Sklepowa kawa mielona do espresso

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
gunio
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Gaggia Classic, Graef CM70
Bialetti Dama 2 cup + MPM MMK-01+ COMBAT Frabosk 3

Re: Sklepowa kawa mielona do espresso

Postautor: gunio » wt 08 sty 2013, 0:11

Ja bym na za wiele nie liczył. Sam będąc we Włoszech kupiłem Illy Espresso, gdzie istnieje jeszcze Illy Moka. Wydaje mi się jednak, że Illy Moka mielona jest grubiej a Illy Espresso, po bliższym zapoznaniu się z etykietą jest mielona uniwersalnie. Jutro, a w zasadzie dziś otworzę puszkę czarnej Illy Espresso i dam znać, ale nie wierzę w efekt za bardzo.
Możesz jeszcze spróbować u Karoliny z Antonianą Nero
http://www.kawa-karoma.pl/antoniana-caf ... 1-2012-r-/

i poprosić o drobne zmielenie, może się uda wstrzelić. Mi się co prawda nie udało, ale będę jeszcze próbował. Jak się uda to na razie się wstrzymam z młynkiem - zawsze można zamówić 250 g i mieć na tydzień całkiem świeżą kawę.

EDIT: jakże się pomyliłem :)
Przy dość dużej dozie i mocnym ubiciu, bez problemu uzyskałem 50 ml w ok. 25 a może troche więcej sekund. Muszę nadmienić, że jest to Włoska wersja tej kawy, data ważności 9/2014 więc myślę, że przy 24 mies dacie ma 4 miesiące co jest niezłe jak na sklepową kawę.
Palenie jest ciemne więc nie do końca mi podchodzi ale to chyba pierwsze espresso które mi wyszło na GC (nie kupiłem jeszcze młynka).
photo (2).JPG
photo (3).JPG

encoder
zagląda od święta
Sprzęt: Przeżuwam kawę i popijam wrzątkiem.

Postautor: encoder » wt 08 sty 2013, 11:14

Możesz jeszcze spróbować u Karoliny z Antonianą Nero
No mam od niej ale ziarna, jak zamawiałem nie myślałem o tym, ale przy następnym zamówieniu poproszę o zmielenie.
Mieszkam w małej mieścinie jedynie z dostępnych to Lavazza Espresso Qualita Oro i chyba będzie w uniwersalnym zmieleniu :(
Ps.
Thx. gunio

Awatar użytkownika
Delizia.pl
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Siemens
Kontaktowanie:

Postautor: Delizia.pl » wt 08 sty 2013, 11:49

Witam, Lavazza Qualita Oro jest mielona uniwersalnie, zastosowanie: kawiarki, ekspresy przelewowe.
Z kolby nic ciekawego nie wyjdzie. Tak na marginesie ta kawa jest przereklamowana.
Delizia.pl - duży wybór włoskich kaw ziarnistych, mielonych oraz środków czyszczących do ekspresów

Awatar użytkownika
piovit
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: La SCALA Eroica/
MAZZER Super Jolly/ GENEcafe/
INTELLIGENTSIA BCOE/KELLERAN Espresso Blend/Prażenia własne.

Postautor: piovit » pt 11 sty 2013, 13:19

Witam, Lavazza Qualita Oro jest mielona uniwersalnie, zastosowanie: kawiarki, ekspresy przelewowe.
Z kolby nic ciekawego nie wyjdzie.
Jest jeszcze Q.Oro w wersji espresso. Sadząc po nazwie i grafice przemiał niej jest uniwersalny, a pod kolby.
Obrazek

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pt 11 sty 2013, 13:37

Bez sensu te zagraniczne propozycje. Po co Ci to? Mogę Ci zmielić każdą z naszych kaw tak, jak chcesz. Podobnie możesz zamówić zmielone ziarna w każdej innej polskiej palarni kawy.

patek
zagląda od święta
Sprzęt: steel uno prof PID

Postautor: patek » pn 14 sty 2013, 18:39

Problem nie leży tylko w kawach mielonych paczkowanych. Czekam na młynek więc zmuszony byłem kupić kawę mieloną, żeby nie kupować "gotowców" poszedłem do sklepu "specjalistycznego" i poprosiłem o zmielenie kawy jak do ekspresu kolbowego. Za każdym razem była zmielona za grubo, czas ekstrakcji 10s nawet po maksymalnym ubiciu. Jedyny sposób na optymalny dobór zmielenia czarnych ziaren to swój młynek.

Awatar użytkownika
da_sas
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Electrolux EEA 250, Saeco Nina Plus, I-mini2, Tiamo, Clever Driper.

Postautor: da_sas » wt 12 lut 2013, 16:44

Wiem, że nie jest to delicja, ale biorąc pod uwagę temat wątku uczciwie należy wspomnieć o Tchibo Espresso (i to kilka wersji) które jest zmielone jeśli nie wystarczająco to i tak lepiej niż większość wspomnianych tu mielonek.

kawiarniana
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Szeherezada i Kenwood kMix

Postautor: kawiarniana » pt 01 mar 2013, 15:43

Obrazek

Ja ostatnio mielę sobie tą kawę na espresso. Musze przyznac ze jak na sklepową to jest przyzwoita. Kosztuje około 50zł za 500gr. Ktoś próbował?

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » pt 01 mar 2013, 21:37

Ta wspomina lavazza jest stanowczo za grubo zmielona do ciśnieniowca. Przyznam ze w smaku tez średnia. Kupiłem ją dwa razy: pierwszy i ostatni :P

nimo13
zagląda od święta
Sprzęt: Gaggia new baby class d

Postautor: nimo13 » wt 09 kwie 2013, 19:46

Na stronie cafesilesia znalazłem dwie kawy zmielone pod espresso: meseta espresso i agust prestigio casa.
Czy ktoś testował te mielonki ?

Awatar użytkownika
picasso83
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Ekspres: Ascaso Dream :)
młynki:Eureka Mignon niebieska, Hario Slim, Tiamo Slim
Clever Dripper, filtr wietnamski Phin, Aeropress, Tygielek, Chemex, Bialetti Moka Exress

Postautor: picasso83 » śr 10 kwie 2013, 10:23

Z własnych doświadczeń ci powiem nimo13, że zakup włoskich mielonek jest ze wszech miar nie opłacalny. Znacznie lepszą opcją jest kupić blend do szklanki od Antonia, który jest znacznie tańszy (cena 10zł/250g, podczas gdy najtańsza włoska mielonka z wymienionych przez ciebie to 16zł/kg), znacznie smaczniejszy (obie mielonki testowałem i mam porównanie) znacznie świeższy oraz odpowiednio zmielony (podczas składania zamówienia trzeba wspomnieć jakie mielenie nas interesuje; Aha, to,że na opakowaniu jest napisane, że jest do espresso wcale nie oznacza, że takie jest- najczęściej nie jest :))
Espresso: Meraviglioso od Antonia
do dripa: ambrozja Etiopia Yirga Cheffe Kochere od Antonia

nimo13
zagląda od święta
Sprzęt: Gaggia new baby class d

Postautor: nimo13 » śr 10 kwie 2013, 14:22

Dzięki za dobrą radę :)
Kawa u Antonia już zamówiona.

witoldzik20007
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Zelmer CM2004M + Młynek turecki ręczny
French Press; Moka Pot

Postautor: witoldzik20007 » śr 15 sty 2014, 18:51

Obrazek

Ja ostatnio mielę sobie tą kawę na espresso. Musze przyznac ze jak na sklepową to jest przyzwoita. Kosztuje około 50zł za 500gr. Ktoś próbował?
50zł serio? Nieźle przepłacasz. Ja kupiłem za 25zł w lidlu. Przy wyborze paczki, ścisnąłem ją aby z paczki (przez zaworek) wydobył się aromat. Pachniała bardzo ładnie. Otwieram paczkę w domu... i rozczarowanie. Praktycznie brak aromatu, a sam zapach nie był już taki jak przy wyciskaniu z paczki. Zaparzyłem myśląc, że może smak chociaż będzie zadowalający i muszę powiedzieć, że gorszego "napoju" w życiu nie piłem. Obrzydlistwo. Na produkcie jest etykieta "ziarna łagodnie palone, specjalną metodą, żeby kawa nie była gorzka ani kwaśna" i nic z tego się nie spełniło. Ziarna są za mocno palone, a kawa jest gorzka... Jutro ide do lidla spytać się czy mogę prosić o zwrot pieniędzy.

mk_7
zagląda od święta
Sprzęt: Saeco Moltio HD 8769/09

Postautor: mk_7 » sob 18 sty 2014, 10:54

100% zgoda, niestety tym razem nie warto było eksperymentować. Choć piłem gorszą, ale nie o to tu chodzi...
Ludzie są na tyle szczęśliwi, na ile sobie pozwolą.

Rosomak
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: DeLonghi Magnifica 3000

Postautor: Rosomak » ndz 16 lut 2014, 14:58

A ja się nie zgodzę. Cena 50 zł to faktycznie kosmos - można ją kupić od 20-34 zł w zależności od miejsca. Jest zupełnie smaczna, choć crema wychodzi taka sobie.
Wiedziony tutejszymi poradami, kupiłem ostatnio Pellini classico: 70%A + 30%R, za całe 70 PLN za kg.
To dopiero jest paskudztwo! Crema wprawdzie przyzwoita, ale smak!!!! Myślę, że to wina Robusty, której od dziecka nie cierpię. Jakoś ją zmęczę z mlekiem, ale nigdy więcej!. Pozostaje kawa z czystej Arabiki i myślę, że Dallmayr będzie OK. Czasem się szarpnę da d'oro - jest jakby trochę lepszy od prodomo. Może jeszcze kiedyś zaeksperymentuję, ale bez robusty w składzie...
Dopóki jest kawa, jest dobrze :)

Wróć do „Kawa”