Filmy o kawie

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach, ale związane z kawą...
Marta
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Filmy o kawie

Postautor: Marta » czw 25 sty 2007, 19:47

http://www.blackgoldmovie.com/story.php
To strona poswiecona zasadom fair trade; poruszony problem biedoty ludzi pracujących na planatcjach kawy w Etiopii - film stowrzony przez dwóch braci anglikow - jeśli ktoś widział lub jest szczęśliwym posiadaczem - to prośba o informacje; wynagordzenie tych ludzi to 30 pensów na dzień; jest kawiarnia w wielkopolsce, ktora właśnie tej idei przystaje - tj.założenie, ze cena jaką placimy za filiżankę kawy niejako trafia dzięki akcji we własciwe ręce tj do tych ktorzy rzeczywiście uczestnicza w cięzkię pracy (szczególnie odmiana arabica uprawiana na zboczach i w trudnych warunkach się ją zbiera) a nie zgarniają pieniedzy pośrednicy po drodze..,sama wartość globalna kawowego przemysłu to ok. 80 bilionów dolarów, a tamci ludzie zyja bez wody i ponizej granicy ubóstwa..

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » czw 25 sty 2007, 20:13

Szczególnie pazerny wobec Etiopii jest gigantyczny Starbucks... i popierają go urzędy horrendalnie bogatych USA ;-) Więcej w moim ostatnim poście nt. Starbucks.
A.

Marta
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Marta » pt 26 sty 2007, 22:29

kurcze gdzies zapodzialam ten artykuł - tam wlasnie była wzmianka o starbucks, który teraz protestuje i odwołuje się od informacji zamieszczonych w filmie - dodatkowo ujecia filmu w kawiarniach starbucks - konsumenci rozkosznie raczący się kawą - w zestawieniu z wieśniakami przebierającymi ziarna kawy; w dość dużym stopniu ten film przedstawienie skali problemu - poruszyło wyobraźnię społeczeństw zachodnich - pytanie jak jest u nas...

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pt 26 sty 2007, 23:00

Tak jak wszędzie... wielu ludzi nie wie, gdzie uprawia się kawę. Kupują ją sobie w supermarkecie albo w Pożegnaniu z Afryką ;-) albo w Coffee Heaven... I pewnie mało kto już słyszał coś o Etiopii. Mało kto czytał Kapuścińskiego... A Starbucks nie chce zrzec się praw do nazw etiopskich kaw... Gdzie jest ta kawiarnia fair trade? W Poznaniu? Chyba nie... ;-) W Poznaniu wszystko poukładane jest od lat i jednakowo denne ;-) w kwestii kawy w kawiarniach. Mało kto ma coś wyróżniającego go z tłumu... wszystkie kawiarnie noszą dumnie identyczne szyldy ;-) niczym chińscy towarzysze swoje szare uniformy ;-) Poza tym wszystkie są urocze ;-) A.

Marta
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Marta » sob 27 sty 2007, 14:40

kawiarnia jest w Koninie wiem od znajomego - gdzie się miesci ani jak się nazywa dokladnie nie wiem - zakładam, że jak pochodzę po Koninie to w końcu trafię - to nie jest duże miasto - ciekawam jakich mają dostawców kawy - trzeba własnie pojść dalej jak to się mówi 1 milę i postarać o cos innego - tak jak to określasz wyróżniającego się z tłumu;

Marta
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Marta » sob 27 sty 2007, 14:55

co wg ciebie oznacza, że w POznaniu "wszystko jest poukładane od lat?" - i o co chodzi z tymi szyldami? - takie wrażenie "denne" przyjezdnego? - bez ciekawych miejsc? a w zestawieniu z innymi miastami - co na pierwszy rzut oka "razi" w Poznaniu i zniechęca smakoszy kawy do poszukiwania?
czy odbiorcy - konsumenci są niewybredni, nijacy - ze i nikt nie tworzy ambitniejszej oferty - to tu nie ma rynku?

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » ndz 28 sty 2007, 18:27

Pod względem ilości uroczych kawiarni Poznań jest wyjątkowy :-) Kawiarni jest coraz więcej w Poznaniu i są one coraz bardziej sympatyczne... do momentu, gdy poprosisz o kawę ;-)

Parę razy wspominałem już, że na niektórych ulicach, kilka z rzędu sąsiadujących ze sobą lokali podaje kawę tej samej marki, często tę samą, najgorszą mieszankę i jednakowo źle zaparzoną. Cóż się dziwić, gdy wszyscy zaopatrują się u jednego bardzo "zalatanego" przedstawiciela...

O rasowe espresso bardzo trudno, bo nawet skądinąd inteligentni i rozgarnięci ludzie nie za bardzo orientują się we wszystkich niuansach, a często nie znają definicji espresso. Uparcie trzymają się dużych kubłów i tzw. dużej czarnej kawy --- nie są w stanie zrozumieć, że przelewając duże ilości wody przez grubo zmieloną kawę mają w niejakiej pogardzie własnych klientów. Szczególnie tam gdzie stoją dwa młynki, jeden skalibrowany na espresso, drugi na tzw. dużą czarną kawę, właściciele przeszli długoletnie "pranie mózgu" i żadne rozsądne argumenty do nich nie docierają...
A.

Jinn
zagląda od święta

Postautor: Jinn » pn 29 sty 2007, 19:42

Marto burzysz się na słowa Antonia ale nie podałaś nam przykładu dobrej kawiarni w Poznaniu. Niestety muszę z przykrością potwierdzić słowa Antonia, w Poznaniu nie ma gdzie iść na dobrą kawę. I o zgrozo już nie wspominam o espresso ale zaczyna się problem ze zwykłym caffe latte.
Bo bez góry piany nie dostaniesz :evil:

Awatar użytkownika
adriannatrz
zagląda śmielej
zagląda śmielej

kawa fairtrade

Postautor: adriannatrz » wt 30 sty 2007, 20:15

jesli chodzi o kawe i kto zyskuje na jej sprzedazy to juz jak wiecie bardziej zlozony problem. Gdzie sa w Polsce kawiarnie z kawa Fairtrade nie wiem, ale na stronie, w sklepie online www.sprawiedliwyhandel.pl mozna kupic kawe ze spawiedliwego handlu (polskie tlumaczenie Fair Trade)

Mnie osobiscie bardzo interesuje ten temat, napisalam w zeszlym roku nawet prace magisterska o tym - Sprawiedliwy handel kawa. Niesamowite doswiadczenie laczyc przyjemne (picie kawy) z pozytecznym (sprawiedliwy handel) :)

Jakby co sluze doswiadczeniem kawowym :) Wlasnie znajduje się w Kolumbii i pracuje u eksportera kawy.

Niezmiernie cieszyloby mnie wieksze zainteresowanie sprawiedliwym handlem kawy :)

poki co pozdrawiam kawowo z kawowego kraju, :)
kawowo zakręcona

Marta
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Marta » czw 01 lut 2007, 18:10

jinn?

wiec nie oburzam się na antonio (smiesznie brzmią te przybrane nazwy :wink:
nie oburzam się ale wlasnie złozylam wniosek o wsparcie inwestycyjne działanie 2.5; i nadal czytam, pytam chodze po kawiarniach i pytam praktykow i jedyne co wiem, ze ktokolwiek kto ma jakies marzenia zwiazane z prowadzeniem wlasnej kawiarenki po czasie uprzytamia sobie, ze srodki o ktore walczy (ja :)) nie sa najważniesze - obym dobrnęła do momentu az je zdobędę - ale to początek góry lodowej....

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » czw 01 lut 2007, 23:33

Marto, śmieszne są te przybrane nazwy? Może. "Antonio" ma swój pierwowzór w strasznie starym filmie z signore Marcello Mastroiani w roli głównej ;-) Film ów nosi tytuł: "un bel Antonio". Wiesz, mnie śmieszą stylistyczne i gramatyczne błędy, więc uważaj ;-) jak piszesz... Do dziwacznych nicków już przywykłem, choć nie mogę znieść nicku "kfadrat" ;-) naszego nowego kolegi... Jeśli zamierzasz uruchomić kawiarnię, to zapraszam na konsultacje, szkolenie itd. A.

Marta
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Marta » pt 02 lut 2007, 8:40

Wiedzialam, ze Antonio musi być związany z sycylijska mafią, więc lepiej nie narażać się błędami stylistycznymi - brak przecinków, dużych liter... :wink:
Dziękuję za informacje - i do usłyszenia;
Marta

Awatar użytkownika
APG
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: _____________________
Faema E61 Legend S2 & Mazzer SJ
Carimali Beta E2 & Fiorenzato T.80

Postautor: APG » pt 02 lut 2007, 9:51

...w strasznie starym filmie...
Antonio, wzorcu nasz językowy, wytłumacz mi co to znaczy "strasznie stary"?
Według mnie to bez sensu i zawsze mnie irytowało gdy ktoś używał słowa "strasznie" zamiast "bardzo", próbując zmienić jego znaczenie, ale teraz, kiedy widzę, że Ty też tak piszesz, to już zwątpiłem :?

Awatar użytkownika
zamek
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: espresso: Bezzera Mitica Top | Mazzer Super Jolly
drip: zbyt dużo by wymieniać

Postautor: zamek » pt 02 lut 2007, 10:01

Może tak stary, że aż straszny? Myślę, że cofając się do tyłu udało by się ustalić czy ten fakt jest autentyczny. :lol:

Awatar użytkownika
Iadurobros
Consigliere
Consigliere

Postautor: Iadurobros » pt 02 lut 2007, 11:01

Wracając do tematu ..... gdzie w Koninie ta kawiarnia :?:
c\_/ Marfisa
>>>> Baby Dose Red <<<<

Wróć do „Inne”