Młynki Graef

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Awatar użytkownika
maser777
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Gaggia Classic, Melitta dripper

Re: Młynki Graef

Postautor: maser777 » ndz 03 lis 2013, 11:47

Dalej można go kupić taniej za 75 EUR z wysyłką do Niemiec gratis. Wysyłaja też do PL. Podejżewam że koszt wysyłki to max 15 eur bo tyle kosztuje DHL do PL. Daje nam to kwote po kursie 4.2 (378 PLN). Nie wim tylko czy jest sens kombinować jak u nas można go kupic z wysyłką za pobraniem za 440 pln

Ale jak ktoś jest zainteresowany to podaje linka:

http://www.hardwareversand.de/articlede ... .changed=1
ווען גאָט קלאָוזיז אַ פֿענצטער, עס עפענען די טיר

Awatar użytkownika
maser777
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Gaggia Classic, Melitta dripper

Postautor: maser777 » pn 04 lis 2013, 12:51

A czy ktoś się orientuje jaka jest wytrzymałość żaren w tym młynku ?
ווען גאָט קלאָוזיז אַ פֿענצטער, עס עפענען די טיר

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » śr 04 gru 2013, 14:47

97euro daje 405zł, do tego jakaś mała opłata manipulacyjna za pajpala i brak gwarancji. Myślę, że przy tej kasie warto kupić w PL. Ja swój kupiłem za 444zł z wysyłką pobraniową w cenie. Ja odliczam vat, więc mi się zakupy za granicą średnio kalkulują ale przy takiej różnicy to bym i tak brał w PL.
a za stówkę więcej jest już nowy model CM800, bez kombinacji i w polskim sklepie. Właśnie się nad nim zastanawiam bo tych cm70 już nieomal nie ma w sprzedaży.

arni978
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Rancilio Silvia,Eureka Mignon,Moka Bialetti 1 cup

Postautor: arni978 » ndz 08 gru 2013, 14:09

w opisie graefa cm 800 piszą że ma płynną 40 stopniową regulację.chyba jest w tym opisie sprzeczność ale może ta regulacja 40 stopniowa jest tak szeroka że można ją uznać za bezstopniową?ktoś kto posiada ten model mógłby się wypowiedzieć w jakim zakresie jest mielenie pod espresso?

Artur S.
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: nie mam

Re: Odp: Młynki Graef

Postautor: Artur S. » pn 09 gru 2013, 0:10

Regulacja jest 40 stopniowa, więc NIE można powiedzieć, że jest bezstopniowa.
Dodatkowo, gdyby okazało się, ze najdrobniejsze mielenie jest zbyt grube, można przesunąć skalę.Oczywiscie z uwagi na możliwość przesuwania skali nie da się powiedzieć w jakim zakresie będzie u Ciebie mielenie pod espresso.

artureski
zagląda od święta
Sprzęt: mokka, Hario Skerton, Gaggia Classic, Graef CM800

Postautor: artureski » pt 13 gru 2013, 19:52

Pod espresso blisko końca skali, wcześniej chyba coś mi się pomyliło bo nie pierwszej świeżości kawa (subiektywnie bardzo - miesiąc od palenia) wychodzi w okolicy 3, świeżutka gdzieś okolice 5,bez regulacji, czyli tak jak było fabrycznie.

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod
Sprzęt: V60, Bodum Santos, FP, phin, Technivorm GCS, Vario W

Postautor: ignacy » pt 13 gru 2013, 21:16

No już bez przesady... Miesiąc od palenia mieszanka do espresso jeżeli to był świeży crop i nie jakiś ultra-super singiel jest jak najbardziej ok i pierwszej świeżości ;) Fabryczne ustawienia w tego typu młynkach będą się między sobą minimalnie różnić.
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15
http://www.manczuk.blogspot.com

arni978
Sprzęt: Rancilio Silvia,Eureka Mignon,Moka Bialetti 1 cup

Postautor: arni978 » pt 13 gru 2013, 22:17

artureski a jesteś zadowolony z tego młynka graef cm 800?jest to rzeczywiście ulepszony model cm 80 i skala regulacji jest większa niż w pozostałych graefach?jaka kawa wychodzi w połączeniu z Gaggią?stoję przed zakupem mlynka i mogę wydać max 550zł,patrzę na graefa cm 70 ale chyba warto dołożyć te 150 zł do modelu cm 800

beatajakubiak
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam, jeszcze ;-)

Postautor: beatajakubiak » sob 14 gru 2013, 21:19

Ja mam Gaggie Classic i Graef cm800. To mój pierwszy ekspres i pierwszy młynek, więc skali porównawczej nie mam.

Mam młynek od pół roku i dopiero niedawno - jakieś 2 miesiące temu - nauczyłam się robić w miarę poprawne espresso - trochę mi zajęło wyczucie zależności między zmieleniem, świeżością kawy, ubiciem, ilością namielonej kawy w sitku itd.

W moim młynku mielę na najdrobniejszym dostępnym fabrycznie ustawieniu. Kiedy mam b. świeżą kawę - palona np. dwa tygodnie wcześniej, przestawiam młynek dwa, trzy ząbki na skali w lewo - w stronę grubszego mielenia, z czasem przestawiam stopniowo na najdrobniejsze mielenie. Espresso wychodzi mi ok tylko na pojedynczym sitku - inaczej niż większości forumowiczów - przy podwójnym nie mogę ubić wystarczająco dobrze, woda przelatuje za szybko i mam błotko w sitku po ekstrakcji (tak jakby trzeba trochę drobniej zmielić, ale brak skali). Więc ciągnę na pojedynczym sitku. Ale - wyczytałam właśnie, że jest możliwość 5-stopniowej regulacji ustawienia żaren w obudowie, co pozwala trochę zmienić ustawienia fabryczne - zamiast podkładek obecnych w starszych modelach. Muszę poszukać czegoś o tym, myślę że wtedy oswoiłabym też podwójne sitko i mogłabym powiedzieć, że młynek i GC pasują do siebie. Jak to się uda, napiszę.

tommywr
Sprzęt: AEG EA 150
Graef CM 800

Postautor: tommywr » pn 16 gru 2013, 11:24

Posiadam ten młynek od listopada.
Pod espresso mielę na fabrycznym ustawieniu w zależności od kawy 9-11 pozycja. Kawę "bierze" u mnie do pozycji 6 więc można by się się pobawić w wyskalowanie, ale uważam że w chwili obecnej nie ma to sensu.
Z młynka jestem jak najbardziej zadowolony. Kupowałem go tutaj http://www.coffeepassion.pl/pl/p/Elektr ... CM-800/196 . Teraz kosztuje 500, więc zmieścisz się w limicie.

Początkowo tak jak Ty zastanawiałem się nad 70 ale całkiem przypadkowo natrafiłem na tę 800 w przystępnej cenie, więc się skusiłem, a dodatkowo wizualnie bardziej podoba mi się niż 70.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Crom » pn 16 gru 2013, 17:48

wyczytałam właśnie, że jest możliwość 5-stopniowej regulacji ustawienia żaren w obudowie, co pozwala trochę zmienić ustawienia fabryczne - zamiast podkładek obecnych w starszych modelach. Muszę poszukać czegoś o tym, myślę że wtedy oswoiłabym też podwójne sitko. Jak to się uda, napiszę.
tutaj znajdziesz filmiki instruktażowe:
- jak wyjąć żarna: http://www.youtube.com/watch?v=zTsKzLlf8Xs
- jak skorzystać z 5-stopniowej regulacji ustawienia żaren w obudowie : http://www.youtube.com/watch?v=zwerODgnbew

Artur S.
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Re: Odp: Młynki Graef

Postautor: Artur S. » pn 16 gru 2013, 19:54

A po odkręceniu żaren lokalizujesz dwie malutkie śrubeczki, odkręcasz je, przekręczasz górę względem dolu i dokręcasz srubki w nowej pozycji. W sumie zajmuje to ze 3 minuty.

skarbimirek

Postautor: skarbimirek » pt 03 sty 2014, 11:13

Od dziś jestem posiadaczem Graef CM 800.
Ustawienie fabryczne stopnia mielenia na 4. No i pierwsza niemiła niespodzianka..Młynek nie da rady przemielić na 4 , dopiero od 10 stopnia miele poprawnie. Druga niemiła niespodzianka - między 10 a 40 stopniem mielenia różnica praktycznie niezauważalna :? . Innymi słowy mielenia na 40 o wiele za drobne pod metody przelewowe :(

Czy tak ten młynek już ma?
I zamiast wielkiej radości z nowego młynka jest wielkie roczarowanie..

skarbimirek

Postautor: skarbimirek » pt 03 sty 2014, 11:59

Na ustawieniu 5 -10 nie mieli nawet nieświeżej kawy. Zapycha się i muszę przeskoczyć w okolice 20 aby młynek wyrzucił kawę :?
Na 40 , tak jak pisałem, bardzo drobno, o wiele za drobno pod metody przelewowe..

Czy regulowanie ustawien żaren w obudowie jest sensowne dla uzyskania grubszego przemiału? Czy żarna reguluje się wyłącznie w celu uzyskania drobniejszego przemiału?
Proszę o pomoc

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Crom » pt 03 sty 2014, 16:37

u mnie bezproblemowo mieli nawet poniżej 4, do espresso używam 5-6. Ogólnie całkiem fajny sprzęt, przemiał jest drobniejszy i równiejszy niż w Hario, za te pieniądze nie wiem czy da się znaleźć cokolwiek lepszego.
Skarbimirek - jeśli u ciebie mieli za drobno to przecież masz regulację.

Wróć do „Młynki”