Jaka kawa ziarnista do kawiarki?

Tu można dzielić się informacjami na temat parzenia kawy, rodzajów, smaku...
zuku1985
Sprzęt: Kawiarka SCANPART

Jaka kawa ziarnista do kawiarki?

Postautor: zuku1985 » śr 09 lis 2016, 12:19

Witam serdecznie.

Jestem posiadaczem kawiarki SCANPART 2790000062 oraz młynka DE LONGHI KG 79. Młynek zakupiłem kilka dni temu. Do tej pory parzyłem kawę mieloną z marketu (Jacobs Kronung lub Tchibo Exclusive), ale nie do końca byłem zadowolony z walorów smakowych takiej kawy. Teraz, gdy posiadam również młynek, chciałbym zakupić jakąś dobrą kawę ziarnistą w przystępnej cenie.

Najczęściej pijam kawę czarną i gorzką i ziaren pod taką kawę poszukuję. Ale oczywiście chciałbym też zakupić ziarna pod kawę z mlekiem. Co byście polecili na początek, aby nie przepłacić, a cieszyć się dobrą kawą w domu.

PS. Jeżeli to może być jakaś podpowiedź to w kawiarni na mieście smakuje mi Piacetto Espresso.

Pozdrawiam,
Łukasz.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Re: Jaka kawa ziarnista do kawiarki?

Postautor: antonio » sob 12 lis 2016, 11:48

Jestem posiadaczem kawiarki i młynka. Brzmi to niezwykle dumnie. Jeśli smakuje Ci Piacetto Espresso, to na pewno zadowolą Cię kawy ciemno palone i tanie. Pod mlekiem w kawie z mlekiem zwykle kryje się kawa czarna i gorzka.

Stannlio & Ollio
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Gaggia Accademia

Postautor: Stannlio & Ollio » śr 16 lis 2016, 19:54

Jakaś gorycz niekawowa bije z postu p. Antonia.
A przecież nie tylko znawcy, ale i aspirujący ten łez padół zaludniają...
Ollie: Give me some water for the coffee.
Stan: There's no water here.
Ollie: Bring some from the well. That's the wells are for.

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » śr 16 lis 2016, 20:01

Gorycz owa zapewne nie dotyczy wiedzy kawowej a bufonady językowej.

al9
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: al9 » czw 17 lis 2016, 13:37

Poszukaj ciekawych kaw, próbuj różne klimaty - czytaj w porządnych sklepach opisy. Zarówno single (ziarna jednego gatunku z jednej plantacji) jaki blendy - czyli mieszanki - w dobrych sklepach z kawą - np u Mistrza Antonio :-) - mają szczegółowe opisy. Fachowcy przygotowują oferty pod określony typ przetwarzania - czyli np pod kawiarkę, inne pod ekspresy, jeszcze inne pod dripa.. Znajdziesz w opisie zarówno przeznaczenie oferty, sposób palenia, walory zapachowe i smakowe.. Zazdroszczę - przed Tobą okres ekscytujących eksperymentów. Przy czym doświaczenia innych - moim zdaniem - niewiele się przydadzą - bo każdy ma własne wymagania, gust a przede wszystkim smak. Ten w dodatku zmienia się w czasie - kiedyś np bardzo smakowała mi Ariadna Mistrza Powyżej - dziś wolę jego Mefisto :-)

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » czw 17 lis 2016, 16:33

kawiarka to świetny sprzęt do czarnej kawy, przy odpowiednim stosowaniu można zrobić kawę lepszą niż z domowego ekspresu.
Tu mały poradnik jak jej używać: https://www.youtube.com/watch?v=-bxWHnCxi5c

Jaka kawa - świeża, z renomowanych polskich palarni. Parę gatunków było podanych w filmiku powyżej. Unikać zakupów na alegro, w tanich sklepach i marketach.
Przy okazji możesz w przyszłości rozejrzeć się za lepszym młynkiem, lepszej jakości przemiał ma wpływ na smak kawy co udowodniono m.in. w tym teście: http://akademiakofeiny.blogspot.com/201 ... opole.html Lepsze młynki z tego samego ziarna dały smaczniejszy napar.

Wróć do „Kawa”