Czy można ocenić młynek po czasie ekstrakcji?

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Czy można ocenić młynek po czasie ekstrakcji?

Postautor: ded » pt 12 paź 2012, 20:23

Mam prosty młynek żarnowy, podejrzewam ze zakupiony całkiem niedawno za kilkanaście złotych. Zgodnie z sugestiami na forum rozglądam się za przyzwoitym młynem ale w międzyczasie postanowiłem wykończyć moją Lavazze Qualita Oro mieloną. Ponieważ pomimo mocnego ubijania ekstrakcja przebiegała błyskawicznie postanowiłem tą mielonkę przepuścić przez mój prymitywny młynek. Po kilku próbach udaje mi się zmielić i ubić kawę w sitku tak, że ekstrakcja może trwać wzorcowe 25s ale jak ubiję z całej siły, to nawet trzy razy dłużej. Ekspres nie ma absolutnie żadnych możliwości regulacji czegokolwiek, więc rozumiem, że "sterować procesem" mogę tylko przez grubość zmielenia i siłę ubicia.

I teraz moje pytanie. Czy taki młynek jest względnie spoko do espresso? Ja wiem ze to co dla mnie jest sufitem, pewnie dla wielu z Was jest podłogą, ale czy skoro mogę zmielić kawę tak drobno, że ekstrakcje trwa 25s, to może warto przez jakiś czas zatrzymać się na tym młynku? Uczciwie przyznam, że rozmiar żaren jest mało imponujący, kręcić też trzeba długo.

Awatar użytkownika
Oki
zagląda od święta
Sprzęt: Rancilio Silvia, Iberital Challenge, Hario V60-02, French press

Re: Czy mozna ocenic mlynek po czasie ekstrakcji?

Postautor: Oki » pt 12 paź 2012, 21:13

Młynek do mielonej kawy? :D Posiadasz ekspres z zaworkiem ciśnieniowym w sitku, więc nie obowiązuje Cię "wzorcowe 25s" nie ma też wielkiego sensu mocne ubijanie kawy.
Extraordinary claims require extraordinary evidence and that what can be asserted without evidence can also be dismissed without evidence.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » pt 12 paź 2012, 21:17

Ekspres nie ma zaworka w sitku. Czemu nie ma sensu ubijanie? Rozwiń to jeśli możesz bo o tym na forum nie czytałem (ewentualnie proszę o link).

Awatar użytkownika
Oki
zagląda od święta

Postautor: Oki » pt 12 paź 2012, 21:38

Wydawało mi się, że wszystkie DeLonghi mają zaworek w sitku. Czy twój ma w łyżce, czy zmieniłeś sitko? Jeśli pozbyłeś się zaworka to obowiązuje Cię jednak "wzorcowe 25s", ubijanie itp. Jeśli masz zaworek, to wystarczy, że wyrównasz kawkę w sitku a ubijanie nie przyniesie większych korzyści.
Extraordinary claims require extraordinary evidence and that what can be asserted without evidence can also be dismissed without evidence.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » pt 12 paź 2012, 22:23

Nie mam zaworka, to pewnie przez to ze mam wersje "bieda edyszyn". Sitek nie zmieniałem, takie były. Miałem NPFa robić do kompletu, ale jeszcze się wstrzymuje bo może zmienię ekspres szybciej niż sądziłem :P

Awatar użytkownika
Oki
zagląda od święta

Postautor: Oki » pt 12 paź 2012, 22:55

Czyli potrzebujesz młynek nadający się do espresso, (od ~ 700zł elektryczny, od ~ 150zł ręczny) na forum było to wielokrotnie omawiane.

Wróć do „Młynki”