A ceny kawy rosną...

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach, ale związane z kawą...
bazant52
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: ECM Giotto +Rocky
Deloghni 3000b

A ceny kawy rosną...

Postautor: bazant52 » wt 11 mar 2014, 14:26

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Re: A ceny kawy rosną...

Postautor: antonio » wt 11 mar 2014, 16:07

Niestety, life is brutal. Od dłuższego już czasu słyszałem, że gdzie nie gdzie plantatorzy ledwo wiążą koniec z końcem. Ale to najwyżej mali i najmniejsi. Wielcy są bogaci i mają się dobrze, np. w Brazylii. A to podobno w Brazylii była susza i podobno najbliższe plony będą mniejsze o co najmniej 10%. Podobno zmiany w drzewostanie są nieodwracalne. Ale prawda jest pewnie bardziej brutalna: kawa jest przedmiotem wielkiego handlu i spekulacji. Na zmianach cen można zarobić krocie. Zarobią oczywiście bankierzy, a nie mali plantatorzy... Globalny biznes podły jest. Parę lat temu było bardzo źle. Na wysokie ceny nakładały się wahania kursu walut. Mam nadzieję, że aż tak źle nie będzie.

A tu o cenach kawy w kawiarniach, trochę z innej beczki. Też w górę ;). Latte za $10.

Awatar użytkownika
joonecky
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Bialetti Mukka | Ekspres przelewowy Krups | Hario V60-01 | Phin 140 ml | Aeropress
Mario Slim | Concept KM-5120

Postautor: joonecky » wt 11 mar 2014, 20:57

Tzn ziarna z Brazylii będą droższe? Czy też będzie tak "rynek" kawowy wykorzysta to i podniesie ogólne ceny kawy?

U ciebie Antonio też widzę, że niektóre single poszły w górę. Już 300 g paczki niektóre po 40 zł :( Właśnie miałem się zopatrzyć bo dokańczam już (właściwie to zaczynam, co poniekąd jest dokańczaniem) trzecią paczkę kawy do szklanki IMO wybornej zresztą :D
Może spróbuje sobie tego drip it :D

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » wt 11 mar 2014, 22:19

Szczerze i to za mało. Niektóre single są drogie i już. I tak długo były u nas poniżej rozsądku. Zerknij na ceny np. włoskich blendów u naszej konkurencji. A ceny podobnych kaw z Berlina, Szwecji? Mimo to sprzedają się lepiej niż nasze ziarna.

Ceny surowej kawy wzrosły w ciągu minionego tygodnia o 30-40%. Dotyczy to wszystkich kaw, nie tylko Brazylii.

Awatar użytkownika
piovit
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: La SCALA Eroica/
MAZZER Super Jolly/ GENEcafe/
INTELLIGENTSIA BCOE/KELLERAN Espresso Blend/Prażenia własne.

Postautor: piovit » wt 11 mar 2014, 23:19

Awatar użytkownika
joonecky
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Bialetti Mukka | Ekspres przelewowy Krups | Hario V60-01 | Phin 140 ml | Aeropress

Postautor: joonecky » śr 12 mar 2014, 0:05

Nie kwestionuję tego, że wasze ceny są atrakcyjne. Np. JAVA Coffe z Wawy ma ceny na poziomie 150 zł/kg. U was jeszcze do niedawna kołatały się na poziomie 100-120 zł/kg. Teraz idą w górę. Nie mówię, że to drogo, bo kawy z zagranicznych palarni wołają za kawę jeszcze drożej. Np. za kawy ze Szweckiej Johan&Nystrom trzeba zapłacić od 160 zł nawet do 270 zł.

Nie mówię, że jest drogo. Mówię, że jest drożej niż było, ale i tak jest tanio.

Zastanawia mnie jeszcze Polska palarnia BORÓWKA. Wiem, że temat był poruszany na forum. Ale z czego biorą się tak niskie ceny u nich? 35-40 zł za Etiopię, Brazylię, Salwador? O co tu chodzi? Pisze, że to 100% arabika.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » śr 12 mar 2014, 10:46

Najlepiej zapytać skąd mają te swoje Etiopie, Brazylie, Salwadory. Okaże się, że znikąd. Nasza Etiopia, Indonezje czy Salwadory kosztowały więcej w postaci surowej; mogę podać dokładne dane dotyczące ich pochodzenia i źródła zakupu.

Nasze ostatnie poruszenie nie ma jeszcze związku z podwyżkami surowej kawy, ale wynika z prostego faktu, że wielu ludzi w Polsce stać na berlińską czy szwedzką drożyznę. Sądzę, że kierują się właśnie wysoką ceną przy zakupach. Dalej, wiele sklepów internetowych oferuje bardzo drogie towary (w stosunku do jakości i wartości) po czym żongluje rabatami, programami lojalnościowymi i nagrodami niczym w piramidach finansowych. Wprawdzie jest mi to obce i nawet tym gardzę, ale ludzkość chyba tym nie gardzi. Sądzę, że ogromnej ilości ludzi do porównania jakości produktów służy cena i udzielony im rabat. A nasza uczciwość i rzetelność, niestety przegrywają z jawnym naciąganiem :(.

Co do tej suszy w Brazylii. Pewien dobrze poinformowany gość twierdzi, że to wszystko bujda na resorach i wielka manipulacja-spekulacja. Oczywiście na łeb na szyję rosną ceny kawy zewsząd, a nie tylko z Brazylii. Martwi mnie to, bo musimy tańczyć, jak nam zagrają...

Awatar użytkownika
maro
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: nie mam

Postautor: maro » śr 12 mar 2014, 17:33

kawy z zagranicznych palarni wołają za kawę jeszcze drożej. Np. za kawy ze Szweckiej Johan&Nystrom trzeba zapłacić od 160 zł nawet do 270 zł.
Trudno Polakowi dogodzić :wink: Z jednej strony biadolenie, że drogo zagraniczna kawa a coffeepassion.pl sprowadzili "testowo" ziarna od Jamesa i sprzedają prawie po kosztach własnych to chętnych brak.
Kupię ekspres dźwigniowy.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » śr 12 mar 2014, 18:13

A co to ma wspólnego z tematem?

Awatar użytkownika
joonecky
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: joonecky » śr 12 mar 2014, 23:19

kawy z zagranicznych palarni wołają za kawę jeszcze drożej. Np. za kawy ze Szweckiej Johan&Nystrom trzeba zapłacić od 160 zł nawet do 270 zł.
Trudno Polakowi dogodzić :wink: Z jednej strony biadolenie, że drogo zagraniczna kawa a coffeepassion.pl sprowadzili "testowo" ziarna od Jamesa i sprzedają prawie po kosztach własnych to chętnych brak.
Bardzo przepraszam, że odważyłem się porównać ceny z konkurencją. Stałem się w ten sposób skąpym polaczkiem.
Moje porównania wynikały z tego, że piłem kawę za >200 zł/kg. i nie była dużo lepsza, a może i była porównywalna z mieszankami od Antonia.

Awatar użytkownika
maro
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: nie mam

Postautor: maro » czw 13 mar 2014, 10:49

Bardzo przepraszam, że odważyłem się porównać ceny z konkurencją.
Ja się nie gniewam :wink: Zagraniczna palarnia o której piszę też pewnie się nie gniewa tym bardziej, że o istnieniu Antonia nawet nie wiedzą. Mój post Andrzeju ma taki związek z tematem drożejącej kawy, że pokazuję konsumetowi iż można kupić kawę z najwyższej półki w cenie lepszej niż w PL a nawet lepszej niż u samego zagranicznego producenta. Mam taki sam sposób na drożejącą kawę jak Tim czyli: "ciągłe poszukiwanie nowych dostawców" :wink: z tym, że on poszukuje zielonej kawy a ja palonej. Kolejnym sposobem na utrzymanie cen jest "rezygnacja z części zysków" ale rodzimi producenci aż takich szalonych pomysłów nie mają. Na ten temat było już setki razy mówione więc nie będę powtarzał. Trudno się oczywiście nie zgodzić z tym, że sporo jest w naszych "forumowych" sklepach zagranicznej kawy nie wartej swojej ceny. Ale jeśli się już w życiu wypiło sporo kawy "za > 200 zł/kg" to bez trudu można zidentyfikować tę niewartą swej ceny :wink:
Kupię ekspres dźwigniowy.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » czw 13 mar 2014, 13:16

Maro, temat i nasze tu rozmowy dotyczą cen surowej kawy na światowych rynkach. Twoje zakupy i poszukiwania są kroplą w Oceanie, więc daruj sobie dobre rady, bo niczego one nie zmienią. Fakty są takie, że w ciągu paru tygodni ceny surowej kawy wzrosły dramatycznie. Teraz zaś wahają się dramatycznie. Za sprawą Twoich rad nie kupię kawy dziś w takiej cenie, jak miesiąc temu. Żaden z producentów surowego ziarna ani żaden z pośredników nie zrezygnuje z części swoich zysków, bym mógł kawę kupić w starej cenie. Powiem Ci więcej: każdy z producentów i pośredników z premedytacją wykorzysta tytułową sytuację, by zarobić więcej, niezależnie od tego czy susza w Brazylii dotknęła go osobiście czy nie. Twoje rady nawet nie wzbudzą rozbawienia u światowych Rockefellerów. Na kawie zarabia się jak na nafcie.

bazant52
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Deloghni 3000b

Postautor: bazant52 » czw 13 mar 2014, 14:48

Takie czasy, właściwie w każdej branży jest duża konkurencja. Zostaną tylko najlepsi i.... najsprytniejsi.

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » śr 16 kwie 2014, 12:17

ja bym powiedział, że zostaną najbogatsi i najsprytniejsi a najlepsi ze względu na dobrą jakość oferowanych produktów dostaną w tyłek, bo dobry produkt kosztuje
Palenie ( kawy ) to nałóg i ja nigdy go nie rzucę
Kawa Czy Herbata - Palarnia Kawy

bazant52
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Deloghni 3000b

Postautor: bazant52 » czw 09 paź 2014, 9:13

Robi się coraz ciekawiej: http://www.biztok.pl/gospodarka/gwaltow ... zcz_a18013

Hymm, robić zapasy zielonej kawy? :D

Wróć do „Inne”