Ceny czekolady i innych produktów spożywczych (poza kawą)

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach, ale związane z kawą...
antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Ceny czekolady i innych produktów spożywczych (poza kawą)

Postautor: antonio » sob 03 lis 2012, 11:18

Kolejna refleksja na temat cen. Pewnie większość z was lubi czekoladę, a jeśli nie lubi, to pewnie istnieją ku temu uzasadnione powody. Dobrej czekolady pożądam czasami bardzo, ale w zasadzie jest trudno dostępna i bardzo droga. Gdy tylko spróbowałem czekolady od słynnych już panów z Manufaktury Czekolady, nie mam żadnego wyboru. Płacę więc 15-17zł za 50g, gdy tzw. "premium" czekolady marki Lindt czy Wedel i cała reszta supermarketowych jest 6-10 x tańsza. Czasem ulegnę sile pożądania czekolady w jakimś supermarkecie i np. kupię niby szwajcarską czekoladę za 5zł... po czym wyrzucam to do kosza.

Weźmy teraz sporą część komentarzy z niniejszego wątku i zastosujmy je do czekolady. Dlaczego mam płacić 15zł za odrobinę dobrego smaku? Czyż to nie rozbój w biały dzień? Przecież w Lidlu taka czekolada kosztuje góra 5zł...

Myślę, że ceny tejże czekolady z Manufaktury Czekolady są zgodne z jakością. Mniej więcej tyle powinna kosztować i dobra kawa: 300zł/kg :). Moglibyśmy sobie wtedy pozwolić na konkretne zakupy u producentów, poszukiwania surowca na końcu świata itd.

gromog
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Jura F50 II+Graef CM80+tygielek+ekspres przelewowy

Re: Ceny kawy w polskich palarniach

Postautor: gromog » sob 03 lis 2012, 11:43

Czyżby Antonio podwyżki szykował? ;)
Ile zatem przeciętny konsument powinien zarabiać aby stać go było na zapłacenie 300zł/kg kawy?
Ostatnio zmieniony sob 03 lis 2012, 12:15 przez gromog, łącznie zmieniany 1 raz.
ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!

gromog
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: gromog » sob 03 lis 2012, 12:20

Sądzisz, że jeśli właścicielowi będzie smakować czekolada za 3 zeta to przełoży się to na niższe ceny w palarni? :lol:
ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!ODBANOWAĆ TWOLIPANA !!!

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » sob 03 lis 2012, 13:02

Czekolada za 3 zeta nie może smakować komuś, kto smakuje i smakuje, by innym smakowało coraz bardziej :).

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » sob 03 lis 2012, 13:16

Mówicie sobie co chcecie z tymi czekoladami za 15zł, ale mnie nawet całkiem smakuje czekolada gorzka leviatana (i tylko gorzka, reszta już bez szału) za 1,5zł :mrgreen: (min. 50% kakao, i de facto jest raczej deserowa, a nie gorzka).
Oczywiście nie mówię, ze nie czuję różnicy na korzyść lepszych, ale zła też nie jest, z pewnością jadło się gorsze (chociażby ze Słowacji ?). Na prezent się nie nadaje, ale zjeść można, szczególnie cena/jakość wypada bardzo korzystnie ;)

PS Antonio
Nie Wedel tylko Wawel, krakowskie lepsze :bat:
:wink:

Choć szczerze to nawet nie wiem czy jadłem coś lepszego/droższego od Lindt, więc jestem trochę jak ten kawosz co jeszcze nie próbował microlotów i innych specjałów. Może i to dobrze, bo nagle okazałoby się, że kawa na którą mnie stać przestanie mi smakować :wink:

gromog
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: gromog » sob 03 lis 2012, 13:25

Kiedyś były wyroby czekoladowopodobne i też było dobrze, :lol: oj dostanie się nam :bat:

dandy
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: aeropress, grindripper, Incanto, KG89

Postautor: dandy » sob 03 lis 2012, 22:39

Na razie będą zniżki... :)
Nareszcie :) I niech tak już zostanie :wink: Wszak konkurencja włoska coraz silniejsza, właśnie wchodzi na nasz rynek osławiona Tazza d'Oro.

Awatar użytkownika
Twolipan
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Rancilio Sylvia V3 II, Cunill Full Metal

Postautor: Twolipan » ndz 04 lis 2012, 0:21

Ja to bym może inaczej trochę podszedł do tematu. Co też takiego powoduje różnice 10 krotną w cenie tej czekolady z Lidla i z Wedla?
Wedel wysyła ekipy eksploratacyjne na poszukiwanie idealnego kakaowca? Własnoręcznie wyciska sok z buraków, trzciny czy co tam da mu cukier?
A może po prostu ma bardzo dobre składniki (powiedzmy ogólnodostępne i droższe o kilkanaście procent od składników z Lidla) i własną, doskonałą recepturę możliwą do zastosowani tylko na małą skalę? (nie przemysłową-żadnych emulgatorów, polepszaczy, mleka liofilzowanego itd.)
I to nie kwestia kosztów produktów, ale kosztów wykonania jest ważna w podbiciu ceny?

Dobrym przykładem jest razowy chleb na zakwasie. Nie dość, że ciężko dostać dobry, to jeszcze potrafi kosztować i 10-15 zł/kilo.
A ja w domu robię go za 2,2-3 zł (dokładam swój czas i niewielką pracę).

Antonio, a może tak troszkę poeksperymentować? Z tego co wiem najtaniej czekoladę z największą zawartością kakao ma właśnie, nomen omen, Lidl :) .
A to najlepsza baza do wykonania własnej impresji czekoladowej :idea:

donkiszot
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: _

Postautor: donkiszot » ndz 04 lis 2012, 2:28

[...](dokładam swój czas i niewielką pracę).[...]
To albo jesteś tanią siłą roboczą :P albo też go robisz za grubo ponad dychę. ZUS-y i inne haracze pominę w wyliczeniach.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » ndz 04 lis 2012, 9:47

Eeehh... Tazza d'Oro. Lepiej będzie, gdy nic nie powiem na ten temat :).

Różnica w cenach czekolady dotyczyła "Manufaktury Czekolady" i supermarketowej reszty. W tej reszcie rzeczywiście bardziej smakuje mi Wawel niż Wedel. Ale w porównaniu z Manufakturą Czekolady, Wedel, Wawel, czy te ładnie zapakowane czekolady z Lidla smakują jak mydło :). Założyciele Manufaktury robią wszystko od początku, od ziarna kakaowca, metodami rzemieślniczymi. Różnica w cenach jest bardzo skorelowana z jakością i dobrym smakiem.

Awatar użytkownika
Twolipan
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Twolipan » ndz 04 lis 2012, 13:56

Antonio, nie wstydź się i napisz o Tazza d'Oro. Ja sobie wysoko cenię twoje negatywne opinie, znasz się na ziarnach i produkcji jak mało kto:)

"Założyciele Manufaktury robią wszystko od początku, od ziarna kakaowca, metodami rzemieślniczymi".
No toż mówię, żeby wykorzystać Lidla jako materiał surowcowy. A jak nie, to ile to roboty kupić ziarna kakaowca?
A coś czuję, że jak ci wyjdzie, do każdej paczki z kawą będziesz miał zamówienie na kilogram czekolady od E.(W)Antonia :lol: .

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » ndz 04 lis 2012, 15:15

Co ma czekolada do cen kawy w palarniach? Obrazek
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Awatar użytkownika
Twolipan
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Twolipan » ndz 04 lis 2012, 15:20

A więc tak:
Normalne zakupy Antonia wzbogacone o dodatkowe zamówienia ziaren kakaowca pozwolą uzyskać sumarycznie większy rabat łączny, co wpłynie na końcową cenę kawy w palarni... :?: :idea: :mrgreen:

dandy
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: aeropress, grindripper, Incanto, KG89

Postautor: dandy » ndz 04 lis 2012, 17:45

Antonio, nie wstydź się i napisz o Tazza d'Oro.
Napisał w poście poprzedzającym w/w Twój, ale potem zmienił jego treść, zareagował nieco emocjonalnie.. :wink:

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » ndz 04 lis 2012, 18:04

Td'O jest ok :). Nie do wiary, że dopiero teraz ktoś to zaczyna importować. Może kiedyś powstanie w naszym kraju kawowa mapa Włoch... ;) Setki włoskich torrefattori czekają na polskich kupców ;).

Wróć do „Inne”