Ekspres do 1500

pawelg
Sprzęt: nie mam

Ekspres do 1500

Postautor: pawelg » śr 27 kwie 2016, 23:50

Witam,
Właśnie pozbyłem się ekspresu automatycznego i chciałbym przerzucić się na kolbowy. Przyznam się że zupełnie nie wiem na co zwrócić uwagę.
Na początku zachwyciłem się wyrobami czeskiej firmy catler, później jednak stwierdziałem że firma ta nie ma jeszcze przedstawicielstwa w Polsce. Zresztą są to dosyć drogie sprzęty
W tym budżecie którym dysponuje najwięcej ekspresów oferuje DeLonghi, no i pojawia się pytanie - który wybrać? Od razu mówię że zamierzam kupić młynek i mielić kawę przed zaparzeniem, natomiast totalnie nie wiem czym różni się ekspres za 500 PLN od ekspresu za 1200 PLN. Nie zależy mi na spienianiu mleka itd. Jakieś sugestie? A może warto zainteresować się jakąś inną marką?

Pozdrawiam,
Paweł

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Re: Ekspres do 1500

Postautor: Crom » czw 18 sie 2016, 15:23

skoro masz budżet na normalny, solidny sprzęt to daj sobie spokój z marketowymi podróbkami.
W tym budżecie jeśli chodzi o nowe to wybór jest jeden - ascaso basic lub z trochę lepszych ascaso Arc Black&Steel/gaggia classic, choć nowy model gagii nie ma już tak dobrych opinii jak stary. Ewentualnie sprzęt używany, ale sprawdzony z pewnego źródła. Ascaso ma dealera i serwis w PL, na forum jest jego serwisant Janusz, u którego zapewne dostaniesz rabacik i możesz odbyć szkolenie z obsługi sprzętu.
Warto pamiętać o odpowiednim młynku (metalowy, żarnowy z precyzyjną regulacją). Ekspres bez młynka to jak samochód bez kół i silnika.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » śr 24 sie 2016, 7:34

Jak się nie boisz używek to w okolicach 2 tysięcy poluj na hx z e61. Oczywiście jeśli pijesz mleczne kawy albo robisz kilka pod rząd.

Wysłane z 1+2

Konrads
zagląda od święta
Sprzęt: Młynek + wrzątek

Postautor: Konrads » czw 27 wrz 2018, 12:28

skoro masz budżet na normalny, solidny sprzęt to daj sobie spokój z marketowymi podróbkami.
Ja przyłączę się do pytania, chciałem kupić rodzicielom ekspres tyle że piją kawę która nie występuje w postaci ziaren - jedynie zmielona. Zastanawiam się czy jest sens inwestować w basic-a a chciałbym żeby mieli coś co im to przepuści. Pare razy u mnie zrobiłem im z tej sypanki w ekspresie i twierdzą że dużo smaczniejsza.

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Re: RE: Re: Ekspres do 1500

Postautor: piomic » czw 04 paź 2018, 6:52

czy jest sens inwestować w basic-a a chciałbym żeby mieli coś co im to przepuści.
Nie ma sensu.

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: W stopce

Postautor: Remogiusz » wt 16 paź 2018, 2:03

Odpowiem troszkę przewrotnie.
Mam znajomego pół- szkota, który lubi i ceni jedno ze swoich dóbr narodowych- whisky.
Zabrał mnie kiedyś do swojej piwnicy, gdzie kryje sporo butelczyn zarówno wina jak i złocistego, mocnego trunku. Czułem się jak chłopiec w sklepie z zabawkami. Z wypiekami na twarzy słuchałem jak opowiadał o tym jak trudne było pozyskanie niektórych z nich.
Później usiedliśmy w wygodnych fotelach w pokoju gościnnym, wyciągnął dwie szklaneczki z niesamowicie grubym dnem, gdzie przelał trunek z przyniesionej z dołu butelki. Siedzieliśmy i gadaliśmy. Nagle, ni stąd ni z owąd zapytał: "Może lodu albo zimnej coli? Gorąco się zrobiło".
Zapytałem, czy purysta- kolekcjoner nie brzydzi się takim traktowaniem sprawy. Odpowiedział w swoim stylu- staaaary! to ma sprawiać przyjemność! Pij tak, żeby Ci smakowało!

I wiecie co?
Od tamtej pory trochę mniej restrykcyjne podchodzę do kawy. Oczywiście staram się, robię ostatnio przelewy i zdobywam inne alternatywy i doświadczenie. Ale czasem sobie przypomnę te słowa i jeśli z jakieś nowej mieszanki w NPfie zobaczę kanał to nie leci od razu do zlewu. Nie wyszło, ok. Następnym razem będzie lepiej a teraz- spieniam mleko, robię kapu i cieszę się smacznym napojem.

Ale nie o tym chciałem ;-)

Jeśli próbowali swojej ulubionej kawy z kolbowca i im smakowała- a nie namówisz ich na młynek i kontakt z lokalną palarnią- Basic nie będzie zły. W końcu ma sitka super- crema, przecież tysiące ludzi jednak z tego korzystają nie mając pojęcia, że są strony kawowych zapaleńców, na pewno taka "kawa" będzie zdrowsza niż zalewajka w szklance (przynajmniej moja mama przeszła z zalewajki na french-pressa co uważam za swój sukces :-) ) a sam ekspres z racji lepszej jakości niż marketowe DeLonghi posłuży im dłużej.

No to się trochę rozpisałem ale żeby nie było, że sieję herezję to napiszę jeszcze, że najlepszy będzie na początek jakiś tani HX z Mazzerem mini ;-)
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900
Software: co kurier przyniesie...(Ariadna)

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”