Ekspres z grupą zaparzającą E61 i wymiennikiem ciepła HX

zbignes
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: ...

Re: Ekspres z grupą zaparzającą E61 i wymiennikiem ciepła HX

Postautor: zbignes » ndz 13 paź 2013, 15:23

Ta stara technika dotyczy dużych/wypasionych maszyn gastro a mi bardziej chodzi o "... mam nareszcie własny mini-ekspres z dźwigienką E61/HX ...) :wink:

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Re: Odp: Ekspres z grupą zaparzającą E61 i wymiennikiem ciep

Postautor: antonio » ndz 13 paź 2013, 15:26

Ale małe maszynki mają przecież te same grupy E61, więc podobnie można w nich stosować ograniczniki...

zbignes
Consigliere
Consigliere

Postautor: zbignes » ndz 13 paź 2013, 15:42

Podaj markę i cenę tej małej maszynki... :wink:

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » ndz 13 paź 2013, 15:52

Marka to Orchestrale. A cena? ;) Rynkowa, ok. 1700 euro + vat.

zbignes
Consigliere
Consigliere

Postautor: zbignes » ndz 13 paź 2013, 16:05

Phonica czy Etnica?

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » ndz 13 paź 2013, 16:16

Jak mały to mały: tylko Nota :).

zbignes
Consigliere
Consigliere

Postautor: zbignes » ndz 13 paź 2013, 16:26

No ładna, tylko ta cena niezbyt mała... :wink:

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » ndz 13 paź 2013, 16:28

Dwie pompy wliczone w cenę :), o kryzach nie wspomnę.
Ciekawy postument/podstawkę na filiżanki ma ten Orchestrale.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » pn 14 paź 2013, 6:53

No ładna, tylko ta cena niezbyt mała... :wink:
Mocno bym się zdziwił gdyby Antonio za tyle ją kupił 8)

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pn 14 paź 2013, 7:38

Szkoda, że w Polsce nikt nie produkuje takich małych ale profesjonalnych urządzeń. Proste to się wydaje. Wiadomo, że w Polsce rynek zbytu byłby żaden, ale producent tego mojego urządzenia w zasadzie wciąż podróżuje do Azji...

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » śr 06 sie 2014, 0:24

Raczej na pewno HX, najprawdopodobniej e61, bezwzględnie pompa rotacyjna. Wstępnie przegryzłem też temat przyłącza wod-kan, podłączyłem pralkę i zmywarkę to dam radę i z ekspresem. Takie są założenia i do tego miejsca wybór jest prosty - dalej zaczynają się schody.

Odwiedziłem pewien sklep internetowy, założenia spełnienia kilka maszyn dwóch producentów - Bezzera i Rocket.
Bezzera to oczywiście Giulia i Mitica w wersji R (nie mam pojęcia czym się różnią poza designem i ceną, Mitica jeszcze różni się wewnętrznie sama ze sobą bo w tym samym opisie ma boiler miedziany albo mosiężny) bo Galatea ciutek droższa i bardziej fikuśna - raczej nie dla mnie.
Rocket z linii Evoluzione oczywiście (różnice pomiędzy modelami są nieistotne).
Oglądałem jeszcze Faemę w innym miejscu ale była bezcenna za to z wyświetlaczem a sprzedawca w formularzu kontaktowym nie przewidział możliwości zadania pytania przez nie-firmę więc odpuściłem.

Każdy opis jest inaczej skonstruowany, na innym szablonie i wymienia inne cechy co nie ułatwia porównania. Za Bezzerami przemawia cena, odrobinę większy boiler i szybkie klamki w miejscu kurków wody i pary, za Rocketem zimna dysza (zakładam że B. takiej nie ma bo po co by zakładali gumki ochronne) i wszechstronność podłączenia (ale to samo ma Mitica Top kosztująca praktycznie tyle samo ).

To tylko jeden sklep i dwóch producentów a ja już jestem zamotany...

Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Postautor: RAF77 » śr 06 sie 2014, 0:41

A czemu bezwzględnie pompa rotacyjna?
To akurat nie ma wpływu na smak espresso
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

jtk
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jtk » śr 06 sie 2014, 3:33

No właśnie, dlaczego pompa rotacyjna? Bardzo zawężasz sobie wybór.
Bezzera to oczywiście Giulia i Mitica w wersji R (nie mam pojęcia czym się różnią poza designem i ceną, Mitica jeszcze różni się wewnętrznie sama ze sobą bo w tym samym opisie ma boiler miedziany albo mosiężny)
Mitica TOP ma presostat Sirai i samodzielne zawory bezpieczeństwa i odpowietrzający, Giulia ma presostat Mater i zawór bezpieczeństwa zespolony z odpowietrzającym. Oba ekspresy mają identyczne bojlery - miedziane.
Oglądałem jeszcze Faemę w innym miejscu ale była bezcenna za to z wyświetlaczem a sprzedawca w formularzu kontaktowym nie przewidział możliwości zadania pytania przez nie-firmę więc odpuściłem.
Carisma? Nie zawracaj sobie nią głowy. Ma bardzo mały bojler i obudowę z gorszej jakości stali niż konkurencja.
Każdy opis jest inaczej skonstruowany, na innym szablonie i wymienia inne cechy co nie ułatwia porównania. Za Bezzerami przemawia cena, odrobinę większy boiler i szybkie klamki w miejscu kurków wody i pary, za Rocketem zimna dysza (zakładam że B. takiej nie ma bo po co by zakładali gumki ochronne) i wszechstronność podłączenia (ale to samo ma Mitica Top kosztująca praktycznie tyle samo ).
Bezzera też ma nieparzące dysze. Zakładają gumki, bo mimo wszystko takie dysze też się nagrzewają, zwłaszcza po dłuższym spienianiu.
Te dźwigienki w Bezzerze to kapitalna sprawa, są o niebo wygodniejsze od pokręteł. Poza nieco większym bojlerem, Bezzera ma też mocniejszą grzałkę (ważne), Rocket z kolei ma (a przynajmniej miał) izolację bojlera (mniej ważne), poza tym obie maszyny są bardzo podobne. Giulia odstaje jako dość stara i mniej funkcjonalna.
To tylko jeden sklep i dwóch producentów a ja już jestem zamotany...
To przejrzyj jeszcze oferty zagranicznych sklepów ;)

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » śr 06 sie 2014, 8:16

A czemu bezwzględnie pompa rotacyjna?
Bo może się nie znam i wyciągam błędne wnioski...
Magiczna dźwigienka e61 w położeniu pośrednim otwiera dopływ wody pod ciśnieniem sieci wymuszającym preinfuzję. Co otwiera kiedy mam wibrato i zbiornik? Na podstawie lektury forum wyciągnąłem wniosek (być może błędny) że przy wibracyjnej pośrednie położenie dźwigienki to bezużyteczna pozostałość po pełnej wersji, taki atawizm (jak wyrostek robaczkowy czy wzgórek Darwina). Nie wiem, czy będę potrzebował preinfuzji, czy wogóle zauważę jej brak. Ale wiem, że nie chciałbym za rok czy dwa wymieniać maszyny na wyższy model.
Mitica TOP ma presostat Sirai i samodzielne zawory bezpieczeństwa i odpowietrzający, Giulia ma presostat Mater i zawór bezpieczeństwa zespolony z odpowietrzającym. Oba ekspresy mają identyczne bojlery - miedziane.
Dzięki, to konkret którego brakuje w malowniczych pochwałach sklepowych. Z boilerami się domyślałem że są takie same — opisy na Cafesilesia zawierają błędy (w tekście boiler jest miedziany a w specyfikacji mosiężny). Czy Mitica bez topa ma zawory i presostat takie same jak z topem?
Carisma?
Carisma. Wykreślona.
Bezzera też ma nieparzące dysze.
Super. Może to nieistotne w sensie samego parzenia (zwłaszcza w kontekście sterczącej między nimi gorącej grupy) ale mam już dość szorowania zapieczonego mleka z końcówki.
Te dźwigienki w Bezzerze to kapitalna sprawa, są o niebo wygodniejsze od pokręteł.
Nie musisz mi mówić — zastanawiam się czasem co za osioł się uparł, żeby zawór wymagający szybkiego otwierania i zamykania montować w postaci gałki do kręcenia o więcej niż 1/4 obrotu... chyba bezrobotny ortopeda. Mogli chociaż korbki dodawać.
Poza nieco większym bojlerem, Bezzera ma też mocniejszą grzałkę (ważne), Rocket z kolei ma (a przynajmniej miał) izolację bojlera (mniej ważne)
Izolację można sobie dorobić samemu, grzałki się tak łatwo nie wymieni? Te 250W robi aż taką różnicę?
Giulia odstaje jako dość stara i mniej funkcjonalna.
Mniej funkcjonalna? To wynika z użytego presostatu/zaworu? Bo jestem zielony w temacie obsługi i nie ogarniam.
To przejrzyj jeszcze oferty zagranicznych sklepów ;)
Będę z pewnością przeglądał ale mam pewien (zapewne nieuzasadniony) opór przed wydawaniem paru tysięcy gdzieś w świecie bo w razie W krajowe serwisy klasycznie oleją łan junion i okaże się, że gwarancję mogę powiesić na gwoździu w sławojce. To już prędzej bym się skłaniał do kupienia czegoś używanego na eBay'u — od początku nikt nie mydli oczu prawami konsumenta i wiem na czym stoję a dłubać w sprzętach lubię.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » śr 06 sie 2014, 9:27

Na forum można coś upolować raz na jakiś czas. 2-2,5 tyś już zwykle wystarczy na niezakatowany sprzęt. Nawet jakby trzeba było dołożyć 1000zł to imo i tak się opłaca. Co do nieparzącej dyszy pary, to co prawda nigdy nie miałem ale obawiam się, że końcówka i tak się konkretnie nagrzewa. Do tego fajnie żeby była zdejmowana (a wtedy raczej będzie "parząca") w celu dokładnego wyczyszczenia.

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”