Nivona 730

Subiektywne opinie użytkowników, recenzje, wrażenia z użytkowania
Awatar użytkownika
fly
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Kontaktowanie:

Nivona 730

Postautor: fly » pt 01 sty 2010, 21:16

Od 31.12.2009 jestem posiadaczem Nivona 730 CAFE ROMANTICA. Stan tego posiadania jest nieco dziwny gdyż ekspres jest w Krakowie, a ja jeszcze w Oslo, ale to ja zapłaciłem za niego, i moje imie jest na fakturze :lol: . Ale co chwile skyp-uje do żony która obecnie jest w Krk, żeby dowiedzieć się jak się miewa moja ¨dziecina¨, a 13.01 chyc do auta 1400 kilometrów i bedę ją testował po powrocie.
Więcej szczegółów podam po powrocie, ale już kilka niestety wad wychwyciem
- tacka do podgrzewania filiżanek to aluminium :cry: .
-brak w komplecie paska testowego do oznaczania twardości wody (woda w Oslo jest znakomita i bez obaw można ją pić prosto z kranu a czajnik elektryczny do gotowania wody mam od bodajże 5-u lat bez odkamieniania, zmywarka i pralka to samo)niby nic ale mogli by go dorzucić.
pozdro

jurekes
zagląda od święta

Postautor: jurekes » ndz 03 sty 2010, 23:00

Witam
Dziwne to co piszesz. W mojej Nivonie 730 zakupionej 22.12.2009 było takie pudełeczko, a w nim tabletki, filtr, instrukcje - też PL, pasek do badania twardości wody, miarka do kawy mielonej i zapasowy w innym kolorze zestaw spumatore.
Może gdzieś pasek po prostu wypadł przy rozpakowywaniu. Pozdro.
Z tą tacką do podgrzewania filiżanek to faktycznie kiszka, ale ogólnie ekspres jest OK.

Awatar użytkownika
fly
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Kontaktowanie:

Postautor: fly » pt 08 sty 2010, 15:43

Małe sprostowanie
Przepraszam, ale żle zrozumiałem żone (ale któż zrozumie kobietę) jest pasek testowy.
Potwierdzam jest:
łyżeczka do kawy, któta pełni też rolę klucza do ściągania obudowy by dostać się do środka ekspresu (skąd Ona to wie czyżby już zaglądała :!:),
zapasowy spumatore
...icała reszta.

Żona sygnalizowała mi też dość szybkie wypełnianie się tacki ociekowej, już po zrobieniu około 10 kaw.No nie wiem, ale jeszcze dwa dni...

pozdro

Esox
zagląda od święta

Postautor: Esox » wt 12 sty 2010, 20:01

Miał być automat zelmera :) ale po negocjacjach z żona chyba padnie na nivone 730:) jakieś spostrzeżenie po prawie miesiącu użytkowania?

Awatar użytkownika
fly
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Kontaktowanie:

Postautor: fly » sob 16 sty 2010, 10:01

No cóż...

Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne.
* expres sprawia wrażenie mniejszego niż jest w rzeczywistości-to zaleta uzyskana dzięki zastosowaniu czarnego koloru obudowy
* dość atrakcyjny wygląd w skali 1-10 dałbym 9.
* pomimo iż obudowa jest plastikowa, sprawia wrażenie solidnej i taka jest w istocie, jedynie w tacy ociekowej znajdują się dwa ¨języczki¨ sprawiające wrażenie iż umieszczone zostały tam po to żeby je złamać-jak na mój gust nietrfane rozwiązanie.
*Jak wspomniałem powyżej kolor czarny wizualnie pomniejsza, ale to nie jedyna zaleta, ponadto nie widać ewentualnych zabrudzeń z kawy, a gładkość obudowy bez zbędnych zagłębien i innych ¨dizajnerskich¨ bajerów ułatwia utrzymanie expresy w czystości-oceniam na 9
*Przyciski umieszczone ergonomicznie, dobrze spasowane z obudową (nic nie lata, nie trzeszczy) odpowiedniej wielkości brak miejsca na brud typu kurz i inne-9
* Niezadowolony jestem z materiału z którego wykonane są
-tacka do podgrzewania filiżanek
-tacka ociekowa
Po pierwsze obie tacki są wykonane z aluminium, co prawda jest ono oksydowane (m.in. nie brudzi), i nawet wizualnie pasuje,...ale wolałbym nierdzewke.
Ponadto prawdopodobnie producent zdecydował się na aluminium bo jest ono dobrym przewodnikiem ciepła, ale podgrzewanie filiżanek w przypadku Nivony za pomocą tejże tacki to pomyłka, lepiej użyć pary.
I jeszcze o tacy podgrzewającej-przytwierdzono ją do reszty obudowy dwoma wkrętami t-20 lub t-25 (rodzaj sześciokątnej gwiazdki) o dość dużym łepku, bardzo nietrafne rozwiązanie, co prawda stoją tam filiżanki i nie jest to wtedy widoczne, ale...-7
*A propos pary i systemu SPUMATORE
Z wypuszczaniem pary radzę uważać bo para z tego automatu jest naprawdę gorąca. Zdaża się iż Nivona 730 na początku chlusta parą z gorącą wodą i można sobie poparzyć dłoń w której trzymamy filiżankę, a ponadto pokrętło umieszczome ponad dozownikiem pary to również nieszczególny pomysł, dlatego trzeba manipulować pokrętłem pary b. powoli-7 (cenię bezpieczeństwo)
*SPUMATORE spisuje się znakomicie, spienia mleko na dość sztywną, gęstą pianę-może to zaleta mleka, w Norwegii 3,9% tłuszczu, beż zarzutu.
*Teraz o dozowniku i umieszczonym na nim wyświetlaczu oraz panelu sterującym.
Dozownik o dość dużej i płynnej regulacji wysokości daje możliwość zastosowania przeróżnej wielkości filiżanek, kubków i szklanek, max. wysokość to 138 mm , dwa wyloty kawy w odległości 38 mm-chyba zbyt dużej od siebie jeżeli spojrzymy na średnicę filiżanek do espresso, lecz producent starał się zachować kompromis ponieważ możliwe jest parzenie dwóch filiżanek kawy jednocześnie.
Wyświetlacz o przyjemnym kolorze wyświetlanych komunikatów, w tym i w j. polskim, nie zachodzi parą podczas parzenia kawy, dobrze skonfigurowane menu łatwe w obsłudze.Ciekawa funkcja to m.in. statystyki (96 kaw od 31.12 do dziś , czyli 16.01. godzina 10.00 to 6,6 kawy na dzień :lol: )-9
*Zbiornik na kawe wystarczającej wielkości 250 gr, podobnie zbiornik na wodę 1,8 litra, choć w moim przypadku przydałby się ciutkę większy .-9
*W związku z faktem iż dużo z żoną podróżujemy, i niejednokrotnie ekspres nie będzie używany przez kilka dni, bardzo cenie sobie możliwość wyjęcia jednostki do zaparzania i umycia jej pod bieżącą wodą aby usunąć resztki po kawie oraz zapobiec powstawianiu pleśni. To duża zaleta, niwelująca niedoskonałości np. tacki itp.

Awatar użytkownika
fly
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Kontaktowanie:

Postautor: fly » ndz 05 gru 2010, 14:01

No cóż, po blisko roku użytkowania mogę powiedzieć że jest to udany zakup.
Trochę statystyk
1637 pojedyńczych kaw
47 razy zrobiono kawy podwójne
14 razy ratowaliśmy się kawą zrobioną z kawy zmielonej
8 razy ekspres poprosił nas o czyszczenie
2 krotnie odkamienianie
W ciągu 339 dni zrobiono łącznie 1698 kaw co daje statystycznie 5 kaw dziennie, ale gdy weźmiemy pod uwagę iż około 60 dni nie uzywano expresu to wychodzi 6 kaw :wink: .
A teraz trochę o wadach.
Po roku czasu mam wrażenie iż expres chodzi (mieli i zaparza) trochę jakby głośniej, około 10 %.
Ze względu na dość małą pojemność pojemnika na odpady dość częste komunikaty proszące o opróżnienie tacki odciekowej-Oczywiście zawsze kiedy się śpieszysz, nie jest to trudne ale zawsze pare minut :?
Zaokrąglony tył oraz prostopadle wychodzący kabel zasilania nie pozwalają na ustawienie expresu bezpośrednio tyłem do ściany-dla mnie to wada.
A teraz zalety.
Pomimo wyświetlającego się komunikatu o czyszczeniu lub o innych funkcjach serwisowych-wciąż można robić kawą, aż do czasu gdy znajdziemy wolną chwilkę na spełnienie żądań naszego expresu-nie będę się rozpisywał dlaczego uważam to za zaletę...
No cóż przy cenie za kawę 20-40 nok w seven11 licząc średnio 30 nok przez blisko rok, po odliczeniu ceny expresu (w polsce około 5000 nok, w norwegii około 7500) wychodzi blisko 40.000 nok, czyli 20.000 tyś pln, czyli wakacje na Malediwach dla 2 osób na 2 tygodnie all inclusive :shock: ... tego to się nie spodziewałem.
pozdro

evaa1979
zagląda od święta

Postautor: evaa1979 » czw 30 gru 2010, 9:57

Stałam się posiadaczem tego ekspresiku. Bardzo fajny. Ładnie wygląda, super spienia mleko - oby tak dalej. Ja jestem zadwolona z ekspresu, a moi goście z kawy!!
Teraz czas na kawę, na początek Illy ( bardzo dobra), dziś zamówiłam Marfisę ( zobaczymy;)).
Nivona 730

Awatar użytkownika
fly
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Kontaktowanie:

Re: Nivona 730

Postautor: fly » śr 08 lut 2012, 19:40

no... dwa lata minęły jak z bicza trzasną, i muszę powiedzieć iż okazało się że był to dobry zakup.
Trochę statystyk
3720 ojedyńczych kaw
56 razy zrobiono kawy podwójne
52 razy ratowaliśmy się kawą zrobioną z kawy zmielonej
18 razy ekspres poprosił nas o czyszczenie
5 krotnie odkamienianie
nic się nie zepsuło, nie połamało, ogólnie spox.
pozdro

skallagrim
Sprzęt: Nivona CafeRomatica 730

Re: Nivona 730

Postautor: skallagrim » sob 26 kwie 2014, 9:50

Ja też się cieszę z zakupu. Półtora roku - i ekpresik nie robi niespodzianek (tfu! tfu! :) ).

Ostatnio mam problem jedynie ze ZBYT gorącym mlekiem. Ciekawe, bo na ogół na ekspresy narzeka się, że mleko zbyt mocno schładza kawę. Ale zauważyłem, że jeśli pozwolę mleku wcześniej postać w temperaturze pokojowej przez pół godziny (na pewno nie skwaśnieje od tego), to potem latte parzy mnie w jęzor.

Wróć do „EKSPRESY --- subiektywne opinie użytkowników”