Mleko i śmietana - UHT i świeże (w kawie i nie tylko)

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach, ale związane z kawą...
Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Re: Mleko i śmietana - UHT i świeże (w kawie i nie tylko)

Postautor: daniels1 » czw 18 lip 2013, 22:45

Nidgy krowie mleko nie będzie idealne dla człowieka a najlepszym mlekiem dla człowieka jest ludzkie mleko jego skład jest dopasowany do naszych potrzeb. Czy ktoś z was zastanawiał się dlaczego mleko krowie ma taki skład a mleko ludzkie inny, odpowiedź jest prosta, młody cielak musi bardzo szybko osiągnąć masę mięśniową i dlatego krowie mleko ma dużo kazeiny dzięki temu cielak szybko urośnie i dla niego jest główny cel ewolucyjny, szybko urosnąć żeby bronić się przed drapieżnikami. Człowiek ma większe cele ewolucyjne, nasze potomstwo nie rośnie tak szybko, nasz organizm jest bardziej skomplikowany i dlatego nasza dieta w wieku niemowlęcym w tym i mleko jest inna niż innych ssaków. Człowiek nie musi tak szybko osiągać dużych rozmiarów rośnie wolniej aby wykształcić dokładniej cały organizm, nie mamy naturalnych wrogów. Nasze mleko ma inny skład, mniej białka, z drugiej strony białko dostarczamy organizmowi białko z innych produktów z mięsa.
Mleko krowie to nasz wybryk, kto je lubi i może to je pije ale czy jest nam niezbędne to nie dam sobie ręki uciąć.
Cyrusie blondasie lubicie mleko to pijcie nie umrzecie od tego ale to że krowie mleko nie jest dla nas stworzone jest faktem fizjologicznym, może wasze organizmy lepiej tolerują mleko no mój gorzej sobie radzi z mlekiem.
Cyrusie to że mleko pijesz często i dużo ma wpływ na to że lepiej je tolerujesz a u osób, które mleka unikają mogą się pojawiać problemy z jego tolerancją. Ja mleka piję dużo a i tak mam z nim problem.
Palenie ( kawy ) to nałóg i ja nigdy go nie rzucę
Kawa Czy Herbata - Palarnia Kawy

Awatar użytkownika
Blondas
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Ascaso Dream, Macap M2M, Quamar M80 E
Moka Bialetti Dama na 3 filiżanki i na 6 filiżanek, AeroPress, Phin

Postautor: Blondas » pt 19 lip 2013, 9:19

zgoda, ale żaden pokarm nie jest idealny dla człowieka, bo który ma być? Grzyby, których nie trawimy? Warzywa, które zawierają głównie celulozę i wodę? Strączkowe mające dwadzieścia kilka procent białka? Ryba maślana, po której mam biegunkę, podobnie jak sporo innych ludzi :smiech: ? Chleb, w którym jest gluten u części osób wywołujący celiakię? Orzeszki ziemne i owoce morza, które łącznie zabijają co roku więcej ludzi niż inne do kupy? Żaden z nich nie jest stworzony dla człowieka, to człowiek zbierał doświadczenie co jest jadalne, co jest smaczne, a od jakiegoś czasu również co jest potrzebne. Dieta ma być zrównoważona. Podstawową rolą spożycia produktów mlecznych jest dostarczenie wapnia. Jeżeli ktoś nie chce go pić lub nie toleruje, to po prostu nie pije, a wapń musi mieć z innych źródeł. Z białkiem problem jest mniejszy, bo jest w zasadzie wszechobecne, wystarczy dobrze ułożyć dietę.
Tak mnie jeszcze przemyślenie naszło. Weźmy ziarna zbóż. W zasadzie per analogiam do mleka powinniśmy je zjadać prosto z kłosa, no lekko oskubane. Ale wtedy generalnie są mało strawne, no to je obrabiamy, mielimy, mieszamy robiąc ciasto, pieczemy w wysokiej temperaturze, aby nadawało się do jedzenia i było strawne. Jakoś nikt nie protestuje, że w ten sposób zmniejszamy jego wartość odżywczą. To czemu tyle protestów o filtrację i pasteryzację mleka?
Pozdrawiam
Piotrek

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Re: Odp: Mleko i śmietana - UHT i świeże (w kawie i nie tylk

Postautor: antonio » pt 19 lip 2013, 9:43

Mleko po pasteryzacji: czy są jakieś naukowe podstawy by stwierdzić z całą pewnością, że jest równie przyswajalne jak świeże? Co z wapniem w mleku? Wciskanie ludziom mleka jako źródła wapnia jest perfidią wszystkich zainteresowanych produkcją i zyskiem. Wkurza mnie, że mojemu dziecku w szkole wciska się karton mleka uht, bez tłuszczu, bo jak wiadomo tłuszcz szkodzi :(.

Awatar użytkownika
Blondas

Postautor: Blondas » pt 19 lip 2013, 10:15

Wspomniałem powyżej, co pisze pediatria Nelsona o trawieniu białka po pasteryzacji, że jest łatwiejsze. W bazie artykuły raczej dotyczą mleka ludzkiego, o krowim na szybko nie znalazłem. Co do wchłaniania wapnia, nie znalazłem w bazie medycznej takich artykułów, więc nie wiem. Jest o tym, że pasteryzacja jogurtu nieco zmniejsza wchłanianie wapnia. Tu jest artykuł z bezpłatnym dostępem http://www.jacn.org/content/19/suppl_2/119S.long tu też dyskusja http://pediatrics.aappublications.org/c ... 792.1.long, co pokazuje jak różnią się opinie lekarzy, ale jak łatwo napisać stronniczy tekst omijając różne artykuły.
Ale co jest perfidią? Mam artykuł w PDF, ale nie mogę załączyć na forum. Pisze o trudnościach w zapewnieniu wapnia z innych źródeł i wynikających z tego konsekwencjach zdrowotnych? Zalecanie wynika z chęci decydentów brania odpowiedzialności za zdrowie ludzi, to konsekwencje socjalizmu ogólnoświatowego. To samo dotyczy wielu innych rzeczy, typu rodzaju tłuszczu, witamin etc. Ja widzę to tak, że zadaniem zespołów naukowych jest przedstawienie zaleceń opartych na rzetelnych badaniach, a co my sobie z tymi zaleceniami zrobimy, to już inna sprawa. Oni zalecają też rzucenie palenia, więc wbrew produkcji i zyskom.
Dzieciom nie zaleca się podawania całkiem odtłuszczonego mleka, od pewnego wieku 2%, ale wynika to znowu też z analizy trendów w społeczeństwie, czyli coraz więcej otyłości, miażdżycy etc. Jeżeli masz szczupłe, fajnie rozwijające się dziecko, to należy to potraktować indywidualnie, tłuste mleko mu na razie nie zaszkodzi. Tak samo można rozpatrywać wciskanie dzieciom w szkole jabłek, wywalanie słodyczy ze sklepików szkolnych. Globalnie stosunek korzyści do wad takiego postępowania jest dodatni. Indywidualnie niekoniecznie a na pewno może wzbudzać protesty.
Pozdrawiam
Piotrek

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pt 19 lip 2013, 10:40

Nic nie rozumiesz. Akcja "Pij mleko!" w szkołach nic nie ma wspólnego z promocją zdrowia. Perfidią jest naciąganie publicznych instytucji w imię zdrowia na wydatki, ratujące budżet przemysłu mleczarskiego i skojarzonych z nim hurtowni. Szczerze nie interesują mnie opinie lekarzy na temat odżywiania: są sprzeczne, zmienne jak chorągiewka na wietrze — zatem gdzież ta rzetelność? Nie potrzebuję opinii medyka, by wiedzieć co mi smakuje i po czym się dobrze czuję. Na niedobór wapnia też nie narzekam... Odkąd nie pijam mleka, moje zęby się nie psują — to akurat wnioski oświeconych dentystów. Ciemni dentyści w ciemno powtarzają: pij mleko! ;)

Awatar użytkownika
Blondas

Postautor: Blondas » pt 19 lip 2013, 11:03

Nie znam motywacji akcji "pij mleko" i średnio mnie interesuje akurat ta motywacja. Wydawanie opinii z pominięciem potwierdzonych danych jest oszukiwaniem, jeżeli takie opinie CI odpowiadają, to OK. Żeby było jasne, dotyczy to opinii w obie strony. Ludzie całe życie kiedyś miewali ciśnienia rzędu 150 mmHg i też czuli się dobrze, a że umierali dajmy na to 10 lat wcześnie, to nawet nie wiedzieli, że sami się do tego przyczynili. Zmieniają się kryteria kontroli cukrzycy, nadciśnienia, hipercholesterolemii nie dlatego, że ludzie się źle czuli, bo nie zauważysz czy masz cukier 120 czy 160 mg/dl, ale dlatego, że przy bardziej ścisłej kontroli żyli dłużej i mieli znacznie mniej powikłań. Pacjenta wybór w sytuacji np. cukrzycy, czy podejmie jakieś działanie, może i kosztem komfortu, bo musi coś ograniczyć, ale nerki padną mu później, albo wcale, czy będzie hulał dalej, a potem skończy na dializie. Opinia medyka jak mówisz nie ma za zadanie powiedzieć co smakuje, tylko co możesz zrobić, żeby dobrze się czuć dłużej.
Wydaje mi się, że psucie się zębów u dorosłego nie bardzo już zależy od wapnia, bo szkliwo go nie zawiera. Co do niedoboru wapnia, to poznasz czy go masz jak zrobisz badanie densytometryczne albo coś Ci się za jakiś czas złamie, jeszcze nie teraz. Brak wapnia teraz nie daje objawów.
Pozdrawiam
Piotrek

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pt 19 lip 2013, 11:36

Rany boskie, jesteś medykiem w 100% :). Czy gdzieś tam jest miejsce na jakąś własną refleksję i obserwację? Czy wszystko co postrzegasz, musi być poparte naukowymi artykułami? Idę na kawę bez mleka ;).

Awatar użytkownika
Blondas

Postautor: Blondas » pt 19 lip 2013, 11:50

No rozgryzłeś mnie :bat: Pytasz czy wszystko postrzegam w perspektywie badań? Po pierwsze muszą być takie badania i muszę je znać. Jeżeli są dobre badania to generalnie tak. To jest jeden z elementów uprawiania medycyny i jeden z czynników przy podejmowaniu różnych decyzji. Jest też kilka innych, równie ważnych, i one służą właśnie owej indywidualizacji postępowania, do nich należą między innymi własne obserwacje i preferencje pacjenta. Razem do kupy zwykle daje optymalne rozwiązanie w danej sytuacji.
Kawę pijam praktycznie zawsze bez mleka. Chyba raz czy dwa w tygodniu jakieś capu z żoną.
Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: Do wymiany...?

Postautor: slavik » pt 19 lip 2013, 19:01

...Po pierwsze muszą być takie badania i muszę je znać. Jeżeli są dobre badania to generalnie tak.
...dobre badania..., to znaczy jakie?
W świetle tego, są też i złe badania?
Kto jest tym guru, który określa ich status...?
Chcesz na siłę narzucić swój punkt myślenia, nie oparty na swoich doświadczeniach ale wybiórczo na jakichś badaniach, które Tobie akurat w tym temacie pasują.
Takich pewników naukowych było już wiele, łącznie z brakującymi ogniwami w teorii Darwina.
Cóż się nie robi dla nauki i poklasku. A gawiedź bezwarunkowo w to wierzy.
A więc... "Pij mleko..." :wink:
Malawi Mzuzu Geisha - idę po Ciebie Obrazek
Cellini-i-mini/Z..haus/Skerton/v60

Awatar użytkownika
Blondas

Postautor: Blondas » pt 19 lip 2013, 19:23

Widzę, że średnio wiesz o czym piszesz, a starasz się być błyskotliwy. Czytaj też uważniej, jakbyś doczytał, a nie cytował wyrwany z kontekstu fragment, to dotarłbyś do momentu o wykorzystywaniu własnych obserwacji.
Metodologia oceny badań jest bardzo dobrze ustalona i żaden guru tego nie ocenia. Oczywiście, że mogą być badania źle zaplanowane i zrobione. Jak we wszystkim, trzeba je odsiać. Polecam poczytać rzeczy takie jak zasady EBM, GRADE, metody tworzenia zaleceń, wytycznych, jak planować badania, żeby uzyskać wiarygodne wyniki etc. Gawiedź bezwarunkowo wierzy w reklamy, nie w badania naukowe, o których nie ma pojęcia. Dlaczego wszystko co reklamują w telewizji to suplementy diety? No dlatego, że producent nie musi wykazać skuteczności. Wymyśli się slogan i gawiedź jak ich nazywasz kupi.
Jakie to pewniki masz na myśli, które obalono? Skoro ich tak wiele było, to zapewne możesz mnie oświecić.
Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: Do wymiany...?

Postautor: slavik » pt 19 lip 2013, 21:51

Bardzo przepraszam, że w ogóle się odezwałem. Wobec powyższego idę na swoje miejsce w szeregu...
Jakiekolwiek dywagacje z Panem Wszystkowiedzącym, to mowa trawa...
Ostatnio zmieniony sob 20 lip 2013, 9:34 przez slavik, łącznie zmieniany 1 raz.
Malawi Mzuzu Geisha - idę po Ciebie Obrazek
Cellini-i-mini/Z..haus/Skerton/v60

Awatar użytkownika
Blondas

Postautor: Blondas » pt 19 lip 2013, 22:25

Widzisz, na dyskusję jestem otwarty, ale Ty wkraczając do niej przyjąłeś ton prześmiewczy sprowadzając sprawę do absurdu i przypinając mi łatkę manipulatora. Taki ton z założenia wyklucza chęć dyskusji. Masz coś do powiedzenia to śmiało, ale daj argumenty, a nie epitety.
Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » ndz 21 lip 2013, 10:43

Jakie ty dajesz argumenty? To, że przytoczysz jakieś opracowania o niczym nie świadczy, mi nie są potrzebne naukowe badania, a tak w ogóle to jakie chciałbyś mieć badania naukowe, czego miałby dotyczyć. Wszystko co dotyczy mleko krowiego i jego wpływu na nasz organizm jest oczywiste, tu nie są potrzebne badania tylko zdrowy rozum i jasne myślenie oraz znajomość podstaw fizjologii człowieka i zwierząt, resztę można samemu wydedukować.
Widzę, że oczekujesz od każdego badań naukowych ale same badania czy opracowania nic nie znaczą jeżeli nie potrafisz wyciągnąć odpowiednich wniosków, jakbym przedstawił ci dwa opracowania i jedno z nich potwierdzałoby twoje argumenty a drugie je kwestionowało to i tak wybrałbyś to, które pasowałoby do twojego toku myślenia i dlatego tak bardzo torpedujesz każdego, kto się odezwie w tym wątku.
Ja przedstawiłem swoje argumenty, nie muszę ich popierać dowodami, poznałem bardzo dobrze fizjologię ludzi i zwierząt i sam potrafię wyciągnąć wnioski z tego co czytam, daj mi krowę, człowieka i trochę mleka i sam ci zrobię badania naukowe :lol:

Czytać i nie rozumieć to już lepiej nic nie czytać :smiech:

Nic już nie mam do dodania w tym wątku, żegnam i pozdrawiam :D
Palenie ( kawy ) to nałóg i ja nigdy go nie rzucę
Kawa Czy Herbata - Palarnia Kawy

Awatar użytkownika
Blondas

Postautor: Blondas » ndz 21 lip 2013, 12:15

Zdziwiłbyś się jak wiele takich dedukcji okazało się błędne i kosztowało zdrowie i życie iluś tam osób. Torpedowanie w zasadzie jednej w tym wątku osoby nie ma nic wspólnego z merytoryką, tylko agresywnym atakiem ad personam. Jeżeli uważasz, że wyniki dobieram tak jak mi pasuje, to jesteś w błędzie, ale oczywiście na forum nikogo o tym nie przekonam.
Fakt, chyba lepiej dyskusję zakończyć.
Pozdrawiam
Piotrek

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » ndz 21 lip 2013, 14:01

Szkoda, że zboczyliśmy w stronę li tylko zasadności spożywania krowiego mleka przez ludzi. Byłoby fajnie poprzeć jakimiś konkretami to, że przetworzone w procesie pasteryzacji albo UHT mleko jest mniej wartościowe niż mleko świeże — albo odwrotnie ;).

Wróć do „Inne”