Młynki Graef

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
skarbimirek
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: nie mam

Re: Młynki Graef

Postautor: skarbimirek » pt 03 sty 2014, 17:14

Jutro wykręce żarna i spróbuje zmienić regulację żaren, bo to niemożliwe żeby u mnie zapychało przy 10 a Wy piszecie że w przedziale 5-10 robicie espresso . Zobaczymy co z takiej "naprawy" wyjdzie.

skarbimirek

Postautor: skarbimirek » pt 03 sty 2014, 17:16

Tylko w którą stronę przekręcić te żarna aby uzyskać grubszy przemiał? :?

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » sob 04 sty 2014, 21:05

Mniejsza liczba to drobniejszy przemiał. U mnie espresso między 5 a 10 wychodzi ale dałem jedną podkładkę.

Orientuje się ktoś, czy takie elementy jak tacka, hopper czy plastikowa przykrywka można włożyć do zmywarki na 50*C? Nie chce mi się tego czyścic ręcznie ale boję się, że zmywarka mi to roztopi. Niby plastik wydaj się dobrej jakości ale może ktoś z was już to sprawdził.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » pn 06 sty 2014, 13:05

Tylko w którą stronę przekręcić te żarna aby uzyskać grubszy przemiał? :?
przecież masz to na filmie, na żarnach też jest to oznaczone strzałkami - http://www.youtube.com/watch?v=zwerODgnbew w lewo= drobniej, w prawo=grubiej, nie przestawiać więcej niż 2 ustawienia w którąkolwiek ze stron.

Plastiki przeznaczone do zmywarek powinny mieć specjalne oznaczenie, wątpię żeby hopper młynka się do tego nadawał.

michal.skawina

Postautor: michal.skawina » pn 13 sty 2014, 19:09

Witam, mam pytanie dotyczące młynka, mianowicie zaniepokoiło mnie to, że mieląc nawet na wcale nie tak drobnym ustawieniu bo około 15 na firmowym ustawieniu, kawa leciała z młynka bardzo wolno i praktycznie jako same grudki , takie walce zbite kawy, mimo że przemiał nie jest wcale taki drobny i wg mnie za gruby na espresso. Zaglądając do środka zauważyłem, że bardzo dużo kawy zbiera się w młynku pod zewnętrznym żarnem, jest to tak duża ilość, że w zasadzie zapycha wylot i także mieląc kawę to prawdopodobnie ta stara kawa pierwsza wylatuje co w praktyce sprawia, że kawa świeżo mielona staje się wyłącznie lub głównie kawą z poprzedniego mielenia. Zaczęło tak dziać się po kilku dniach od Zakupu, wcześniej nawet na niższym ustawieniu leciała normalnie, teraz po przeczyszczeniu dokładnym młynka, dalej jest to samo.

Żeby jeszcze dokładniej opisać problem załączam kilka zdjęć. Pierwsze jest z momentu kiedy po mieleniu odsypałem resztę ziaren z pomiędzy żaren, a potem wyjąłem obręcz i zewn żarno - tyle zmielonej kawy zostaje po mieleniu. Drugie pokazuje ile zostaje gdy włączyłem młynek już bez nowych ziaren czyli z tego co było już zmielone na 1 zdjęciu, wyszło tego ok 2/3 sitka pojedynczego. Trzecie pokazuje ile jeszcze potem wypadło gdy po tym wszystkim spróbowałem przeczyścić wylot który był cały zapchany kawą. A czwarte jak wygląda wnętrze po wszystkim co opisałem. Chodzi mi o to, że zasadniczo kawa którą uzyskuje z takiego mielenia jest całkowicie kawą z poprzedniego mielenia gdyż tak dużo zmielonej kawy zostaje w młynku. Młynek to CM-800

1 - Obrazek
2 - Obrazek
3 - Obrazek
4 - Obrazek

michal.skawina

Postautor: michal.skawina » sob 18 sty 2014, 13:34

Ponawiam moją prośbę, czy to normalne w tych młynkach, że przy każdym mieleniu zostaje tak dużo kawy zmielonej, że zatyka ona cały wylot? Kiedy wsadzę palec tam do wylotu to czuję, że od takiej zasłonki plastikowej cały jest zapchany i tylko trochę trzyma tą kawę ta zasłonka. Np lekkie puknięcie w pokrywę nic nie daje, dalej jest zatkany i dopiero następne mielenie uwalnia tą kawę, co sprawia, tak mi się wydaje, że duża część kolejnej kawy to po prostu ta z poprzedniego mielenia. Proszę o radę bo nie wiem czy jest to powód do reklamacji młynka.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » ndz 19 sty 2014, 14:16

Nie sądzę żeby Ci to uznali. Trzeba to traktować jako "urodę" tego młyna. Ja co prawda palca nie wkładałem ale to nie nowość że trochę zostaje. Większe (lepsze) młyny niestety też nie "wypluwają" wszystkiego. Pomóc może zmiana ziarenek na świeższe. U mnie jedna kawa mocno zbrylała, inna leciała elegancko.

arni978
Sprzęt: Rancilio Silvia,Eureka Mignon,Moka Bialetti 1 cup

Postautor: arni978 » ndz 19 sty 2014, 14:52

coś u ciebie jest nie tak z tym młynkiem,zgodzę się że trochę zostaje kawy w czeluściach ale nie większość,mój po wsypaniu np 6 gram lub 13 gram kawy zawsze zmieli tą ilość plus minus 1 gram czyli powiedzmy wsypuje 13 gram i wychodzi 13,5 lub 12,5 ale nigdy więcej lub mniej,po rozebraniu żaren jest trochę kawy w środku ale nie tak dużo jak u ciebie,może jest źle złożony lub jakaś wada fabryczna

skarbimirek

Postautor: skarbimirek » czw 06 lut 2014, 15:52

Młynka Graef CM 800 używam od miesiaca. Czas na opinię. To mój pierwszy elektryczny żarnowy młynek stąd ciężko mi pisać o jego zaletach ( brak porównań do innych młynków), sam fakt że, Graef stoi u mnie na półce jest dla mnie dużym plusem :D . Wcześniej mieliłem wyłącznie Hario Slimem. Natomiast o wadach tego sprzętu jest mi łatwiej napisać, ponieważ kilka takowych posiada:
- wg mnie skala mielenia posiada za dużo stopni (40), żeby zauważyć jakąkolwiek różnicę w zmieleniu muszę zmienić mielenie przynajmniej o 5-6 stopni
- po zmieleniu kawy, włączam ponownie raz bądź dwa razy młynek, bo jak się okazuje młynek zawsze jeszcze coś "wypluje"
- przy ustawieniach milenia na stopniach od 20 wzwyż, podczas mielenia górna część młynka bardzo mocno się trzęsie, jakby miała się rozlecieć, przy stopniach 15 i niżej takiego problemu nie ma

Z młynka jestem ogólnie zadowolony i mam nadzieje że mi trochę posłuży.

P.S Jak często czyścicie żarna w młynku? 1 na 3 tygodnie, tak jak jest w instrukcji czy częściej?

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » pt 07 lut 2014, 6:19

W młynku czyszczenie nie jest tak ważne jak odkamienianie w ekspresie. Ja przyznam się, że czyszczę rzadziej. Z tego co piszesz wnioskuję że skala 40 stopni w CM800 ma mniejsze skoki niż w starszych modelach. U mnie zmiana o jeden stopień jest odczuwalna ale uważam, że i tak jest akurat.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » sob 08 lut 2014, 19:20

dokładna regulacja to zaleta a nie wada w przypadku młynka.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » ndz 09 lut 2014, 0:40

Chodzi mi o to, że w starszych modelach jest zadowalająca :)

arni978
Sprzęt: Rancilio Silvia,Eureka Mignon,Moka Bialetti 1 cup

Postautor: arni978 » pt 14 lut 2014, 15:56

ded masz zajebisty ekspres,ciekawy jestem jaka kawa wychodzi ci w połączeniu z graefem?czy ten młynek nie ogranicza trochę ekspresu?

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » ndz 16 lut 2014, 8:52

Nigdy młyna z wyższej półki nie miałem. Ten jest głośny i rozsypuje trochę na boki. Czy jest "wąskim gardłem"? Jeśli tak to raczej minimalnie. Spełnia swoje zadanie i tyle. Jak leci za szybko albo za wolno to robię korektę o 1-2 skoki i już. Bardziej mnie wkurzał ekspres z jednym małym bojlerem, czekanie na parę i jej słabnięcie itp. Myślę, że już dawno kupiłbym solidniejszy młyn używany ale żona mnie trochę ogranicza jeśli chodzi o gabaryty kawowego AGD. Kącik kawowy wygospodaruję niedługo, więc wtedy może o czymś pomyślę, choć takiego domowego HXa półprofesjonalnego kupuje się za 1/3 ceny nowego, natomiast z dobrymi młynami nie jest już tak korzystnie. Tak do 600zł to zwykle widzę przechodzone z barów i kawiarni- wolałbym coś używanego w domu.

U mojej mamy jest Gaggia + MDF i pomimo, że to sprzęt dużo mniej wdzięczny do robienia cappu, to wcale wychodzi ono nie gorsze (no, może dysza przydałaby się inna). Takie drogie sprzęty to trochę snobizm- na pewno nie dałbym 5 tyś za nowego. Przyznam się, że lubię gadżety i cenię sobie jakość wykonania a przy takich ekspresach to już zaczyna wyglądać rozsądnie.

kotyla
zagląda od święta
Sprzęt: Rancilio Silvia + Graef CM800

Postautor: kotyla » ndz 16 mar 2014, 13:17

Odnośnie regulacji na żarnach ...
w lewo= drobniej, w prawo=grubiej, nie przestawiać więcej niż 2 ustawienia w którąkolwiek ze stron.
w moim przypadku regulacja o 2 ustawienia niewiele zmieniła, po takim przestawieniu, ustawieniu młyna na 0 i zmieleniu woda przez kolbę z kawą przepłynęła jak przez sito.

Nie liczyłem dokładnie, ale wydaje mi się, że żarna wkręciłem łącznie około 1,5 obrotu (na pewno więcej niż o 1 pełny obrót).

Nie wiem czy istnieje ryzyko zetknięcia się żaren przy zbyt znacznym wkręceniu, ja przy każdym przestawieniu świeciłem mocnym światłem na żarna i patrzyłem, czy jest jeszcze luz.

Teraz przy ustawieniu 5 - 10 dopiero ekstrakcja trwa/wygląda tak jak powinna -> Rancilio Silvia + Graef CM 800 + Panama Boquete od Antonio

Wróć do „Młynki”