Kawiarnie w Warszawie

Wszystko o kawiarniach. Opinie na temat kawiarni. Wymiana zdań, polemika. Porady dla zakładających kawiarnie.
Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Re: Kawiarnie w Warszawie

Postautor: kawcio » sob 24 mar 2012, 17:33

@antonio:
Nie, chyba mnie źle rozumiesz :)
Weź takie mistrzostwa Polski w AP. Nie sądzę, że Twoja kawa była źle wypalona, a czy Tim Wendelboe mógł popełnić błąd? - też mało prawdopodobne. Palaczom z Koppi może jeszcze mogła się noga podwinąć, ale dlaczego kawy z tamtego regionu dominowały? Palenia Twoje i Javy z pewnością były trafione, ale natychmiast odpadły, a decydującym o wynikach elementem był surowiec, które zastosowały skandynawskie palarnie.
I tak kiedy teraz palacze z Koppi i innych palarni ruszają w podróże do ciepłych krajów w poszukiwaniu surowca, nas zwyczajnie na to nie stać i takie są właśnie te nasze realia, rynek jest inny i nic się z tym chyba nie da zrobić, póki nie nastania u nas prawdziwa drożyzna jak u nich.
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Awatar użytkownika
Silesius
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: BEZZERA / EUREKA / HARIO / AEROPRESS
Kontaktowanie:

Postautor: Silesius » sob 24 mar 2012, 19:39

Patrząc na wczoraj zakończone PMB - mimo że surowiec nie odgrywa tam tak kluczowej roli jak w AERO - pierwsze miejsca (Kasia, Leszek, Michał) to właśnie polskie kawy: od Filipa Bartelaka i Apro-Trade. Agnieszka Rojewska i Gaca startowali na "Antoniówce" :) - też z powodzeniem. Jedynie Agnieszka Fleischer i reszta załogi CoffeeHeaven zaparzali Johan&Nystrom a Sławek Saran na Koppi.
Filip Bartelak regularnie odwiedza Środkową Amerykę w celach poszukiwawczych. Konrad Oleksak i Antonio - mimo stosunkowo krótkiego stażu palaczy, palą kawy naprawdę nie odbiegające jakością od Skandynawów. Wydaje mi się że zasadniczo zbyt mocno fetyszyzujemy produkty z północnoeuropejskimi logami i nazywanie tego "inną ligą", to nieco nadużycie.
Gryfny Kafyj na Fejsbuku: Lubisz? ;)
Profesjonalny sklep z kawą (i nie tylko!): www.CafeSilesia.pl

Awatar użytkownika
roger
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Rocket Giotto Evo / Macap M4D-R-Chrom / Aeropress / Hario Skerton / Grindripper / Tiamo / Chemex CM-3A

Postautor: roger » sob 24 mar 2012, 21:13

hmmm czyzby ktoś miał wprowadzić pewną rodzimą markę do oferty :)

Generalnie zgadzam się z tym co napisał Ignacy,kawcio i Olek.
Na Mistrzostwach Aero każdą kawę miałem "na języku" i dopiero później dowiedziałem się kto palił tą która mi najmniej podeszła :(, jeśli chodzi o MPB to fakt, bardziej liczy się show niż surowiec, i gdyby nie gruuuby błąd Leszka (pewnie nie wszyscy zauważyli) to wg mnie powinien wygrać - wracając do surowca, dzień wczesniej w zawodach "Brewers Cup" wygrał Marcin na totalnym spontanie ..... (jeśli wiecie o co chodzi :)) i tutaj surowiec miał bardzo duże znaczenie, i jakie kawy dominowały ?? -> osobiście trzymam kciuki baaaaaaardzo mocno za Antonia, Filipa, Konrada , Apro ..... mamy naprawdę potencjał :) , może nie mamy tak bogatego doświadczenia i takiego budżetu ale z czasem może być tylko lepiej.

ps. jak tam zimnych skandynawów nie lubię :) ale też proszę -> jeszcze niedawno pewna włoska palarnia była the best! a teraz ??
.
kawa oraz najlepsze akcesoria i sprzęt dla baristów tradycyjnych oraz alternatywnych ...
http://www.akcesoriabaristy.pl
Rabat dla forumowiczów -10% / Kod rabatowy: CP10

Awatar użytkownika
Animator47
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Espresso Pure +i-mini+Moka+Aeropress+Hario Slim
Kontaktowanie:

Postautor: Animator47 » sob 24 mar 2012, 21:48

Jakiż to błąd popełnił Leszek? Nie byłem niestety :(.

Awatar użytkownika
Silesius
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: Silesius » sob 24 mar 2012, 22:35

hmmm czyzby ktoś miał wprowadzić pewną rodzimą markę do oferty :)?
Tak, to żadna tajemnica - stali Klienci wiedzą że zapowiadamy polską palarnię już od końca grudnia. I stało się tak między innymi dlatego że owe rodzime palarnie reprezentują właśnie taki poziom (nie gorszy niż ten o którym była mowa: skandynawsko-brytyjski). Zachowując przy tym jeszcze dużo przystępniejszy poziom cen.
jeszcze niedawno pewna włoska palarnia była the best! a teraz ??
Ale włoskie palarnie nie mają tu nic do rzeczy :). Nikt chyba nie próbuje mocno palonych włoskich mieszanek zaparzać w dripach czy chemexach, nieprawdaż Rogerze? ;)

Awatar użytkownika
roger
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Rocket Giotto Evo / Macap M4D-R-Chrom / Aeropress / Hario Skerton / Grindripper / Tiamo / Chemex CM-3A

Postautor: roger » sob 24 mar 2012, 23:37

Błąd Leszka .... dotyczył drinka.
Olek - nie chodziło mi o Waszą włoską mieszankę, ale nie kontunuujmy tego (ja kilka dripowałem, tych średnio palonych i ...ciekawe doświadczenie :) )
Powtarzam: trzymam kciuki za wszystkie nasze palarnie!
.
kawa oraz najlepsze akcesoria i sprzęt dla baristów tradycyjnych oraz alternatywnych ...
http://www.akcesoriabaristy.pl
Rabat dla forumowiczów -10% / Kod rabatowy: CP10

Awatar użytkownika
Silesius
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: Silesius » sob 24 mar 2012, 23:43

Jak najbardziej - i polskich baristów :)

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » sob 24 mar 2012, 23:43

Tak jak surowiec może być przeciętny w blendzie, w dripie/AP nie może być, natychmiast to wychwyci przeciętny język. Chcę jeszcze raz potwierdzić, że polscy palacze mają wielki potencjał tylko problem tkwi gdzie indziej. Jest takie jakieś przysłowie, że i Salomon z pustego nie naleje.
Mamy wiele polskich udanych blendów espresso, które lubię i pamiętam. Jednak metody AP i pochodne i zawody takie to inna przestrzeń, ziarna tu stosowane wymagają zupełnie innych walorów. Skandynawowie dużo przelewają i momentalnie mogą wychwycić w cuppingu surowiec nadający się do ich rynku zbytu, jestem przekonany że więcej w tych krajach konsumowanych jest kaw w metodach nieciśnienowych przez to mają inna wrażliwość - widać że i bliższą składom sendziowskim ;)

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod
Sprzęt: V60, Bodum Santos, FP, phin, Technivorm GCS, Vario W

Postautor: ignacy » ndz 25 mar 2012, 0:22

jeśli chodzi o MPB to fakt, bardziej liczy się show niż surowiec
Dokładnie. Z resztą dziewczyny Silesiusa startowały o ile wiem na Double Shot ;)

Żeby nie było - w mojej kuchni w większości goszczą polskie mieszanki. Bardzo cenię sobie wypieki Antonia, Apro Trade, na stałe zaczyna gościć w mojej kuchni również Kofi Brand, Java i wielu innych. Uważam, że mamy kawy na bardzo wysokim poziomie przy zachowaniu zdrowego pułapu cenowego jak na polską kieszeń.

Nie chciałem dyskredytować naszych krajowych palarni, ale powiedzieć, że jest jeszcze coś do zrobienia i nie można spoczywać na laurach. Metody przelewowe zyskują u nas na popularności i wierzcie mi, że z ogromną przyjemnością będę kupował single palone w kraju. W dodatku mój język nie jest jakiś szczególnie wysublimowany, jak każdy mam swoje prywatne preferencje i nie chciałem tutaj nasuwać jedynie słusznych tez. Moją intencją nie było wywołanie tej - swoją drogą bardzo ciekawej - dyskusji :szampan:
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15
http://www.manczuk.blogspot.com

911
zagląda od święta
Sprzęt: czajnik+kubek

Postautor: 911 » ndz 15 kwie 2012, 0:07

czy ktoś z Was pił tam kawę, ja zostałem miło zaskoczony
http://www.facebook.com/Takeoffthehat/info

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » ndz 15 kwie 2012, 7:19

To jest chyba naprzeciwko Cafe Pańska?

911
zagląda od święta
Sprzęt: czajnik+kubek

Postautor: 911 » ndz 15 kwie 2012, 12:16

blisko, ale wejście jest od ul. Prostej vis a vis Prosta Tower.

xbartx
stale zagląda do filiżanki

Postautor: xbartx » sob 12 maja 2012, 19:07

czy ktoś z Was pił tam kawę, ja zostałem miło zaskoczony
http://www.facebook.com/Takeoffthehat/info
Od środy do piątku byłem właśnie w stolycy i trochę chodziłem to tu to tam. Teraz jak kliknąłem w tego fejsa (nie mam tam konta ale stronę się ładuje, więc chyba jakaś ogólnodostępna) to widzę "Prawdopodobnie najlepsza kawa w mieście". To chyba jakiś nowy "stajl" kawiarniany, bo jak szedłem z DH Smyka w kierunku ul. Świętokrzyskiej to też widziałem mała kawiarenkę 5.29 chyba się zwała jeżeli dobrze rozszyfrowałem i też miała podobne motto ;) (niestety nie miałem czasu i byłem po drugiej stronie ulicy, sprawdzę ją następnym razem).
Byłem oczywiście w Filtrach i Cafe Pańska i trzymają poziom. W Filtrach jak zwykle "ekspreso" ciekawo-kwaskowe; w Pańskiej niestety już nie tak dobre ale też daje radę za to ogródek na piątkę. Zaliczyłem też nowe miejsce na mapie > Bookhousecafe (czy jakoś tak) na ul. Świętokrzystkiej z rana miło mnie zaskoczyli - capu na wynos za 5 zł naprawdę trzymające poziom, mimo, że z papierowego kubka. Teraz dziurwy pod metro na Świętej-Krzyskiej kopią, więc można siąść spokojnie na schodku i dobrą kawę wypić ;)

Awatar użytkownika
Yuurei
Sprzęt: VBM:Domobar:Junior:DB + Macap:M4 + Hario Drip Pot + Hario Skerton
Kontaktowanie:

Postautor: Yuurei » pn 14 maja 2012, 19:51

To chyba jakiś nowy "stajl" kawiarniany, bo jak szedłem z DH Smyka w kierunku ul. Świętokrzyskiej to też widziałem mała kawiarenkę 5.29 chyba się zwała jeżeli dobrze rozszyfrowałem i też miała podobne motto ;) (niestety nie miałem czasu i byłem po drugiej stronie ulicy, sprawdzę ją następnym razem).
Żałuj bo w 5.29 serwują naprawdę dobrą kawę. Jedno z moich ulubionych miejsc jeśli chodzi o espresso :)
ObrazekVibiemme Domobar Junior DB + Macap M4 R C83
ObrazekLa Brasiliana Marfisa

xbartx

Postautor: xbartx » wt 15 maja 2012, 0:06

Okazało się, że za całkiem niedługo będę miał chyba okazję przetestować 5.29, więc zobaczymy czy pojawi się kolejny punkt na mojej mapie stolycy ;)

Wróć do „Kawiarnie”