Gaggia Classic

Subiektywne opinie użytkowników, recenzje, wrażenia z użytkowania
Awatar użytkownika
Said357
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Gaggia Classic

Postautor: Said357 » ndz 18 lis 2007, 18:52

Witam,

Kupiłem Classica kilka miesięcy temu, to mój pierwszy ekspres więc nie mam zbytnio porównania z innymi ekspresami. Tak czy inaczej dokonałem już pewnych obserwacji i postaram się je opisać.

Kupiłem Classica bo po pierwsze był bardzo chwalony, nie tylko na tym forum, jest to konstrukcja sprawdzona i to co nie mniej ważne bardzo odpowiada mi ten design z początku lat 80’. Gdy kupiłem Gaggie byłem zupełnie zielony w temacie kawy i niestety po pierwszym przygotowaniu kawy byłem bardzo zawiedziony tym co otrzymałem. Model Classic jest dosyć wymagający (przez co frustrujący dla osoby nie obeznanej w temacie) ale gdy wiemy jak go obsłużyć można otrzymać bardzo ciekawe wyniki - po wielu próbach w końcu udaje mi się przygotowywać całkiem niezłe espresso.

Jeśli chodzi o zalety:

• ekspres sprawia wrażenie bardzo solidnego,
• wykonany jest bardzo estetycznie,
• klasyczny, ponadczasowy design,
• „pancerny” portafilter o średnicy 58 mm,
• dzięki potrójnemu zaworkowi woda nie chlapie z grupy,
• niezłe spienianie mleka (jednak wymaga to pewnej wprawy),
• przy odrobinie wprawy daje się przygotować bardzo smaczne espresso,
• w zestawie tamper (co prawda plastikowy i zupełnie niedopasowany do portafiltera ale lepsze to niż nic) i 3 sitka do pojedynczego, podwójnego espresso i espresso z saszetki,
• dostałem do Classica kilogram kawy Gaggia (nawet nie najgorsza) + 6 firmowych filiżanek.

Co do wad:

• Classic jest bardzo wrażliwy na stopień zmielenia kawy, większość kaw mielonych które kupowałem była zmielona zbyt grubo przez co ekstrakcja trwała 3-5 sekund co dawało ledwo zabarwioną wodę ... Te same kawy przygotowywałem na Krupsie XP 5020 i radził sobie z nimi znakomicie. Tak wiec, kupno Classica bez młynka nie ma absolutnie sensu !! – to chyba główna wada Classica. Nie mam już nerwów do tych niedomielonych kaw więc zamówiłem młynek Ascaso i-mini.
• ekspres nie należy do najcichszych, ale dźwięk jego pracy nie jest specjalnie natarczywy,
• czasami kapie woda z dyszy do spieniania mleka.

Podsumowując, jestem bardzo zadowolony z modelu Classic, gdyby nie problemy ze zbyt grubo zmieloną kawą było by idealnie. Polecam ten model wszystkim, którzy mają ochotę nieco poeksperymentować z kawą, na początku nie będzie łatwo ale po jakimś czasie będziecie robić lepsze espresso niż w większości knajp na mieście.

Jednak jeśli nie zamierzacie kupić młynka to odpuścicie sobie Gaggie Classic – oszczędzicie sobie sporo nerwów .

Pozdrawiam,

Łukasz

Witam ponownie,

Od ponad miesiąca jestem użytkownikiem młynka Ascaso i-mini (z wiadomego źródła :mrgreen: ), wreszcie kawa jest zmielona tak jak należy. Efekt ? - dramatyczna poprawa jakości przyrządzanej kawy !! nie sądziłem, że różnica może być aż tak widoczna. To co obecnie wylatuje z mojego Classica ma konsystencję płynnej czekolady i smakuje rewelacyjne, pewnie dlatego, że to Manuel Sublime :wink:.

Raz jeszcze napiszę, że kupno ekspresu bez młynka (zwłaszcza Gaggi Classic) nie ma sensu.

Pozdrawiam !
Ostatnio zmieniony śr 19 gru 2007, 14:22 przez Said357, łącznie zmieniany 1 raz.

panjurek
zagląda od święta

Re: Gaggia Classic

Postautor: panjurek » śr 06 kwie 2011, 21:18

posiadam classica od kilku miesiecy, wczesniej mialem saeco via veneto(okolo 10 lat :D ). nie ukrywam ze wykonanie pierwszych kilku kawek pozwolilo mi watpic w to ze wogole jestem w stanie zrobic esspreso, ale po paru próbach, zmnianie ustawien w mlynku(mdf) kawka zaczela wychodzic. mysle ze na chwile obecna najslabszym ogniwem jest mlynek gaggia mdf, a co do ekspresu to tak jak koledzy mowia jezeli nie musisz robic wiecej niz 2,3 kawy to jest ok a najlepiej 1-2 :D . Ekspres jest solidnie wykonany, sadze ze nie ma drugiego takiego na rynku gdzie dostepnosc czesci jest taka duza. no i cena jest bardzo atrakcyjna, bo uzywany sprzet mozna kupic nawet za 400pln. uwazam ze warto zainwestowac wiecej pieniedzy w lepszy mlynek (pamietajmy ze drogi ekspres bez dobrego młyna tez na niewiele się zda) a wowczas mozna posiasc przyzwoity domowy niesmiertelny zestaw.

Twój post z 21.01 zawierał kilka polskich znaków, proszę je stosować w wypowiedziach //kawcio

Zyniek
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Bezzera Unica ; Mazzer SJ ; Aeropress

Postautor: Zyniek » czw 08 wrz 2011, 20:55

Ja również posiadam Gaggię Classic od kilku miesięcy. W żadnym wypadku nie żałuję zakupu, chociaż nie mam porównania z innymi markami...

+ bardzo solidna obudowa (prezentuje się całkiem spoko)
+ niezłe espresso (nawet w porównaniu z profesjonalnymi maszynami w kawiarniach, być może jakość kawki i dobre chęci mają znaczenie)
+ dobrze spienia mleko (troszkę za mały bojlerek i za krótka metalowa dysza ale jogurcik przy pewnej wprawie do uzyskania)

- musiałem dokupić sitka gdyż oba standardowe były "Crema perfecta" z podwójnym dnem
Niech moc będzie z kawą...

Awatar użytkownika
natala345
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Gaggia Classic+Graef CM 80

Postautor: natala345 » śr 12 paź 2011, 23:02

Niedawno mnie olśniło, że nie zamieniłabym Gaggi Classic na żaden inny ekspres w tej klasie cenowej. Ten ekspres spełnia wszystkie moje oczekiwania. Nie nadweręża zbyt mocno kieszeni, a ekspresy 200-300 zł tańsze mogą się właściwie schować.

Espresso wychodzi raz lepsze, raz gorsze, fakt. Ale wychodzi :D Mleko spienione do cappuccino o jogurtowej konsystencji bez tunningu z dyszą z Rancillio Silvii udaje się mi zrobić tylko i wyłącznie na jednym mleku konkretnej firmy (nie mam pojęcia dlaczego). Jedyną inwestycją było kupno pojedynczego sitka La Marzocco, co tylko utwierdziło mnie w moim zachwycie Gaggia :)
Żeby nie było za słodko, dodam, że jak rodzinka wpada w odwiedziny, to nie nadążam z robieniem espresso czy cappuccino, czym potwierdzę wcześniejsze opinie.

Również i moje początki z Gaggią były bardzo trudne, bo już zmielona kawa, z której zazwyczaj robiłam espresso (przynajmniej wydawało mi się tak, zanim weszłam na to forum) i która na wcześniejszym ekspresie – Rowenta Adagio wychodziła, na Gaggii smakowała...nie, po prostu nie smakowała. Bez odpowiedniego młyna, świeżej kawy i innych niezbędnych akcesoriów oraz umiejętności brązowy płyn produkowany przez ten ekspres trudno nazwać kawą.
Ostatecznie ujarzmiłam Gaggię i jestem przekonana, że ten ekspres nieco u mnie pobędzie :)
Tazza d'oro Regina Blue Mountain

Awatar użytkownika
alda
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Gaggia Classic, Ascaso dream, i-2.

Postautor: alda » śr 21 mar 2012, 19:25

Niedawno mnie olśniło, że nie zamieniłabym Gaggi Classic na żaden inny ekspres w tej klasie cenowej. Ten ekspres spełnia wszystkie moje oczekiwania. Nie nadweręża zbyt mocno kieszeni, a ekspresy 200-300 zł tańsze mogą się właściwie schować.
Zgadzam się w 100%. Mam Gaggię Classic i Ascaso Dream. Z obydwu jestem zadowolona, ale przecież dzieli te ekspresy cenowa przepaść! A uważam, że jakość jest porównywalna. Do classica dokupiłam klasyczne sitka 7 i 14 g, bo załączone, z jakimś dziwnym zaworkiem, do "udawanej" cremy było do niczego.

domins
Sprzęt: gaggia classic

Postautor: domins » ndz 23 lip 2017, 16:30

Cześć. Nie wiem w którym dziale napisać, wiec napiszę pod tym postem. Po 3 latach użytkowania zepsół mi się mój kochany ekspres Gaggia Classic, nie znam się na budowie więc nie powiem co się zepsuło ale wynikiem powstałej usterki jest brak ciśnienia, woda nawet nie chce kapnąć - pompa ? Może ktoś wie gdzie można oddać ekspres do naprawy lub ewentualnie kto z was Tunerów/Fachowców podjąłby się naprawy ?

Wróć do „EKSPRESY --- subiektywne opinie użytkowników”