Kawiarnie w Krakowie

Wszystko o kawiarniach. Opinie na temat kawiarni. Wymiana zdań, polemika. Porady dla zakładających kawiarnie.
Awatar użytkownika
buki
@dmin
@dmin
Sprzęt: Reneka LC + młynek La Cimbali Cadet
Kontaktowanie:

Kawiarnie w Krakowie

Postautor: buki » pn 21 lis 2005, 1:42

Zaczynam wątek o kawiarniach w Krakowie.
Piszcie o tych dobrych i o tych złych! (wkrótce podamy kryteria do rankingu).

Do rozpoczęcia tego wątku zmusiła mnie ostatnia wizyta w Nowej Prowincji. Kiedyś była tylko Prowincja, od jakiegoś czasu jest obok drugi lokal - "Nowa...".
Zamówiłem 2 kawy. Jedna czarna, + mleko na wys. 0,5 cm (mleka, nie pianki = zawsze musze dawać dokładne instrukcje, bo mało który barman* wiec o co mi chodzi). Druga kawa - poprosiłem cappuccino dla żony.
O ZGROZO!
Podaje czynności, które wykonał barman*:
- zagotowane mleko, część najgęstszą przełożył łyżką do filiżanki
- nalał reszte mleka
- na środek filiżanki wlał z dzbanuszka przed chwilą zrobione espresso (takie "większe" espresso)
- w tym momencie mleko zaczęło wylewać się i ściekać po brzegach
- pan nałożył na wierzch jeszcze jedną łyżkę mleka, aby zakryć brązową dziurę po wlanym espresso (mleko już zarzygało cała filiżankę z zewnątrz)
- nalał trochę płynnej czekolady na wierzch, posypał czymśtam
- nagle zorientował się, że ma zarzyganą filiżankę.
- wziął ręcznik papierowy i zaczął obcierać
- obtarł "z grubsza" i podał mi....

Oglądnąłem filiżankę, odwróciłem do niego uchwytem i zapytałem, czy wie jak chwycić tę filiżankę żeby się nie upaprać....

"To może ja zrobię drugie cappuccino"....
"Tak, prosze"....

Drugie cappuccino nie zarzygało już filiżanki.
Natomiast mleko było niepoprawnie spienione (zagotowane) - pan tak kaźdemu spienia mleko. Pianka oczywiście jest nabąblowana i sztywna jak ubita.... przez co po 10-15 sek. robi się "klapa" pod ciężarem czekolady w proszku czy cynamonu....

Oj, ale się rozpisałem.
Ale gość mocno mnie zirytował.

* barman - celowo nie używam słowa 'barista'

jljljl
kawa krzepi :)
W filiżance: Nie lubię poniedziałku!
caffegaleria.pl - sklep z kawą i herbatą - kawy włoskie oraz z: Mastro Antonio, Apro-Trade, Kelleran, Coffee Proficiency, Johan&Nystrom. Kafetierki, Aeropressy, drippery, młynki Hario i Tiamo.

Awatar użytkownika
math
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: math » ndz 08 sty 2006, 14:28

Byłem ostatnio ze znajomymi, z którymi pracuje na uczelni w Nowej Prowincji... no cóż - więcej tam nie zawitam.

1) Vergano w wielgaśnych filiżankach, bardzo przeciętne, i przeciętnie podane.
2) Obsługa skandaliczna /w pewnym momencie ktoś z obsługi postawił na stoliku wymięte kartki z napisem "rezerwacja". Gość nawet nie powiedział przepraszam, a jedynie "Macie Państwo jeszcze godzinę". Myślę, że to skandal żeby dyktować gościom kawiarni kiedy maja się /dosłownie/ - WYNOSIĆ! Nie ważne ile się tam wydaje /my wydaliśmy akurat sporo/... O ile się nie mylę właścicielem "kawiarni" jest Pan Grzegorz Turnau...

Awatar użytkownika
buki
@dmin
@dmin
Kontaktowanie:

Postautor: buki » ndz 08 sty 2006, 14:58

Nie.... właścicielem nie jest Grzegorz Turnau... on tylko firmuje ją swoją twarzą... Może tylko jakieś udziały...
caffegaleria.pl - sklep z kawą i herbatą - kawy włoskie oraz z: Mastro Antonio, Apro-Trade, Kelleran, Coffee Proficiency, Johan&Nystrom. Kafetierki, Aeropressy, drippery, młynki Hario i Tiamo.

Awatar użytkownika
math
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: math » ndz 08 sty 2006, 23:10

Zwracam honor... ale i tak już tam nie zawitam :)

rachela

Postautor: rachela » czw 19 sty 2006, 20:53

Ostatnio byłam w bardzo przyjemnym miejscu jakim jest Cafe Siesta przy ulicy Stolarskiej w Krakowie ... pyszna cafe latte i niezła kawa migdałowa...:)) Poza tym bardzo przytulne wnętrze o ciepłych , nastrojowych kolorach, przytłumionym świetle...do tego wiklinowe kosze ( trochę trzeszczą przy każdym poruszeniu ... :]). Minusem jest to ze gdy zjawi się większa ilość gości trudno przecisnąć się między stolikami...
Polecam odwiedzić.

Awatar użytkownika
math
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: math » czw 26 sty 2006, 22:45

Rozszerzę watek o dwa nowe wrażenia kawowe:

Odwiedziłem dziś "Cafe Zaćmienie" na rogu Szczepanskiej i Sławkowskiej.
Zamówiłem klasycznie jak na tę porę dla mnie /koło południa/ białą kawę. Nie bardzo rozumiem dlaczego w większości menu latte macciato to latte, a latte to biała kawa? Nic to... dostałem coś...
Kawa /nie bardzo nawet wiem co to było/ - bardzo kwaśna, generalnie niesmaczna. Rany... jakoś sobie poradziłem. Mleko zagotowano-zbombelkowane. Cena przeciętna. Na całe szczęście w cenie kawy była wliczona pyszna szarlotka co złagodziło efekt :) No i może miłe towarzystwo :)

Na Kazimierzu ul. Józefa - Cafe pod Kogutkiem. Malutka - klimatyczna kawiarenka. Podają Vergano. Dobrze trafić, gdy w kawiarni kawę przyrządza /chyba właściciel/ pan około 50-60 lat. Widać, że bardzo lubi swoja pracę, klientelę i kawę. Dostałem u niego dobrze zaparzoną kawę. Sytuacja jest już odmienna gdy za barem rządzi młoda dziewczyna. Chyba nie ma serca do tego... niestety... sprawia wrażenie... nijakiej. Zero kontaktu z gośćmi... a szkoda. Niestety zimą bardzo napalone. Latem jest lepiej, bo okna są szeroko otwarte na uliczkę...

Anka

Postautor: Anka » pn 30 sty 2006, 17:05

Też kiedyś byłam ze znajomymi Pod Kogutkiem na Kazimierzu. I też trafiłam na tego pana, ale moje wrażenia są troche mieszane - na barze na talerzyku leżały małe kawałeczki ciasta, zapytaliśmy po ile one, pan podał nam talerzyk żebyśmy się poczęstowali, a potem nam doliczył toto słono w rachunku... tak nas zaskoczył że nic nie powiedzieliśmy, zatkało nas...

Awatar użytkownika
math
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: math » pt 03 lut 2006, 12:28

Hmm... no cóż, mnie potraktowano miło, widać że wszystko zależy od humoru właściciela... myślę, że kawałek ciasta do kawy to nie jest jakiś specjalny problem dla właściciela. Dużo gorsze kawiarnie dają za free /tzn. w cenie kawy/. Grunt to dbać o splendor własnej kawiarni. Skądś się wzięło powiedzenie "Krakowski Centuś"... ehh. Niestety mieszkając tu już ponad 12 lat, wielokrotnie się z tym spotkałem. /Oczywiście nie obrażając całej rzeszy normalnych Krakowian :)

Tak naprawdę jeszcze nie znalazłem w Krakowie kawiarni, w której bym się zakochał i uczęszczał czynnie. NIESTETY! Albo ceny są kosmiczne, albo kawa, która nic nie przypomina lub klimat rodem z hipermarketu.
W Kraku najlepszą kawę jak dla mnie, na razie, parzę sobie na razie sam :) Tyle że nie o to chodzi. Szukam dalej... może znajdę... kiedyś. Ktoś ma jakieś propozycje?

rachela

Postautor: rachela » wt 07 lut 2006, 11:25

Kontynuując poszukiwania "tej" kawiarni trafiłam do Cafe Magia. Nie wiem skąd pomysł właściciela na taką nazwą, gdyż wystrój jak na mój gust bynajmniej magią nie emanuje. Pomysł ciekawy ale brak klimatu...

Jeśli chodzi o kawę to przyznam że jest naprawdę dobra. Zdarzało mi się otrzymać kawę niemal letnią :shock: tu dostałam aromatyczną ciepłą kawę.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
buki
@dmin
@dmin
Kontaktowanie:

Postautor: buki » wt 07 lut 2006, 11:32

A gdzie ta owa "Magia" jest?

rachela

Postautor: rachela » wt 07 lut 2006, 14:17

Cafe Magia - Kraków ul. Mikołajska. Nie pamiętam dokładnie ile, bliziutko Rynku, zaraz przed Śródmiejskim Ośrodkiem Kultury :)

Awatar użytkownika
math
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: math » wt 07 lut 2006, 20:33

No... zobaczymy... akurat będę miał po drodze... /o ile nie zapomnę/

A był ktoś w Caffee Friends na Karmelickiej? /była tam dawniej Tribeca i CofeeHeaven/

Tak czy siak, jutro będę w Nowym Targu i już nie mogę się doczekać na pysznego Manuela i cudne lody w Caffe Dejavu /czy jakoś tak/.. :)

rachela

Postautor: rachela » wt 07 lut 2006, 22:57

Co do Coffe Friends – weszłam, klimat mnie nie urzekł bynajmniej, ceny przeraziły i zrezygnowałam. Czekam więc na opinie, może to mnie zachęci :]

Awatar użytkownika
math
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

PLANTACJA

Postautor: math » czw 09 lut 2006, 22:28

Byłem dziś niedaleko od wspomnianego Coffe Friends, a konkretnie na ulicy Krupniczej, w ostatnio powstałej kawiarnio - restauracji o nazwie "PLANTACJA".
Serwują tam kawę ALFREDO. Powiem tak... podobało mi się nawet. Miła obsługa, smaczna jak na ALFREDO kawa, całkiem przyzwoicie zrobione latte, ceny w porządku. Ładny wystrój /współczesna stylizacja/. Ale nie jest to miejsce dla ludzi, którzy lubią stare, piwniczne, małe zaściankowe krakowskie kawiarnie... :twisted: ...chociaż...
Tam jest bardzo przestronnie, dużo miejsca, sofy, dość duże stoliki. Dość dobra wentylacja co powoduje ze po wyjściu nie śmierdzi się zbytnio dymem papierosowym / a to dość duży jak dla mnie plus/. Nie wiem jak jest wieczorem, gdyż byłem w godzinach południowych.

Pael
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki

Postautor: Pael » pt 17 lut 2006, 23:07

Warto wpaść do Camery Cafe, naprawdę niezłe espresso.
Adres: Wiślna 5 tuż przy rynku.

Wróć do „Kawiarnie”