Co z tymi cenami cukru ? (do kawy)

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach, ale związane z kawą...
Awatar użytkownika
indi1984
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Wega Nova Anzola dell'Emilia

Co z tymi cenami cukru ? (do kawy)

Postautor: indi1984 » ndz 20 mar 2011, 11:53

Każdy z nas to już zauważył, a część z nas która posiada kawiarnie zastanawia się co zrobić z tym fantem. Chodzi oczywiście o cenę cukru, która miejscami sięga 6,50 zł za kg ! Wielu z naszych klientów słodzi kawę, co wiąże się z przymusem zakupienia przez nas owego cukru. A żeby zaopatrzyć kawiarnię w tenże surowiec na chociażby tydzień, należy wydać sporą kwotę... coraz wyższą z każdym tygodniem. To jest przerażające. A jeszcze nie wspomniałem o produkcji deserów, ciast itp. do których również przecież trzeba używać cukru.W tym momencie w większości używamy cukierniczek, które stoją na stolikach. Może trzeba zacząć zastanawiać się nad wprowadzeniem opłaty za saszetkę z cukrem serwowaną do kawy? :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: Pytanie oczywiście było dla żartu... ale czy na pewno? :bat:

Pozdrawiam wszystkich i życzę cen cukru na poziomie 8 zł :lol: :lol: :lol: :lol:
Była Astoria Divina + Młynek Compak K-6 Nero Brillante
Była Astoria CKE + Młynek Compak K-6 Nero Brillante

Jest Wega Nova Anzola dell'Emilia + Młynek Wega Contacolpi

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Re: Co z tym cukrem ? (do kawy)

Postautor: kawcio » ndz 20 mar 2011, 16:35

Mamy dość obszerny wątek o słodzeniu kawy i o cukrze
http://www.caffeprego.pl/phpBB3/viewtop ... &start=120
Możemy go tam przyłączyć, ewentualnie jeśli chodzi tu konkretnie o jego obecne wzrosty ceny, to proszę odpowiednio zmienić temat.
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Awatar użytkownika
Wit
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: '

Re: Co z tymi cenami cukru ? (do kawy)

Postautor: Wit » wt 22 mar 2011, 18:01

Niestety, oczami wyobraźni już to widzę: ceny cukru wzrosły, więc rosną ceny na wszystko w kawiarniach. Każdy powód jest dobry... Załóżmy, że klient sypie do kawy 5 gramów cukru, który podrożał o 3 zł/kg. Wzrost kosztu=1.5 grosza. Straszne rzeczy.
Vibiemme Minimax/Mazzer SJ/mieszanka Sandalj - Scarlatti robi na mnie największe wrażenie Obrazek

Piotr
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Krups Expert GVX231,Bialetti Venus, Aeropress, Drip

Postautor: Piotr » śr 23 mar 2011, 5:12

Ja totalnie nie rozumiem tej fali drogiego cukru? :roll: Nic nie zauważyłem, pewnie dlatego że od kilku lat nie słodzę herbaty i kawy. I bardzo polecam to wszystkim. :wink: Nie zauważyłem także ponieważ, nie czytam gazet, nie oglądam telewizji i nie słucham radia :roll:, a wszyscy o tym rozmawiają niczym o wyborach prezydenckich. Jeżeli patrząc pod kontem kawiarni to zawsze się znajdzie klient, który posłodzi ale znajdzie się i ten który nie posłodzi. :wink: Na cukrze nigdy nie było braków, i raczej nie będzie, a czasem cukier w kawiarniach zastępują słodkie sosy lub syropy. :wink:
Piszę książkę.
Ponumerowałem już strony.
- Steven Wright.

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » śr 23 mar 2011, 8:49

Komuś chyba jednak chodzi o to, że jak ceny cukru wzrosną, to wzrosną nie tylko w kawiarniach, ale prawie w połowie produktów spożywczych jest cukier i ten łańcuch będzie miał coraz więcej powiązań. A jak już ceny wszystkiego raz wzrosną, to już tak szybko (w ogóle) nie spadną. Zysk murowany... i słodzony.
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

Awatar użytkownika
indi1984

Postautor: indi1984 » śr 23 mar 2011, 15:12

Załóżmy, że klient sypie do kawy 5 gramów cukru, który podrożał o 3 zł/kg. Wzrost kosztu=1.5 grosza. Straszne rzeczy.
Tak, straszne ! Przy średniej 300 klientów dziennie to będzie 300 x 1,5 grosza = 4,5 zł. W skali tygodnia daje to nam 7 x 4,5 zł = 31,50 zł W skali miesiąca 31,50 x 4 = 126 zł W skali roku 126zł x 12 = 1512 zł Tak więc w ciągu najbliższego roku dopłacę do cukru (tylko w kawie ) 1512 zł Masz tyle, żeby mi dać ? Z chęcią przyjmę Wicie. Za półtora koła mógłbym coś sensownego sobie kupić, np. Zestaw dobrych tamperów dla moich baristów, lub kilka innych gratów do użycia w kawiarni. Tak więc podwyżka 1,5 grosza na kliencie jest bądź co bądź istotna.

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » śr 23 mar 2011, 15:27

Nie zapominajmy jednak o tym, że koszt wytworzenia espresso a jego cena w kawiarni to dwie różne bajki i można tam upchać co najmniej kilo cukru. :wink:
?

Awatar użytkownika
indi1984

Postautor: indi1984 » śr 23 mar 2011, 19:00

Koszt wytworzenia espresso to nie tylko koszt ziarna. Jest to również: koszt sprzętu (ekspres + młyn), koszty utrzymania lokalu ( koszt wynajmu, prąd, ogrzewanie, wywóz śmieci, woda ), koszt naczyń porcelanowych, koszt zmywarki, aby to potem umyć, koszt chemii do zmywarki, sól do czyszczenia ekspresu i uzdatniacza wody, koszty stałe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (zus, podatki, koszty szkoleń, bhp, koszty badań lekarskich dla personelu), pensja pracowników, ewentualnie kredyt lub leasing urządzeń związanych z produkcją kawy. Dochodzą koszty monitoringu i kasy fiskalnej, aby ewidencjonować sprzedaż. Połowy rzeczy i tak pewnie nie wymieniłem, bo jest tego tyle, że nie dziwię się, że espresso kosztuje 6zł -7 zł... Musi ono zarobić na siebie, na wszystkie te rzeczy oraz na właściciela. Polska to kraj, który mało sprzyja przedsiębiorcy. Dlatego wszyscy "kombinują", a jak już się możliwości owego kombinowania skończą, to trzeba podnieść ceny... Jestem wielkim miłośnikiem espresso i tematów kawowych, pasjonuje mnie ta cała zabawa. Jednak pod koniec dnia musisz mieć za co kupić bułkę, żeby nie chodzić głodnym. Tyle.

Awatar użytkownika
ARCI
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: ARCI » śr 23 mar 2011, 21:17

Wracając do cen cukru , to wybieram się w najbliższych dniach do Niemcowni , proszę o składanie zamówień - przywiozę w większych ilościach :mrgreen: po europejskiej cenie 8)
Saeco Talea Giro

Awatar użytkownika
Wit
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: '

Postautor: Wit » ndz 27 mar 2011, 12:49

Tak, straszne ! Przy średniej 300 klientów dziennie to będzie 300 x 1,5 grosza = 4,5 zł. W skali tygodnia daje to nam 7 x 4,5 zł = 31,50 zł W skali miesiąca 31,50 x 4 = 126 zł W skali roku 126zł x 12 = 1512 zł Tak więc w ciągu najbliższego roku dopłacę do cukru (tylko w kawie ) 1512 zł Masz tyle, żeby mi dać ?
No, a w skali stulecia to już jest 151200 zł, to już dobry samochód!!! A jak któryś klient sypie więcej? To już bez podwyżki lokal na pewno zbankrutuje.
Vibiemme Minimax/Mazzer SJ/mieszanka Sandalj - Scarlatti robi na mnie największe wrażenie Obrazek

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » pn 28 mar 2011, 8:59

Zadałem sobie trud i policzyłem, ile zarobiłaby taka kawiarnia rocznie na samej tylko kawie, gdyby sprzedawała średnio jedną po 6 zł. Wyszło 604 800 zł. Myślę, że te 1512 zł nie będzie tu jakimś strasznym problemem, zwłaszcza że wszyscy dobrze wiemy, że zawsze jakoś ten dodatkowy koszt uda się gdzieś wrzucić. :wink:
?

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » pn 28 mar 2011, 9:26

Czyli starczy na bułkę.... hurra! ;)
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Awatar użytkownika
indi1984

Re:

Postautor: indi1984 » pn 28 mar 2011, 14:40

wiemy, że zawsze jakoś ten dodatkowy koszt uda się gdzieś wrzucić
Nie zapominaj, że najpierw musisz ten koszt ponieść :-) Czyli wyciągnąć gotóweczkę z kieszeni.
Moi kochani nie zapominajcie, że jest to działalność gospodarcza. A d.g. istnieje po to, aby zarabiać pieniądze. Wszelkie dodatkowe poniesione koszty to dodatkowa kasa wyciągnięta z kieszeni. Cen nie da się zbytnio podnieść, bo i tak są już wyśrubowane? Niestety tak powstaje i ciągle pogłębia się tzw. "szara strefa". Do tego legalni przedsiębiorcy zaczynaja kombinować, gdzie się da... I robi się coraz gorzej. Nasz kraj jest na szarym końcu, jeśli chodzi o sprzyjanie lokalnemu biznesowi. Nawet małemu, w szczególności małemu. Vat za kawę na 23% ??? To jest chore. To prawie 1/4 ceny netto. Tak się składa, że mam również lokal w wyższej szkole językowej i obcokrajowcy wykładowcy przyznają, że w ich krajach jest o niebo łatwiej. brrrr.... W takich realiach trzeba mocno trzymać każdy pojedynczy grosz w ryzach, a każdą złotówkę oglądać z trzech stron, zanim pozwoli się sobie na jej wydanie. Zaznaczam, że nie jestem chytry. Jednak taka już jest moja praca i muszę się z tym wszystkim liczyć.

Awatar użytkownika
m.michał
Sprzęt: .

Postautor: m.michał » czw 28 kwie 2011, 0:22

Indi - rozumiem Twoje obawy, jednak są trochę przesadzone i niesłuszne - dotyczy cukru oczywiście. To tak, jakbyś powiedział, że nie będziesz sobie kupował pudełka Tic-taków, bo w ciągu roku, zakładając, że zjesz paczkę dziennie wyniesie Cię to 365zł.

Tutaj popieram Wita.
Ale nie martw się. Już się naród otoczył tonami cukru, więc cena idzie w dół. No cóż "czym ziarenko nasiąknie za młodu, tym potem kiełkuje".

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: W stopce

Postautor: Remogiusz » czw 28 kwie 2011, 1:24

"mamy ekstra rząd i super prezydenta,
ci wszyscy ludzie to wspaniali fachowcy..."
Szczególnie podoba mi się ostatnie słowo ;)

Też nie oglądam TV i nie słucham radia- czasem jakąś gazetę poczytam ze względu na bzdury jakie tam piszą.
A u mnie pod blokiem 1 kg=6,20 :)
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900
Software: co kurier przyniesie...(Ariadna)

Wróć do „Inne”