Kawa od antonia

Dział komercyjny. Wpis możliwy po wcześniejszym ustaleniu warunków z administratorem portalu.
antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Re: Kawa od antonia

Postautor: antonio » pn 24 mar 2014, 11:01

Freezer64, zarejestruj się w naszym sklepie, napisz dwa słowa jako klient i przyjaciel, a najpewniej dostaniesz stały rabat na te najciekawsze ziarna :).

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » pn 24 mar 2014, 12:02

witam,
które kawy z aktualnej lub nadchodzącej oferty MA mógłbyś polecić - moje gusta to: single lub mieszanki pod espresso, maksymalnie słodkie ziarna, mało kwaskowe ale fajnie żeby oprócz słodyczy i czekolady były jeszcze jakieś smaki, najlepiej coś niedawno palonego.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pn 24 mar 2014, 12:30

Brazylia Chapada, Kolumbia Planadas, Brazylia Pantano, wszystkie mieszanki do espresso, Gwatemala San Marcos.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pn 24 mar 2014, 12:53

Są palarnie kawy w których można kupić za 80 zł kilogram bardzo dobrej kawy. Oczywiście, że taka cena wynika z niskiej ceny kawy surowej w którą się zaopatrzyła palarnia. Nie ma tam informacji na temat plantacji, regionów, itp. Ja się tym nie przejmuję ponieważ kawa mi bardzo smakuje, wręcz identycznie jak kawa o wiele droższa i zawierajaca więcej informacji, certyfikatów, itp. Pytanie, więc po co przepłacać? Ja osobiście czasem lubię przepłacić, ponieważ jak się naczytam tych wszystkich informacji na temat danej arabiki to często kusi żeby koniecznie spróbować nowego ziarna. Póki co, najczęściej zaopatruję się w kawę w jednej z szczecińskich palarni, z której zawsze otrzymuje świeże,dobre ziarno za bardzo niską cenę :D I nie obchodzi mnie to, kto jest właścicielem plantacji tej kawy.
A my za 80-100 zł sprzedajemy mieszanki złożone z konkretnych ziaren z konkretnym pochodzeniem. Palimy je przyzwoicie, nie pokrywając ich ociekającym tłuszczem. A różnica między Brazylia Santos (noname) a Brazylia Fazenda Daterra czy Fazenda Pantano jest ogromna. Wprawdzie nie widzi się jej, kupując sporadycznie jakieś ziarna z jakiejś palarni za niewielkie pieniądze. My tę różnicę widzimy od dawna, dlatego nigdy nie skorzystaliśmy ze źródeł kawy no-name. A zresztą biorąc pod uwagę ceny takich kaw no-name w postaci surowej, to i zysk z kwoty 80zł/kg jest bardzo duży.

Fajne jest też porównanie naszych cen z cenami Johan&Nystrom. J&N kosztują od 120-240zł. Tak, Kenia ze Szwecji jest za 240zł. A u nas? ;). Marże Szwedów są pewnie analogiczne do 80zł za kawę noname...

Do dyskusji o cenach kawy palonej należy dodać udział własny, wartość dodaną. My dajemy z siebie sporo. Koszty nie są tu tylko wymierne: same próby, cuppingi itp. obciążają zdrowie, zabierają czas w ogromnych, niebagatelnych ilościach. Co innego rzetelnie traktować każdą kawę z osobna indywidualnie, np. poszukać odpowiedniej drogi i profilu palenia, poszukać odpowiedniego połączenia, a co innego wziąć kawę no-name, wypalić ją wg typowej receptury i sprzedać jako zacną kawkę w dobrej cenie. Toż to żaden kłopot i żaden koszt.

Zatem ci, którym nie zależy na znanym pochodzeniu ziaren niech się zadowolą tanią kawą no-name; ci zaś, którzy pragną czegoś bardziej żywego, bardziej aromatycznego, bliżej określonego, poszukują kaw z plantacji, z określonym pochodzeniem. Jeśli ktoś mi mówi coś o kawach z Gwatemali, że są takie czy siakie, to nic mi to nie mówi. Bo kawy z Gwatemali są różnorodne; nie ma tu żadnych reguł ani uogólnień. Dla jednego dobra jest Gwatemala palona przez Strauss, a pochodząca nie wiadomo skąd; dla innego się ta kawa na nic nie zda...
Ostatnio zmieniony pn 24 mar 2014, 14:49 przez antonio, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
joonecky
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Bialetti Mukka | Ekspres przelewowy Krups | Hario V60-01 | Phin 140 ml | Aeropress
Mario Slim | Concept KM-5120

Postautor: joonecky » pn 24 mar 2014, 14:44

Wczoraj odebrałem Drip It, dzisiaj zaparzyłem i właśnie się raczę. Kocham to! Wyśmienita!

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » wt 25 mar 2014, 16:50

Łomaatkooo...
Dawno nie zaglądałem do sklepu (jakoś tak raz w miesiącu mail-mail i 3kg pocztylion niesie) a tu Nowe Szaty Mastra się odsłoniły. Bardzo ładnie. I po opisach widzę że Ela zaczyna wypierać Mistrza z kompozycji mieszanek, bardzo dobrze — niech się nie czuje zbyt pewnie na stołku :mrgreen: konkurencja dobrze robi na kreatywność.

Właśnie zaraziłem Kołobrzegiem pewną Panią mgr inż insp. ochr. rad. — kiedy ją dopisywałem do zamówienia chciała koniecznie coś z robustą bo lubi mocną kawę, dostała Anniversary i któregoś singla (już nie pamiętam, chyba Etiopia Yirga Cheffe Kochere Natural), jak zużyła dołożyłem Stormy Weather żeby robusty popróbowała. Dziś dzwonię i pytam czy chce kawę bo będę zamawiał — chce! No to ile? — dwa kilo! A jakiej, z robustą? — TYLKO ARABIKA!

Jak niewiele trzeba żeby człowiekowi pokazać co dobre.

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » wt 25 mar 2014, 17:27

@piomic
Zapewniam cię, że są i tacy co stwierdziliby, że wszystko co pijesz jest jakieś dziwne, niedobre, natomiast dobra jest zalewajka np. z taniej Astry, koniecznie w proporcjach "de lur" ;)

Antonio
Aż tak wam zależy na opiniach w sklepie ? ;) Póki co nieszczególnie się o to staraliście ;)

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » wt 25 mar 2014, 17:31

Jakich opiniach? Masz na myśli wymianę rabatów na pozytywne opinie tak chętnie stosowaną przez konkurencję? Przecież wiesz, że nie.

adamek35
zagląda od święta
Sprzęt: Rancilo Silvia

Postautor: adamek35 » wt 25 mar 2014, 17:37

Przyszła mi Ariadna, z 11/03, kiedy będzie najlepsza?

jak ją przechowywać, bo widzę, że macie teraz inne opakowania, niepróżniowe.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » wt 25 mar 2014, 17:49

Jak to niepróżniowe? Nigdy nie pakowaliśmy ziaren w próżni. Kawę można spożywać, śmiało. Po tygodniu jest OK. A przechowywać szczelnie zamkniętą.

adamek35
zagląda od święta
Sprzęt: Rancilo Silvia

Postautor: adamek35 » wt 25 mar 2014, 17:59

Oj, mój błąd. Chodziło mi o te woreczki z zamknięciem z których można odessać powietrze.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » wt 25 mar 2014, 18:01

Ach, tu też pewnie można odessać, tylko trzeba szczelnie torebkę zamknąć.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » sob 29 mar 2014, 7:57

Ciekawy tekst na naszym blogu. Opisuje atak na Neapol, najlepszą kawę :).

http://mastroantonio.eu/2014/03/jaka-je ... wa-swiata/

mmorka
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Bezzera Bz10, Bieletti Brikka 4cups, Moka express 6cups, Aeropress, Hario v60-02, 01, FP Tesco, Eureka Mignon i parę ręcznych młynków

Re: Odp: Kawa od antonia

Postautor: mmorka » sob 29 mar 2014, 10:41

Antonio - zaczynasz stawać się powoli polskim Scotem Rao :) Pierwszy gość, który publicznie opisuje "chemię i fizykę kawy" :)

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » sob 29 mar 2014, 11:03

Taa... i pierwszy, który zrobił z kawy Mitsubishi ;)

Wróć do „Kawa: oferty sklepów, dystrybutorów, palarni...”