Chrzaniona zgaga :(

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach, ale związane z kawą...
kirkor
zagląda od święta

Postautor: kirkor » pt 08 lut 2008, 7:32

Ja znów na tę przypadłość polecam oliwę z oliwek w każdej postaci, oczywiście najlepiej na surowo, np. jako dodatek do sałatek niezliczonych.

U mnie wygrywa nieśmiertelna mozzarella z pomidorami, odrobiną czosnku, soli, pieprzu i oczywiście z dużą ilością oliwy i bazylii :P

Pozdrawiam
Irek

Grys
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Grys » wt 12 lut 2008, 1:04

Z mojego doświadczenia wynika to, że doszukiwanie się przyczyn zgagi głównie w kawie jest błędem z założenia. Oczywiście wierzę, iż ristretto>espresso>doppio>filtrowana prze majtecki>Turkish tygielkowa>Turkish Polish ALE jak wcześniej zasugerowałem zgaga itp. wynika ogólnie ze złego odżywiania i nerwowego trybu życia. Kawa jest moim zdaniem na szczycie tego lodowca ale za to jej efekty są najbardziej spektakularne i stąd mylne wnioski.

Był czas gdy codziennie jadałem w firmie słodki jogurt z ziarenkami i codziennie marnie się miałem. Dziwne...gdy kiedyś czasu nie miałem do marketu pojechać i jogurtów kupić to zgaga zniknęła mimo iż klasyczną 5-cio sekundową kawę z firmowego automatu wciąż pijałem. Inny zły zwyczaj: kanapek firmowych nie kupowałem bo liche. Przynosiłem swoje i też kiepsko to znosiłem. Posłuchałem rad znachora i zamiast kanapek jem co nieco w domu (jajecznica lub maślanka i kromka kajzerki) a w pracy koło południa coś ciepłego ale niedużego , chociażby odgrzane spaghetti, kalmary czy niedojedzone homary z poprzedniego dnia lub coś a'la chinol na ryżu). I co ? 100% sukces. Zero zgagi. Oczywiście targam do roboty jakiś zwykły jogurt, banana lub jedną awaryjną kanapkę ale to juz nie to samo co pożreć cztery kanapki czyli osiem kromek czyli poł bochenka a potem w domu ok 19-20 "obiad'.

Koledzy, tu nie ma co się oszukiwać. Jeżeli jecie za dużo i byle jak i byle gdzie oraz Pawałekim lub czipsem zagryziecie to nie ma się co dziwić, że pompa protonowa się buntuje . Oczywiście to o jedno za dużo i za często piwko, wino lub whisky dopełni całokształtu.
Dawno nie pisałem tak moralizatorskiego i paternalistycznego posta ale co mi tam...jeżeli chociaż jeden z Was się zreflektuje to uznam to za sukces.

W takim zdaniu utwierdza mnie to, że u siebie w firmie, w kuchni przy mikrofali, spotkałem kolezanke która , okazało się, była u tego samego znachora co ja i ma takie samo zdanie (i poprawę samopoczucia ) co ja.

PS1. odkąd mój Izzo Alex wrócił z konserwacji to pijam Doppio rano, Doppio w pracy (niestety kupne), single lub ristretto w domu po "obiedzie" i żyję bez kwasowych perturbacji

PS2. co do pompy protonowej to poczytajcie sobie w guglu.

Awatar użytkownika
Jaralf
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Jaralf » pn 22 lis 2010, 12:27

Zgadzam się, że chrzaniona zgaga, to bardziej złożony powód niż tylko picie kawy. Ale jak już to zaleczymy jakimiś lekarstwami, to dlaczego mamy się pozbawiać tej małej przyjemności?

Osobiście na zgagę stosuję olej lniany zimnotłoczony wg diety dr Budwig, nie bedę reklamował producenta wpiszcie w wyszukiwarkę to się Wam wygógla.
Używam takiego, który ma tylko 3 mce ważności i nie zawiera konserwantów, które są w zwykłych olejach, które stoją w szafce pół roku i jeszcze nikomu nie zjełczały.
Ale z kawy i tak nie zrezygnuję :wink:

profik
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: .
Kontaktowanie:

Postautor: profik » pn 22 lis 2010, 18:49

Osobiście wystrzegam się lekarstw, :D dlatego z tego co mi wiadomo zgaga najlepiej przechodzi po czymś zasadowym. Najlepiej marchew, buraczki. :)

pattaya
Consigliere
Consigliere

Postautor: pattaya » pn 22 lis 2010, 19:44

Usuń z diety mleko , pieczywo ,ciasta , jajka , napoje gazowane , smażenie tylko na oliwie z oliwek.
I nie będziesz miał zgagi.

Awatar użytkownika
Wit
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: '

Postautor: Wit » wt 23 lis 2010, 7:44

O ile wiem, sedno sprawy ze zgagą polega na czymś innym. Za większość przypadków odpowiedzialna jest bakteria, jeśli dobrze pamiętam, Helicobacter. Działa na nią kilka leków - trzeba się wybrać do gastrologa.
Vibiemme Minimax/Mazzer SJ/mieszanka Sandalj - Scarlatti robi na mnie największe wrażenie Obrazek

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » wt 23 lis 2010, 7:58

Nie zawsze, może to być też nadkwasota, refluks, wrzody żołądka, dwunastnicy, no i problemy z poprawnym funkcjonowaniem wątroby.
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

mac.kozinsky
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: mac.kozinsky » wt 23 lis 2010, 9:10

Przyczyną pierwotną wrzodów (i żołądek i dwunastnica), podobno w 90% (?) przypadków, jest właśnie wymieniona przez Wit-a bakteria.
Miałem na dwunastnicy. Sonda. Rozpoznanie. 2 tygodnie terapii. Na razie nie wróciło (już naście lat). I na razie jest ok. A był czas, że na koniec zimy i na koniec lata nie kładłem się spać bez butelki mleka przy łóżku. Bo tylko to pomagało. Ranigast był za słaby.

Co do "żrącej kawy" na pusty bandzioch: dużo robusty i długie parzenie - wtedy jest nie za fajnie. Dlatego staram się 100% arabiki dobrej jakości, i krótki kontakt wody z kawą, a przy przelewaniu filtr. Ale wolę jednak najpierw coś zjeść oczywiście. 8)
/Macap MC4/Philips Cafe Essence/Aeropress/v60/Hario Skerton
Espresso al cacao ruleeezzz!

zbignes
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: ...

Postautor: zbignes » wt 23 lis 2010, 17:24

O ile wiem, sedno sprawy ze zgagą polega na czymś innym. Za większość przypadków odpowiedzialna jest bakteria, jeśli dobrze pamiętam, Helicobacter. Działa na nią kilka leków - trzeba się wybrać do gastrologa.
Czasami przyczyna bywa całkiem prozaiczna, zespół poalkokatza. :wink:

Awatar użytkownika
Jaralf
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Jaralf » wt 30 lis 2010, 15:54

Pattaya

Usuń z diety mleko , pieczywo ,ciasta , jajka , napoje gazowane , smażenie tylko na oliwie z oliwek.

Jak to wszystko usunę to co mam w końcu jeść?

Niewiele zostaje.

Tym bardziej, że mleko pomaga na zgagę jak nic innego.

pattaya
Consigliere
Consigliere

Postautor: pattaya » wt 30 lis 2010, 16:04

U mnie mleko powoduje zgagę jak diabli.
Co będziesz jeść?
Przecież to tylko kilka produktów.
Nie jesz nic innego?

profik
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: .
Kontaktowanie:

Postautor: profik » wt 30 lis 2010, 17:07

Jedz ziarna kawy. :twisted:

fux
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Izzo ALEX Duetto & MACAP M4D, tygielek

Postautor: fux » wt 30 lis 2010, 19:38

Nade wszystko przyzwyczajenia żywieniowe należy zmienić.
Odstawic weglowodany, cukier, ciacha, etc.
Bialko, troche tłuszczu, sladowo weglowodany.

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » wt 30 lis 2010, 21:35

.... , smażenie tylko na oliwie z oliwek.
Oliwa z oliwek nie nadaje się do smażenia, w ostateczności można, ale proces smażenia powinien być skrócony do minimum, gdyż jest to tłuszcz nienasycony.

A co złego jest w jajach?
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

pattaya
Consigliere
Consigliere

Postautor: pattaya » wt 30 lis 2010, 21:37

Powiedz to Włochom , Grekom, Tunezyjczykom , Hiszpanom , Libijczykom i pewnie jeszcze paru innym nacjom.

Wróć do „Inne”