McDonald's Café

Wszystko o kawiarniach. Opinie na temat kawiarni. Wymiana zdań, polemika. Porady dla zakładających kawiarnie.
Misio1973
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Jura z7

Re: McDonald's Café

Postautor: Misio1973 » wt 25 mar 2014, 0:23

To chyba nie jeździłeś amerykańskimi autami, a w tej chwili to amarykańskie są lepsze od niemieckich(pisze o tych produkowanych w usa) amerykanie jeszcze nie oszczędzają. Mają swoje upodobania które mi nie pasują np lubią plastiki w środku ale to dlatego że są praktyczne .

mmorka
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Bezzera Bz10, Bieletti Brikka 4cups, Moka express 6cups, Aeropress, Hario v60-02, 01, FP Tesco, Eureka Mignon i parę ręcznych młynków

Re: Odp: McDonald's Café

Postautor: mmorka » wt 25 mar 2014, 11:06

No z europy do stanów auta idą tylko w najbogatszych wersjach. Inne tam się nie sprzedadzą.

Misio1973
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Jura z7

Postautor: Misio1973 » wt 25 mar 2014, 18:48

Ich auto w wersji standart to u nas pełna opcja "ful wypas" i w dodatku mają je 30-40 % taniej niż my ,o zarobkach nie wspominając. Natomiast macdonaldy uwarzam za najgorsze świństwo ,jedyne co u nich czasem biore to shak ale jadłem w polskich lodziarniach dużo lepsze .

innotic
zagląda od święta
Sprzęt: Nie mam :(

Postautor: innotic » pn 24 lis 2014, 11:21

Witam wszystkich!
Osobiście bardzo smakuje mi kawa w McDonaldzie. Zawsze biorę dużą, białą i bardzo mi smakuje. Oczywiście mam świadomość tego, że mało w życiu piłem jednak jest to coś co mi smakuje i chciałbym mieć możliwość odtworzenia tego smaku w domu. Podobny smak ma kawa z mlekiem w orlenowskim Stop Cafe i tam też można nabyć kawę mieloną lub ziarnistą której używają.
Czy ktoś umiałby mi pomóc w tej mojej misji? Jakiego sprzętu potrzebuję, jakie składniki żeby móc sobie przygotować w domu taką kawę na drogę do pracy?

Awatar użytkownika
joonecky
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Bialetti Mukka | Ekspres przelewowy Krups | Hario V60-01 | Phin 140 ml | Aeropress
Mario Slim | Concept KM-5120

Postautor: joonecky » pn 24 lis 2014, 13:37

Jak chcesz jakieś mleczne kawy, to niezłym rozwiązaniem będzie Mukka Bialetti i do tego jakaś dobra, świeżo mielona kawa. Tylko wtedy wyjdzie Ci inna niż w punktach które podałeś - lepsza ;-)

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » pn 24 lis 2014, 14:02

Potrzebujesz dobrego młynka, reszta przyjdzie sama.

Awatar użytkownika
joonecky
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Bialetti Mukka | Ekspres przelewowy Krups | Hario V60-01 | Phin 140 ml | Aeropress

Postautor: joonecky » pn 24 lis 2014, 14:39

Fakt, młynek to podstawa. Ale z alternatyw Mukka chyba jest najbardziej przyjazna użytkownikowi. Ewentualnie drip/aero + jakiś spieniacz do mleka :-)

innotic
zagląda od święta

Postautor: innotic » pn 24 lis 2014, 15:12

Dziekuje za blyskawiczne odpowiedzi. Rozumiem zatem, ze zmielenie kawy prosto przed zaparzeniem robi kolosalna roznice w smaku. Obecnie posiadam stary, PRLowski mlynek i podobnej klasy ekspres przelewowy. Cudow nie ma...
Widze ze polecacie kawiarke Bialetti, ma tez bardzo pochlebne recenzje. Nie lepszy bylby w tej cenie jakis dobry uzywany ekspres cisnieniowy? Znalazlem Zelmera o cisnieniu 18 barow, jednak cos czuje ze odpowiednie przygotowanie mleka tez ma znaczenie...
Chetnie poslucham dalszych wskazowek :)
P.S.: wybaczcie prosze brak ogonkow - nadaje z telefonu

Awatar użytkownika
pafcio0
Sprzęt: Arrarex Caravel, Dripy Tiamo i Hario , Chemex, Phin, Kawiarki Bialetti, tygielek, młynek Eureka Mignon, Hario slim, Grindripper

Postautor: pafcio0 » wt 25 lis 2014, 13:18

Fakt, młynek to podstawa. Ale z alternatyw Mukka chyba jest najbardziej przyjazna użytkownikowi. Ewentualnie drip/aero + jakiś spieniacz do mleka:-)
Miałem/mam bodaj wszystkie konfiguracje urządzeń do robienia kaw mlecznych bez ekspresu.
Oczywiście podstawa to młynek. Ręczny na początek wystarczy, jeśli masz stary, ale ma on frezowane, nie odlewane żarna, i mieli równo to ok, wystarczy.
Drip nie zrobi dobrej kawy mlecznej, a przynajmniej tak dobrej jak z kawiarki. Mukki nie polecam - nie można bawić się proporcjami kawy/mleka i jest nieco bardziej awaryjna (wyrabiający się zaworek) od klasycznej, solidnej, niezastąpionej Moka Express Bialetti. Do tego dzbanek/praska podgrzewająco-spieniająca mleko, dobre ziarna kawy, wprawa, i McDonalds może się schować.
Drugim rozwiązaniem, genialnie prostym i czystym jest cudowny wietnamski blaszaczek:
http://allegro.pl/wietnamski-filtr-do-k ... 78869.html
Kawa robi się sama, tylko trzeba poczekać. Regulując odpowiednio dozę i przemiał, można otrzymać aromatyczny i bogaty napar będący znakomitą bazą do kaw mlecznych.

innotic
zagląda od święta

Postautor: innotic » wt 25 lis 2014, 17:16

Tylko że ja nie chcę żeby McDonald's/Orlen się schował. Ja chcę osiągnąć taki smak, a nie żaden inny.
Ten mój młynek to takie ustrojstwo z wirującym, ostrym „śmigłem”. Póki co dzielnie służy do robienia cukru pudru z cukru albo też zdarza mu się mielić mak :)

Awatar użytkownika
pafcio0
Sprzęt: Arrarex Caravel, Dripy Tiamo i Hario , Chemex, Phin, Kawiarki Bialetti, tygielek, młynek Eureka Mignon, Hario slim, Grindripper

Postautor: pafcio0 » wt 25 lis 2014, 17:36

No to zabiłeś mi ćwieka. To tak jakby chłopak na podwórkowym boisku nie chciał grać jak Messi, a jego piłkarskim idolem jest łysy spod klatki.
Zapewniam Cię, że spróbowawszy cappuccino na świeżych ziarnach z kawiarki już McDonalds nie będzie Ci smakował, bo po prostu obiektywnie jest kiepski, ma kiepskie ziarna i generalnie kiepsko.
A taki młynek śmigiełko to do kawy się niestety nie nadaje...

mmorka
Sprzęt: Bezzera Bz10, Bieletti Brikka 4cups, Moka express 6cups, Aeropress, Hario v60-02, 01, FP Tesco, Eureka Mignon i parę ręcznych młynków

Postautor: mmorka » wt 25 lis 2014, 18:05

No myślę, że to tylko kwestia czasu i kawa z maka przestanie ci być dobra ;)

innotic
zagląda od święta

Postautor: innotic » wt 25 lis 2014, 20:28

Matko...
I stało się coś, czego się bałem - uszczęśliwianie na siłę. Może i Messi gra dobrze, ale ja chciałbym być bramkarzem.

Awatar użytkownika
pafcio0

Postautor: pafcio0 » wt 25 lis 2014, 21:01

Matko...
I stało się coś, czego się bałem - uszczęśliwianie na siłę.
Eeee, my tu tylko pełnimy misję szerzenia kultury kawowej i promujemy dobrą, zdrową kawę ;)
Ręczny młynek żarnowy+kawiarka to bazowy, podstawowy, budżetowy zestaw do robienia kawy będącej świetną bazą do kaw mlecznych.
A jeśli nie chcesz szukać wyrafinowanych smaków to po prostu kup w miarę świeżą Lawancę arabikę, myślę że smak będzie zbliżony do tej z Maka :)

Awatar użytkownika
joonecky
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: joonecky » wt 25 lis 2014, 21:55

Też myślę, że Lavazza byłaby niezłym odpowiednikiem kawy spod żółtego em. Ekonomicznie też nie wyjdzie źle. Jakiś czas temu widziałem na Lidlu reklamę 35 zł za kilową paczkę. Może Marfisa by się tez nadała... ale tylko wtedy gdybyś chciał spróbować czegoś troszkę lepszego.

Cala rzecz polega jednak na tym, drogi innoticu, że zachęcany chociaż do spróbowania i ocenienia samemu różnicy pomiędzy kawą a'la Mac, a dobrymi ziarenkami chociażby z naszych krajowych palarni.

Wróć do „Kawiarnie”