Nivona - nie warto

Subiektywne opinie użytkowników, recenzje, wrażenia z użytkowania
jarrro
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Nivona - nie warto

Postautor: jarrro » pt 24 sty 2014, 16:46

Jako użytkownik ekspresu o niepodniecającej nazwie 605 mogę rzec jedno - nie warto. Tutaj zachowuję się niekonsekwentnie, albowiem wcześniej wielokrotnie chwaliłem ekspres. Skończył się jednak okres gwarancji, dwa i pół roku i zaczęła z niego lecieć woda nie na tyle gorąca, by właściwie zaparzyła kawę. Właściwie to nie wiem, jakiej temperatury woda powinna być w filiżance, niemniej jak pamiętam tuż po zakupieniu termometru temperatura wynosiła ok 80 st C, dziś ma 70 st. C . Przytoczę tu rozmowę z naprawdę bardzo sympatycznym technikiem serwisu Nivona:
Rozmowa z facetem z Nivony, technikiem -
- Moim zdaniem ten ekspres jest sprawny - mówi do mnie.
- Ale proszę pana, woda wycieka w temperaturze 60 stopni....
- Nic na to nie poradzę, pierwszy raz coś takiego widzę...
- Panie , ale on ma 2,5 roku, to co , mam nowy kupować?!
- Mogę panu nastawić, że kawę będzie mielił nie tak grubo, nie mam tu możliwości sprawdzenia temperatury...
- Ja panu przywiozę termometr...
- Bo wie pan, ten ekspres ma wejście serwisowe, takie podłączenie do komputera, tylko ja tego nigdy nie robiłem....
- To może ja panu przywiozę ten termometr....
- Dobrze, przejdzie pan do serwisu potem i sprawdzimy, a ja nastawię w nim mielenie nie tak grube...
- Dobrze , będę za chwilę z termometrem....

Dalszy ciąg tej zajmującej historii : termometr dostarczyłem, zmierzyliśmy wspólnie temperaturę, okazało się, że ta wzrasta po uruchomieniu spieniania czy każda następna filiżanka kawy była też gorętsza. Zauważyłem, że kawa ma sporą piankę, naprawdę gęstą. Pan życzliwie zaproponował, że może podłączyć ekspres do komputera, może wymienić elektroniczne podzespoły, jednak nie gwarantuje, że woda będzie gorętsza, a ja za wymianę zapłacę , 300, 400 zł.... Cóż, rzekłem, że zabieram ekspres na weekend, i sprawdzę ponownie w domu.
Włączyłem, rozgrzałem filiżankę, wcisnąłem start, woda z oporami przebijała się przez drobno zmielone ziarna, w trakcie swój podły i brzydki nochal wepchnąłem niemalże do filiżanki i wąchałem, czy aromat jest , czy nie... Był... Kawa, właściwie podwójne espresso gęste i aromatyczne. Kawa mokito bianco wcześniej mi nie smakowała, za to dziś ... tak gęsta i z niby zepsutego ekspresu urzekła mnie niczym smukła dziewczyna na rowerze w blasku słońca... Cóż... jestem skołowany, nie wiem, czy temperatura wydobywająca się z nivony jest właściwa czy nie...
Barnabo ! Czytasz te słowa? Ile stopni ma mieć woda wychodząca z ekspresu?
jarrro pozdrawia

duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe....

Teka
Sprzęt: Vibiemme Domobar Super, Mazzer Mini Electronic A

Re: Nivona - nie warto

Postautor: Teka » pt 24 sty 2014, 19:48

91stopni musisz miec

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » pt 24 sty 2014, 20:03

Tyle to chyba na ciastku a kolega mierzy w filiżance.

jarrro
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: jarrro » pt 24 sty 2014, 22:49

Mierzę w filiżance , to prawda...czyli co , 90 stopni? Technik powiedział , że porówna z temperaturą nowej nivony.... zobaczymy...
jarrro pozdrawia

mmorka
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Bezzera Bz10, Bieletti Brikka 4cups, Moka express 6cups, Aeropress, Hario v60-02, 01, FP Tesco, Eureka Mignon i parę ręcznych młynków

Re: Odp: Nivona - nie warto

Postautor: mmorka » sob 25 sty 2014, 9:30

Kawa kapiąca do filiżanki.powinna mieć ok 70 stopni. 90 to masz na ciastku i tego nie zmierzysz, bo nie ma jak.

jarrro
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: jarrro » sob 25 sty 2014, 10:00

MMORKA nieznanej płci! Jesteś wielka! Dzięki za pomoc. Swoją drogą nocą, gdy nie mogłem oka po wypiciu zbyt wielu espresso i od natrętnych muszych myśli nie mogłem się odgonić, rozpocząłem na nowo lekturę instrukcji obsługi ekspresu. Wydedukowałem na tej podstawie, że nieopatrznie samodzielnie i bezwiednie podczas uruchamiania programu czyszczenia mogłem zmienić temperaturę ! Bo to się zmienia po dłuższym wciśnięciu przycisku jednej filiżanki.... Tylko z tego niewyspania nie chce mi się iść sprawdzić. Obiecuję jednak, że posłusznie tu złożę raport z oględzin.

Ps
Miałem rację, temperatura ustawiona była na średnią, co prawda były problemy ze złym tłumaczeniem instrukcji, ale udało mi się za pomocą prób i błędów to naprawić.
Czyli co? Nie wiem, jaka kawa będzie wychodzić dziś, brak snu jest lekko irytujący, żadne odkrywcze i ciekawe myśli nie przyłażą do mego łba, dlatego nie wiem, czy dziś warto pić kawę. Co to znaczy czytać uważnie... Swoją drogą technik w serwisie autoryzowanym powinien znać te ustawienia, to jest pewien brak kompetencji z jego strony.
Pozdrawiam kawoszy. Kawa najlepsza na depresję !
jarrro pozdrawia

mmorka
Sprzęt: Bezzera Bz10, Bieletti Brikka 4cups, Moka express 6cups, Aeropress, Hario v60-02, 01, FP Tesco, Eureka Mignon i parę ręcznych młynków

Re: Odp: Nivona - nie warto

Postautor: mmorka » sob 25 sty 2014, 12:36

Mmorka to skrót od Mateusz Morka ;p

edtheduck
Sprzęt: clever dripper | Porlex
mukka express | Aeropress

Postautor: edtheduck » sob 01 lut 2014, 14:22

[...] dlatego nie wiem, czy dziś warto pić kawę. [...]
Kawę zawsze warto pić :wink: