Śląsk — gdzie na kawę?

Wszystko o kawiarniach. Opinie na temat kawiarni. Wymiana zdań, polemika. Porady dla zakładających kawiarnie.
Blinq

Śląsk — gdzie na kawę?

Postautor: Blinq » śr 27 wrz 2006, 23:03

Witam,
Przegladam forum od dluzszego czasu, ale jakos nie mialem odwagi nic popisac do tej pory. Wiem, ze jest tu sporo osob zorientowanych w temacie i do nich wlasnie kieruje pytanie. Macie jakies ulubione lokale na Slasku - Gliwice/Katowice/Zabrze/Rybnik/Chorzow i okolice?
Ostatnio (pora wakacyjna :) ) szczegolnie do gustu przypadly mi kawy mrozone - gdzie warto wybrac się na cos godnego uwagi w naszych stronach?
Z gory dzieki za odpowiedzi, pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
MariuszH
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Brasilia America Plus

Postautor: MariuszH » czw 28 wrz 2006, 21:55

Nie wiem, czy akurat w temacie kaw zmrożonych... I nie wiem, czy to jeszcze aktualne, ale w Cafe Club, w centrum handlowym Silesia City Center w Katowicach, pracował i może jeszcze pracuje - Rafał Adamek, mistrz polski baristów z 2006r.

Koriolan

Postautor: Koriolan » ndz 29 paź 2006, 18:11

Witam, to mój pierwszy post na tym forum.... kawa to moja pasja od dawna a na to forum trafiłem dopiero kilka dni temu... Jestem ze ślaska i dlatego postanowiłem zacząć od tego wątku.
Pod koniec wakacji otwarto nową, (moim skromnym zdaniem fajną) kawiarnie w Tarnowskich Górach. nie jest to może duże miasto ale jednak urokliwe, ciekawe i jak na śląsk zadziwająco mało przemysłowe. Meszkam tu od pewnego czasu i cierpiałem na brak miejsc gdzie można by napić się naprawde dobrej kawy. Dlatego niebawem po otwarciu znalazłem się w http://www.cafe-bar-celona.pl . Stylowo art-deco, kawka Vergnano, muzyczka miła, wczesne godziny otwarcia (sniadanka z kawką...) oj, ja się zakochałem :), zwaszcza ze mam tam z pracy dwa kroki.... Zachecam do odwiedzenia na kawke...

Awatar użytkownika
MariuszH
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Brasilia America Plus

Postautor: MariuszH » ndz 29 paź 2006, 19:11

Jesli bywasz tam czesto, to zwroc im delikatnie uwagę, ze "lungo", to nie espresso o podwojnej mocy, tylko wręcz przeciwnie - to espresso z większą ilością wody. Takie mocniejsze espresso, to "ristretto"
Co do "romano", to nie jestem pewien, moze ktos inny się wypowie, ale wydaje mi się, ze dokladnie rzecz biorąc to espresso nie tyle z sokiem cytrynowym, ile z dodatkiem skorki z cytryny... Ale moze się myle.

Koriolan

Postautor: Koriolan » ndz 29 paź 2006, 20:16

Dzieki za cenną uwagę, powtórzę na pewno!! Kurcze, żeby ktoś tylko nie pomyślał że robie im tu reklame, czy wrecz mam w tym jakiś osobisty interes....po prostu lubie tam bywać i chciałem się z wami tym podzielić :) Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, po prostu lubię dobrą kawe, ale przyznam że to forum może mnie wiele nauczyć na ten temat, a zawsze to dobrze znać się na tym co się robi...

Awatar użytkownika
buki
@dmin
@dmin
Sprzęt: Reneka LC + młynek La Cimbali Cadet
Kontaktowanie:

Postautor: buki » ndz 29 paź 2006, 22:14

Kurcze, żeby ktoś tylko nie pomyślał że robie im tu reklame, czy wrecz mam w tym jakiś osobisty interes....
Jasne! :szczerzy: :bat:
kawa krzepi :)
W filiżance: Nie lubię poniedziałku!
caffegaleria.pl - sklep z kawą i herbatą - kawy włoskie oraz z: Mastro Antonio, Apro-Trade, Kelleran, Coffee Proficiency, Johan&Nystrom. Kafetierki, Aeropressy, drippery, młynki Hario i Tiamo.

Awatar użytkownika
adomaitis
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: adomaitis » sob 18 kwie 2009, 12:34

Odświeżam pytanie. Czy znacie może jakąś dobrą kawiarnie w Gliwicach, Zabrzu, Bytomiu lub okolicy, gdzie serwują espresso z prawdziwego zdarzenia?
Ascaso Dream Solenoid / i-2

mikkay
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Kontaktowanie:

Postautor: mikkay » pn 25 maja 2009, 18:48

A w Sosnowcu? Czasami chcemy gdzieś wyskoczyć i żywcem nie wiemy gdzie. Mam na myśli sam Sosnowiec (wiem, że w temacie jest Śląsk :P ).
Ascaso Dream :: Ascaso I-mini I-2 black, alu :: Demoka M-781 :: Bialetti Susy

yonec

Postautor: yonec » pt 02 kwie 2010, 20:13

Dobrą kawę w Gliwicach można wypić w Cynamonie na zwycięstwa, a najgorszą jaką piłem w życiu to Chopin w forum (espresso jak z rozpuszczalnej? :shock: ). Całkiem dobra kawka też jest w Gramofonie - ale zaznaczam że jestem dopiero macantem tematu espresso aczkolwiek odróżniam dobre od słabego.

deeliciouss
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Kontaktowanie:

Postautor: deeliciouss » sob 03 kwie 2010, 13:44

No z tą dobrą kawą w Cynamonie to bym się nie do końca zgodziła.. Byłam tam miesiąc temu i mam nadzieję, że coś się zmieniło bo dostałam :wink: espresso 70ml (pojedyńcze :shock: ) a w drugiej filiżance takiej samej serwują wodę.. jeśli się upomnisz o nią.
Nuova Simonelli Aurelia 2gr. + 2x mazzer SJ

Awatar użytkownika
wasyl
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Kolba, graty, automaty

Postautor: wasyl » sob 03 kwie 2010, 20:13

Jeśli mowa o Gliwicach to warto zajrzeć do Secesji- poważnie podchodzą do tematu. U Holendra bardzo się poprawiło odkąd zmienili dostawcę. W Gramofonie i Hemingway'u bardzo przyzwoicie.

summerinparis33
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: La Pavoni Cellini CLL+Eureka Mignon

Postautor: summerinparis33 » ndz 04 kwie 2010, 11:49

Secesję także potwierdzam, aczkolwiek byłem tam w zeszłym roku. Co prawda jest to restauracja, więc jak ktoś będzie w odwiedzinach, niech się nie wystraszy wystroju chcąc po prostu wejść, wypić espresso i sobie pójść.

Awatar użytkownika
wasyl
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Kolba, graty, automaty

Postautor: wasyl » pn 06 wrz 2010, 21:30

W Bielsku Białej warto siorbnąć dobre espresso w Buon Gusto Trattoria na Partyzantów- brak rotacji personelu skutkuje najlepiej parzonym Topem w tej części Polski
:lol:
caffewasyl.pl już wkrótce

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » wt 07 wrz 2010, 5:12

Hej Wasylu, z pewnym szacunkiem wobec pięknych reklam marki Pellini... Jakiś czas temu zrodziła się nam była idea wyprodukowania własnego Topu ;). Mogą jacyś tam Włosi, to i możemy sami? Szajba na punkcie zagranicznych nazw i brandów jest straszna, a najgorsze jest w tym to, że nikt do środka nie zagląda i choćby w paczkach z Italii/Hiszpanii/Niemiec/Szwecji było nie wiem co, to się to prawie nie liczy. Nie taki Top, jak go malują... ;)

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » wt 07 wrz 2010, 7:52

A w temacie, to coś naprawdę kiepsko, że przez kilka lat od pierwszego wpisu nie było co polecać.
Ostatnio zmieniony wt 07 wrz 2010, 9:51 przez Jogi, łącznie zmieniany 1 raz.
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

Wróć do „Kawiarnie”