Pojemnik na sos do LatteArt

Awatar użytkownika
dariuszl
zagląda od święta
Sprzęt: Alex Duetto II, młynek MCAP

Pojemnik na sos do LatteArt

Postautor: dariuszl » czw 28 lip 2011, 18:08

Nie mogę znaleźć nigdzie sensownego pojemnika-buteleczki na sos czekoladowy do dekorowania na powierzchni Latte (do rysowania rozetek). Jakieś pomysły, wskazówki, linki?
Chodzi o to by miał "dziubek" z a małym otworem i raczej z plastiku by można było tę butelkę ściskać w celu regulowania wypływania sosu.
Standardowe fabryczne butelki jeśli mają jakiś zaworek/dziubek to jest on bardzo duży i leje za obficie sosem :(
Może macie jakieś swoje prywatne "patenty" na takie pojemniczki?

Darek

Awatar użytkownika
naxos
zagląda od święta
Sprzęt: Ascaso Dream-Red + i-2

Re: Pojemnik na sos do LatteArt

Postautor: naxos » czw 28 lip 2011, 19:02

Czy o taki dozownik-dyspenser Ci chodziło ?
http://www.all4gastro.pl/Dyspenser_do_s ... y-365.html
Filiżankę wypełnia: Bazzara Top 12 Gran Cru

Awatar użytkownika
dariuszl
zagląda od święta

Postautor: dariuszl » czw 28 lip 2011, 20:12

Super :)
dokładnie tego szukałem a wszędzie duże butle szklane.
Dzieki
EOT

Awatar użytkownika
Wit
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: '

Postautor: Wit » pn 01 sie 2011, 22:26

Mistrzu drogi! Rozetek nie wylewa się czekoladą, tylko spienionym odpowiednio mlekiem. Rozumiem, że pod pojęciem rozetki błędnie zrozumiałeś dość prosty "kwiatek" - do jego ułożenia wystarczy tuba z sosem (potrzebna też będzie wykałaczka). Rozetka to w rzeczywistości wizerunek białego liścia, dość trudna - i powtórzę: nieczekoladowa - sprawa.
Vibiemme Minimax/Mazzer SJ/mieszanka Sandalj - Scarlatti robi na mnie największe wrażenie Obrazek

Awatar użytkownika
dariuszl
zagląda od święta

Postautor: dariuszl » wt 02 sie 2011, 9:50

OK. Masz rację. Chylę czoła przed precyzją nazewnictwa choć jak się dużo czyta wszelkich materiałów to potocznie wzorki rysowane sosem też określane są mianem "rozetek" i przyznam, że takie "kwiatki" symetryczne rysowane patyczkiem są dużo bardziej podobno do rozety niż liście/gałązki rysowane mleczną pianką :) Ale niech będzie purysto kawowy ;)
Niemniej właśnie standardowa tuba z czekoladą (sosem) nie najlepiej się sprawdza i jako tak doświadczony rysownik powinieneś tego już doświadczyć bo:
- po otworzeniu sosu należy przechowywać go w lodówce,
- robi się gesty,
- tuby mają albo gruby stożek do wylewania albo zaworek silikonowy,
- w pierwszym przypadku gruba, gęsta, prawie sztywna rurka z czekolady rujnuje wszelkie próby nałożenia delikatnej strużki sosu,
- w drugim do wylewania sosu potrzebne jest ściśnięcie tuby by "otworzyć zaworek" co skutkuje wypadnięciem większej ilości sosu na początku i skutki j.w.

Dlatego poszukiwałem tego co widać na większości ładnie robionych filmików czyli małej buteleczki plastikowej z wąskim zakończeniem, którą można precyzyjnie ściskać lub sos sam się leje ale cieniutkim strumieniem.
Kolega "naxos" wskazał mi takie coś i temat uważam za zamknięty, chyba, że dalej potrzebne jest wałkowanie "jedynie słusznego słownictwa" choć pewnie z kontekstu u posta i jego tytuł można było łatwo zrozumieć o jaką "rozetę" mi chodzi.

Jak wpisze się w Google Grafika "rozeta” to trudno znaleźć cokolwiek co by przypominało tę "rozetę" z latte art... natomiast łatwo skojarzyć te obrazy z etchinginem sosem czekoladowym tworzącym właśnie takie symetryczne wzorki... rozetki :)
http://www.google.pl/search?q=rozeta&oe ... 60&bih=679
vs.
http://www.google.pl/search?um=1&hl=pl& ... 60&bih=679

No ale tradycja to tradycja i będę się do niej stosował! W Latte Art "rozetka" to... liść, gałązka, serce i co tam jeszcz sobie mozna wymyśleć co nie bardzo przypomina kształtem rozety i tyle. CBDU
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Wit
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: '

Postautor: Wit » pt 05 sie 2011, 10:14

Ok, słowo "rozeta" w kontekście kawy może być mylące. Jednak w nomenklaturze kawowej rozeta to wyłącznie wizerunek liścia/gałązki, natomiast serce (dość łatwe do wyrysowania) to już inny wzór.
Już dawno nic nie robiłem z czekoladą, ale w sklepach są sosy czekoladowe w takich niewielkich plastikowych buteleczkach. Nacinasz czubek i możesz sosem rysować na piance cappu czy caffe latte.
Vibiemme Minimax/Mazzer SJ/mieszanka Sandalj - Scarlatti robi na mnie największe wrażenie Obrazek

Wróć do „Odbijaki, tampery, itp”