co wpływa na ostateczną cenę kawy?

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach, ale związane z kawą...
Awatar użytkownika
arkadiusz27
zagląda od święta

co wpływa na ostateczną cenę kawy?

Postautor: arkadiusz27 » śr 18 lis 2009, 21:29

Kawa na giełdzie do powyżej 1 dolara amerykańskiego od funta wagi. Tymczasem blisko dwa funty palonej kawy arabica sięga nawet powyżej 100zł! Czy ktoś dysponuje danymi (stroną internetową) które przedstawiają, co wpływa na ostateczną cenę kawy. Niedawno czytałem, że np. blisko 50% to podatki i transport, ok 10% do przychody producenta itd. Jednak to dane sprzed 15lat, a nie posiadam niestety źródła i przy dzialalnosci Fair Trade to również mogło się solidnie pozmieniać (na ich stronie jednak nic nie ma).
I przy okazji z ciekawosci chciałbym się spytać jakie sa ceny kawy palonej u głównych producentów (Brazylii, Wietnamie, Kolumbii)? Może ktoś był i wie dokladnie. Jestem bowiem ciekawy o ile potrafi być droższy produkt w Europie - tu gdzie nie ma produkcji, a jedynie przetwarzanie.
dziękuję za wsparcie

Awatar użytkownika
blackcoffeeroasters
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: ekspres

Postautor: blackcoffeeroasters » śr 18 lis 2009, 21:43

Piszesz pracę licencjacką, czy otwierasz small business - chcesz kupić na giełdzie kawę po $1 za funt i sprzedać po stówie za kg? :lol:

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » śr 18 lis 2009, 21:49

Produkcją ziaren kawy zajmują się rośliny coffea... ;) A produkcją palonej kawy --- palarnie kawy, także w Europie :) Mówimy o krajach pochodzenia kawy, o krajach uprawy kawy, o uprawie kawy, o zbiorach kawy itp. Produkcja zawsze kojarzy mi się właśnie z przetwarzaniem, przemysłem, fabrykami, manufakturami, maszynami. Jeśli ktoś kawę uprawia, to raczej jej nie wypala i nie zajmuje się handlem paloną kawą na całym świecie...

Awatar użytkownika
arkadiusz27
zagląda od święta

Postautor: arkadiusz27 » śr 18 lis 2009, 22:06

nie nie chodzi o kupno na giełdzie ani pisanie pracy, to czysta ciekawosć przy poznawaniu kawy.
zadam inaczej pytanie. Jakie są składowe ceny kawy palonej z procentowym udziałem?

Awatar użytkownika
blackcoffeeroasters
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: blackcoffeeroasters » śr 18 lis 2009, 22:16

Łudzisz się jeżeli sądzisz, że ktoś Ci tu napisze taką informację.

Marże są zapewne różne dla różnych wielkości firm, część kupuję kawę paloną, część zieloną, część kupuję bezpośrednio w kraju pochodzenia, część u pośredników. Pytasz o niezłej objętości raport.

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: Do wymiany...?

Postautor: slavik » śr 18 lis 2009, 22:37

I nawet gdyby taki raport stworzyć do użytku prywatnego, nie zmieni to cen detalicznych, ani nie da odbiorcy indywidualnemu możliwości zakupu w cenach hurtowych. Pomijając już sieć pośredników i te uwarunkowania o których wspomniał blackcoffeeroasters. Handel niestety pilnie strzeże swoich tajemnic.sl
Malawi Mzuzu Geisha - idę po Ciebie Obrazek
Cellini-i-mini/Z..haus/Skerton/v60

Awatar użytkownika
cinek
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: cinek » śr 18 lis 2009, 23:21

Kołacze mi się po głowie informacja, chyba z filmu "Black Gold", że z jakiegoś powodu, bardzo często kawa zanim trafi do odbiorcy przechodzi przez ręce nawet kilkudziesięciu pośredników. To oczywiście podnosi ostateczną cenę.
Isomac Zaffiro + Mazzer Mini, Classico od Mastro Antonio.

Awatar użytkownika
>Petrus<
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: RancilioSilvia, MacapM4, EsproClicker

Postautor: >Petrus< » czw 19 lis 2009, 3:16

Trochę tak jak z polskim węglem..... ale to inna historia....

... choć węgiel też czarny i podobnie również tu, często kosztem producenta i klienta detalicznego - kabzę do sporych rozmiarów nabija sobie pokaźne stadko pośredników....

BCR - nie bierz tego do siebie, OK?

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » czw 19 lis 2009, 8:35

Co tam mówić o węglu i kawie, przecież ostatnio była afera o polskie marchewki, jabłka itp. Cena u producenta to 50 gr, a w sklepie 2 zł.
Takich raportów o kawie jest "od metra", a np. tam znajdziesz kilka podsumowujących informacji.
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: slavik » czw 19 lis 2009, 9:32

Jednym słowem - monopol i globalizacja. Kto trzyma rękę na dystrybucji kawy, ale już po zakupieniu jej od producenta, ten dyktuje ceny. Niebagatelną rolę odgrywa też Giełda.
Ale to klient napędza popyt. W ostatnich latach wzrosło spożycie kawy.
Gdzieś czytałem - nie przytoczę dosłownie -, że w kawiarniach ludzie często delektują się różnymi rodzajami kawy na bazie espresso i również w domu chcieliby przygotowywać napój podobnej jakości.
I jest taka możliwość. Sami wiemy, że domowe ekspresy sprawdziły się na tyle dobrze, że wzrosła popularność espresso.
Przecież u nas też to widać.
Kultura kawowa 5 lat temu, gdy powstawało to Forum, a teraz.sl

Awatar użytkownika
elek
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Rancilio Silvia MC4
Kontaktowanie:

Postautor: elek » czw 19 lis 2009, 15:29

"Sprawiedliwy handel stara się pomagać plantatorom w wyrwaniu się z kręgu wpływów mafii narkotykowych. Prowadząc akcję „kawa zamiast koki”, eliminuje zbędnych pośredników i płaci za plony z góry, umożliwiając inwestycje i rozwój gospodarstw"

Fajnie, też tak bym chciał: niech mi dadzą robotę za godziwą kasę, oczywiście płatną z góry, bo jak nie to założę organizację przestępczą albo co innego ....

Nie wiedzieć czemu, to pomaganie rolnikom - plantatorom "wyrwanie się z łap karteli narkotykowych", nasuwa skojarzenie z unijnymi rolnikami, tymi od mleka, zboża i marchewek czy jabłek:
niech dopłaci państwo do produkcji bo się nie opłaca, bo jak nie to wylejemy na jezdnię, wysypiemy na tory czy inne rzeczy wymyślimy aby sterroryzować Państwo.

Z kolei Państwo, zapłaci za dopłaty lekką ręką, z czego : przeca z naszych podatków, czemu nie.

Jeśli mam wybierać: wolę aby zarabiali uczciwi pośrednicy, niż w Państwo (jakiekolwiek), wprowadzało sztuczny socjalizm dla wybranych (w tym przypadku plantatorów czy rolników).
Semiramida prosi o kciuki podczas Word Show które odbędzie się 29-30.10.2011 w Poznaniu

soft, niezmiennie silesia

Awatar użytkownika
cinek
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: cinek » czw 19 lis 2009, 19:00

Fair Trade, o ile wiem, ne jest inicjatywą państw produkujących kawę raczej wziął się ze sprzeciwu świadomych konsumentów na Zachodzie wobec wyzysku producentów. Jest to oczywiście idea kontrowersyjna (jak każda próba ingerowania w mechanizmy rynkowe), krytycy zwracają uwagę np. na to, że w ten sposób nie zachęca się producentów do podnoszenia jakości.
Ja w każdym razie wolę, żeby moje pieniądze trafiały w większej części do producenta niż do zgrai pośredników.
Isomac Zaffiro + Mazzer Mini, Classico od Mastro Antonio.

Awatar użytkownika
blackcoffeeroasters
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: blackcoffeeroasters » czw 19 lis 2009, 20:26

BCR - nie bierz tego do siebie, OK?
Ależ nie biorę, przecież ja jestem producentem :dymek: no, mikro-producentem :)

Sprawa z płatnościami z góry nie jest taka prosta, Ci plantatorzy to po prostu zwykli rolnicy, którzy mają kawałek ziemi i tylko zamiast ziemniaków sadzą kawę. Bida, aż piszczy, tam nie ma dopłat unijnych do hektara. Pooglądajcie fotki z małych plantacji np. na flickrze.

Dlatego świetnym pomysłem jest Direct Trade, gdzie kasa z palarni, omijając pośredników, trafia bezpośrednio do rolnika. W Polsce nikt tego nie stosuje ale to problem wolumenu zamówienia. Pewnie niektóre palarnie mogłyby to stosować - ja niestety nie.

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

odpowiedź na składowe ceny kawy

Postautor: slavik » sob 21 lis 2009, 0:05

trochę dłużej powertowałem, znalazłem i napisałem
część pierwsza
http://rynek24.blog.onet.pl/O-kawie-prz ... 94801922,n
i cześć druga
http://rynek24.blog.onet.pl/O-kawie-prz ... 94802235,n
Czyżby to jakaś agitacja przedwyborcza?.
W myśl tego co piszesz na blogu, cytuję:" Ostatecznie z kawy nie rezygnuję, świadomy jednak, że każdego produktu dotyczy już tylko gra polityków, CEOs, mafii, pośredników, wielu fundacji i organizacji, wyrażana w ustawach, a nie na wolnym rynku - którego chciałbym być uczestnikiem i mam nadzieję tego doczekać. A teraz zapraszam na kawę cappuccino."
- sam biorę się za uprawę kawy i pominę wszystko i wszystkich pośredników,
a cena składowa kawy w filiżance zamknie się tylko w cenie filiżanki.

A tak na poważnie.
Jaki cel Ci przyświecał opracowując takie zestawienie, przyznam szczerze - imponujące?
Może jednak porządkowanie świata warto by zacząć od własnego podwórka?.sl
slavik 62
cel ciekawości, chwilowe bezrobocie zmusza mnie do robienia czegokolwiek, wiec szukając roboty (najlepiej przy kawie, np. barista) pogłębiam swoja wiedzę o czarnym złocie, a statystycze ujęcia czasami sa dla mnie intersujące mimo ze oczywiście statystyka jest tylko najwyższym stopniem od słowa prawdopodobne - nigdy nie jest najprawdziwsza. przelałem to na swoim blogu, ponieważ chyba nigdzie dotąd kawa nie była przedstawiona w ten sposób. A że to blog polityczny, to tak wyszło... niemniej mało polityki w tym tekscie. Sądzę ze mimo wszystko tekst jest neutralny
Neutralny jest - fakt.
Mogłeś go jednak umieścić tutaj; gdzie wszystko "o kawie przy kawie".
Ale co tam, jak ktoś zainteresowany to znajdzie.
Trzeba było to ciągnąć w temacie, który zacząłeś wczoraj. Byłoby bardziej spójnie.sl
a taki długi tekst by wszedł? :p
i jeszcze wracając do poprzedniej wypowiedzi: gdzie masz warunki do uprawy kawowca? bo jakoś mi się wierzyć nie chce
A pojadę sobie do Hondurasu albo Gwatemali. Kupię kawał lasu. Wykarczuję. Zbuduję chatę.
Poproszę Szamana Antonio o poradę jakie krzewy zasadzić.
RAF77 pomoże przy paleniu kawy.
<Petrus< przy dystrybucji ( ma doświadczenie w imporcie i eksporcie).
Oczywiście wszystko to w ramach koleżeńskiej pomocy, żeby nie napędzać pośredników.
Potem - Pierwsze Spotkanie Caffe Prego na Obczyźnie i Cupping przy ognisku pod przewodnictwem zamka, który cytuję: "Przelewową siorbię jak prosię a espresso przeżuwam".
I to będzie takie moje "kawowe Eldorado" .sl

Ups... Zapomniałem. Jeszcze Jogi do testowania naparu.
Zapraszam wszystkich. Pewno będę tak bogaty..., że funduję bilety.
i skończysz jak hondurański rolnik, bo Kraft albo nestle Ci na to nie pozwolą...
Aczkolwiek byłoby miło podziwiać Polaka przy kawowcach.
Ostatnio zmieniony sob 21 lis 2009, 0:19 przez slavik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Long Johnny
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: Long Johnny » sob 21 lis 2009, 0:10

Dzięki za zintegrowanie treści, slavik62 — właśnie byłem sobie zrobić herbatę, żeby to pocisnąć ;).
Upadek nie jest klęską. Nisko zawieszona poprzeczka — i owszem

.: Isomac Tea : Innova Ascaso i-mini | Ocaree TCA-3 : Solis Maestro Plus :.

Wróć do „Inne”