunkowo powtarzalny efekt bez użycia własnego młynka bazując na poznaniu ustawień młynków w lokalnych sklepach z kawą :)
Oczywiście nie ma róży bez kolców. Rozgrzewanie PF'a, powolne wlewanie wody, czyszczenie całości, zlewanie tej wody co została pod tłokiem - wszystko to zajmuje dużo więcej czasu niż przygotowanie kawy w Aeropressie. Całe urządzenie jest też wyraźnie większe, a więc i bardziej upierdliwe w transporcie.

Aeropress poszedł na Giełdę natomiast ptaszysko myślę że zostanie dłużej w łaskach. No chyba że ktoś wyprodukuje miniaturowy ekspres ciśnieniowy z bojlerem na podwójne espresso o osiągach lepszych niż Presso wtedy ptaszysko bez sentymentu poleci na allegro :)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » wt 27 lip 2010, 18:31

Szkoda trochę tego aeropressa, bo przecież fajny wynalazek i daje produkty zupełnie odmienne od tego ptaszyska.....
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Kane

Postautor: Kane » śr 28 lip 2010, 22:09

Szkoda trochę tego aeropressa, bo przecież fajny wynalazek i daje produkty zupełnie odmienne od tego ptaszyska.....
Szkoda nie szkoda ale tutaj decyzja była łatwa. Nie mogę wozić ze sobą masy różnych gadżetów do kawy więc założenie było proste ... kupuje wszystkie nowości i testuję. Wygrało ptaszysko a więc reszta idzie na giełdę. Nie sprzeda się to pójdzie do znajomego maniaka kawy żeby sobie potestował.

Awatar użytkownika
piovit
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: La SCALA Eroica/
MAZZER Super Jolly/ GENEcafe/
INTELLIGENTSIA BCOE/KELLERAN Espresso Blend/Prażenia własne.

Re: Pająk - ekspresik dźwigniowy

Postautor: piovit » sob 19 mar 2011, 15:25

Kordian Was wita i pozdrawia,
nie będąc gugu baristycznym ani nawet mizerną kawiarką zakupiłem PRESSO i zalogowawszy się coby uzyskać info na temat czym tego ptaszora mogę zasypać,
oczywiście mówię o gotowej mielonce nie o mieleniu w młynkach żarowych czy innych ustrojstwach.
Muszę Cię rozczarować. Przemiał kawy dla presso jest tak samo ważny, o ile nie ważniejszy niż w przypadku typowego ekspresu ciśnieniowego z kolbą, więc bez młynka się nie obejdzie. Gdybyś jednak szedł w zaparte, że tylko mielonka, to bez znaczenia czym go zasypiesz. Efekt będzie jednakowo kiepski.

waran
Sprzęt: gaggia class d,
tassimo
presso

Postautor: waran » wt 22 mar 2011, 10:08

rozumiem (tzn. nie rozumiem ale nie szkodzi) może Was drodzy kawosze zaskoczę ale mi naprawdę jest obojętne czy piję kawę z Gaggii czy z Tassimo czy efekt jest jednakowo kiepski czy jednakowo dobry nie wiem..... chodzi mi jedynie o kwestię techniczną zagadnienia czyli jak powinna być zmielona kawa do Presso czy jak np. lawazza espresso czy jak np. illy espresso, (nie żebym się wyznawał na różnicy w mielonkach poprostu przepisuję napisy z opakowań na półce) grubo jak kasza czy jak zasypka do dziecięcej...

pozdrawiam

Awatar użytkownika
piovit
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: La SCALA Eroica/
MAZZER Super Jolly/ GENEcafe/
INTELLIGENTSIA BCOE/KELLERAN Espresso Blend/Prażenia własne.

Postautor: piovit » wt 22 mar 2011, 10:31

Drobno. Jak do ekspresu ciśnieniowego, czyli coś pomiędzy pudrem (do tygielka) a drobniutką kaszką do moki.

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » wt 22 mar 2011, 10:40

mi naprawdę jest obojętne czy piję kawę z Gaggii czy z Tassimo czy efekt jest jednakowo kiepski czy jednakowo dobry nie wiem.....
To rzeczywiście zmiana grubości mielenia może tu nic nie pomóc. :wink:
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

waran
Sprzęt: gaggia class d,
tassimo
presso

Postautor: waran » wt 22 mar 2011, 10:47

hehe, dzięki za zrozumienie,

może się nie zareklamuję specjalnie jako barista ale ostatnio robię kubek mleka z tassimo i do tego dorzucam porcję espresso z gagii ,
hehe to się nazywa fachurstwo, robiąc coś na wizerunek cappucino używam dwóch ekspresów

pozdr

Kane

Postautor: Kane » śr 08 lut 2012, 13:56

Drobno. Jak do ekspresu ciśnieniowego, czyli coś pomiędzy pudrem (do tygielka) a drobniutką kaszką do moki.
Przy czym niestety w przypadku Presso warto zastanowić się nad grubością mielenia nie tylko pod kątem jakości kawy.
Dążenie na tym sprzęcie do coraz lepszego espresso w moim wypadku spowodowało niewielkie ale jednak wykruszenia na ramionach. Nie urwałem ich wprawdzie jak ktoś tu pokazywał ale konstrukcja została już nadszarpnięta. Przypuszczam że całkowita destrukcja to kwestia tego roku.

expel
Sprzęt: Moka G.A.T 6cups , Moka Bialetti 2cups , AeroPress, Plastikowy Drip, Severin 3873, Wreszcie Hario V01 ! :D

Postautor: expel » sob 18 sie 2012, 17:44

Odświeżę trochę temat, czy młynek Krups GVX2 wystarczyłby do tego sprzętu? Młynka jeszcze nie mam ale budżet na niego to max 200zł. Bo jeżeli młynek ten nei będzie wystarczający to zostanę przy wcześniejszych planach kupienia młynka + moka.

Awatar użytkownika
Metiu
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: ::Isomac Tea II::Mazzer Mini E Digital::Tamper z kamienną rączką::AeroPress::Hario Slim::

Postautor: Metiu » sob 18 sie 2012, 23:06

Zasada działania "ręcznego" ekspresu jest taka sama jak tych tradycyjnych. Myślę, że jeśli ten młynek nie jest wystarczający do uzyskania espresso na tradycyjnym sprzęcie, to w połączeniu z pająkiem nie stanowiłyby zgranego duetu. :wink:
Szukasz tampera ? Napisz do mnie, lub wejdź --> Tampery

expel
Sprzęt: Moka G.A.T 6cups , Moka Bialetti 2cups , AeroPress, Plastikowy Drip, Severin 3873, Wreszcie Hario V01 ! :D

Postautor: expel » ndz 19 sie 2012, 0:24

Dzięki za szybką odpowiedź.I tak szkoda że teraz ten ekspresik kosztuje około 100 euro bo może za 30 bym go wziął a o młynku pomyślało by się na przyszłość, a na razie została by mi kawa mielona w palarni. No ale nie ma co gdybać ;]

Awatar użytkownika
trickykid
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Bezzera BZ07 | Anfim Haus | Wazon | AP | FP | Bialetti Musa | Melitta 102 | DL KG40

Postautor: trickykid » ndz 19 sie 2012, 9:25

KIedyś na tym forum poradzono mi kupić AP zamiast pająka, i tak też zrobiłem. Nieco później, gdy miałem okazję pobawić się tym pająkiem u znajomego, poznałem jak bardzo dobra była to decyzja. AP jest tańszy i lepszy, Krups powinien z nim dać radę, taki zestaw można być naprawdę dobrym setupem.
W młynku : Rwanda Iwacu (Czarny Deszcz)

expel

Postautor: expel » ndz 19 sie 2012, 12:37

Lubię moncą kawę, czy ap da kawę równie mocną co moka? I ap kosztuje niestety prawie 2x wiecej co moka bo planowałem kupić moke bialetti 2cups i ona kosztuje około 68zł a AP to wydatek okolo 130zł.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » ndz 19 sie 2012, 13:22

Moka też jest ok. Ma tę zaletę, że jest z metalu lub porcelany.

Wróć do „Moka, imbryk, kafetierka, syfon, tłoczek”