Młynki Graef

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
trzmiel
zagląda od święta
Sprzęt: Zelmer Subito

Młynki Graef

Postautor: trzmiel » pn 27 maja 2013, 9:39

Szukam młynka w okolicy max 500-600 zł do Zelmera Subito. Przez krótki czas przyglądałem się severinowi, potem w oko wpadł mi graef z wyraźnie lepszymi opiniami.

Z tego co widzę, w interesujących mnie cenach Polsce można kupić CM70 (439 zł), CM80 (609 zł), CM81 (640 zł) i CM800 (609 zł). Czym poza ceną i obudową różnią się CM70/80/800? Warto dopłacić do CM800, czy dla półamatora nie będzie różnicy w stosunku do CM70?

beatajakubiak
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam, jeszcze ;-)

Re: Młynki Graef

Postautor: beatajakubiak » pt 07 cze 2013, 11:17

Właśnie zamówiłam CM 800, z tego co udało mi się dowiedzieć, jest to ulepszona wersja CM 80, ten model przestał być produkowany.

Z info od Graefa.pl, model cm80 był ok, jeśli chodzi o mechanikę, nowa wersja 800 ma więcej stopni mielenia - 40, w starej CM 80 było 24 (podobnie jak we wszystkich innych obecnie dostępnych młynkach tej firmy); czy to jest poszerzony zakres granulacji, czy też więcej stopni w ramach tego samego zakresu co w 80 tego nie wiem - człowiek w Graef.pl nie był pewien. Nowy ma też trochę inaczej rozwiązany dzióbek sypiący zmieloną kawę - ale to można zobaczyć na zdj.

Będzie to mój pierwszy młynek, stąd wszystko powyżej to czysta teoria; sama też zastanawiałam się nad CM 70, ale ostatecznie doszłam do wniosku, że te 150zł odżałuję, a obudowa, stąd też ciężar młynka, stabilność sprawiają na oko przez internet, lepsze wrażenie. No i ta nowa, szersza skala mielenia, brzmi jak odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez użytkowników, też na tym forum; myślę, że Graef będzie w tym kierunku ulepszał i pozostałe wyższe modele, które mają do tej pory węższą skalę - 24-stopniową.
No i CM 800 idzie jak świeże bułeczki - dzwoniłam do 2 sklepów internetowych, w obu się wyprzedały, czekają na dostawę, a w ofercie mieli je ledwie od kilku dni...
Tak więc uległam owczemu pędowi :P

Mam pytanie do tych zaawansowanych forumowiczów, gdzie mogłabym znaleźć info w pigułce, jak postępować z nowym młynkiem, takim jak Graef 800, mam ekspres Gaggia Classic; nie chciałabym wyważać już otwartych drzwi, ani przekopywać się przez całe forum. Dzięki za zrozumienie i ewentualną pomoc. :kwiat:

myszygene
Sprzęt: Gaggia Classic

Postautor: myszygene » pn 10 cze 2013, 11:49

Cześć! Też posiadam Gaggię Classic i szukam dobrego i w miarę taniego młynka dla początkującego. beatajakubiak: gdzie kopiłaś ten młynek CM 800? Na chwilę obecną chyba nigdzie nie jest dostępny w Polsce.

artureski
zagląda od święta
Sprzęt: mokka, Hario Skerton, Gaggia Classic, Graef CM800

Postautor: artureski » pn 10 cze 2013, 19:32

Dla znających niemiecki (może ktoś przetłumaczy konkluzje?) : http://www.kaffee-netz.de/m-hlen/71217- ... -cm80.html

muzyszyn
zagląda od święta
Sprzęt: GAT Vallentina+AP+V60

Postautor: muzyszyn » pn 10 cze 2013, 21:17

beatojakubiak - będę wdzięczny za kilka słów recenzji odnośnie CM 800.
Również przede mną decyzja odnośnie zakupu - i ten model i mnie wydał się być interesujący.
Szczególnie interesuje mnie zakres regulacji (pijam kawę różnymi metodami, stąd zależy mi na jak "najszerszym") i oczywiście stopień pylenia.
Jeszcze wczoraj w redcoon był dostępny - dziś wisi info, że dostępny za tydzień...
Dla znających niemiecki (może ktoś przetłumaczy konkluzje?) : http://www.kaffee-netz.de/m-hlen/71217- ... -cm80.html
Google jakoś to tłumaczy,m.in. można poczytać że zmian-i to na plus-w stosunku do poprzednika jest trochę więcej...
robi się ciekawie - z niecierpliwością czekam na relacje posiadaczy ;)

zbignes
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: ...

Postautor: zbignes » pn 10 cze 2013, 22:08

Konkluzję z sześciu stron forum czy z ostatniego posta KN?

Awatar użytkownika
Olcia
Sprzęt: Saeco Aulika

Postautor: Olcia » śr 12 cze 2013, 12:30

Graef produkuje jakościowo dobre rzeczy, nie mogę powiedzieć złego słowa, ponieważ sama używam od nich młynek i jestem bardzo zadowolona :)
Kawa dla każdego i na każdy dzień.

myszygene
Sprzęt: Gaggia Classic

Postautor: myszygene » wt 18 cze 2013, 0:22

Dla zainteresowanych: w pewnym serwisie na R pojawiła się już nowa dostawa młynków Graef CM 800. Ja zrobiłem zamówienie już wcześniej i jutro już będzie w domu :)

muzyszyn
zagląda od święta

Postautor: muzyszyn » wt 18 cze 2013, 10:58

Niecierpliwie czekam na recenzję ;)

muzyszyn
zagląda od święta

Postautor: muzyszyn » sob 29 cze 2013, 14:07

Hej.
i jak nabywcy młynka CM 800-dotarły do Was ?
podzielicie się może wrażeniami z użytkowania, czy mam rozumieć ze tak dobrze mielą-ze szkoda czasu na pisanie, lepiej kawe pic ? ;)

artureski
zagląda od święta

Postautor: artureski » ndz 30 cze 2013, 9:54

CM800 już jest u mnie, stoi i mieli kilka kaw dziennie. Głównie espresso, czasem jakiegoś dripa pokruszy. Osobiście jestem zadowolony i to bardzo. Używam funkcji auto - mielenie do kolby po podstawieniu, uchwyt w zasadzie pasuje do gaggi classik (są dwa rozmiary, ale nawet nie sprawdzałem, jest w opisie). Duży pojemnik, ale ziarna przy mieleniu nie skaczą. Fajny mały pojemniczek na zmieloną kawę dla kogoś kto wstaje rano i musi zachować ciszę i nie jest purystą kawowym w czarnym wydaniu. Wykonanie: solidne, szczegóły powszechnie znane lub dostępne w sieci.
Głośność - jak to młynek:-) , ale przynajmniej nie skacze po blacie. Może zbyt lekko zmienia się skalę mielenia, ale jak się o tym wie nie jest to problemem, zresztą kto pozwoli nawet nieobcej osobie dotknąć swój młynek!
Jestem zadowolony i to bardzo - czyli, na normalnym sitku w dobrym czasie dobra kawa z dobrą cremą na ustawieniu w okolicy 10. I tak podsumuje ten zakup - strzał w dziesiątkę.

muzyszyn
zagląda od święta

Postautor: muzyszyn » ndz 30 cze 2013, 10:37

Dzięki za odpowiedź ;-)
Pozwolę sobie jednak pociągnąć Cie trochę za język :
- jak z jakością przemiału? piszesz o dripie, widzę ze używasz też mokki-czy w różnych ustawieniach grubości-mieli w miarę równo? czy dużo pyli?
- jak z elektryzowaniem się zmielonej kawy?(z niemieckiego forum nie bardzo można rozwikłać - czy wylot kawy jest poprawiony).

artureski
zagląda od święta

Postautor: artureski » pn 01 lip 2013, 2:11

Jak dla mnie - miele dobrze, jestem zadowolony. Pewnie ideałem nie jest, trochę drobniejszego pyłu się znajdzie. Ale, zaznaczam - nie jestem poszukiwaczem złotego młyna, czas i pieniądze wolę poświęcić na ziarno i jego smakowanie jeśli efekt jest zadowalający. Głównie mieli do kolby - jest dobrze i to kilka razy dziennie:-) pod inne metody raczej eksperymentalnie tylko, ale też było ok - bo tutaj preferuję ręczne kręcenie jako dopełnienie rytuału. Na tych kilku rodzajach, do tej pory z elektryzowaniem się nie było problemów (albo ich nie zauważyłem). Wylot kawy - mi pasuje, odrobinę zostaje, ale to chyba normalne - wystarczy delikatnie puknąć. Przy mieleniu kawy zawsze coś tam spadnie ale w podstawce jest wyjmowana podkładka. Zresztą przez ten wylot kupiłem ten model, sprawdziło się.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » czw 04 lip 2013, 16:33

Teraz w Redcoon jest jeszcze tańszy. Ja miałem CM80 dosyć krótko, ale nie narzekałem, chociaż faktycznie nowy dziubek wydaje się lepszy. Mam porównanie do Gaggi MDF i Mciano. Graef był najcichszy, dobrze wykonany, sprawiał wrażenie bardzo solidnego. Z wyglądu dla mnie też bardzo OK.

Artur S.
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: nie mam

Postautor: Artur S. » ndz 14 lip 2013, 17:20

Cześć,
Obecnie sytuacja przedstawia się następująco:
Graef CM70 - 353,51 w DE z VAT i przesyłką do PL
Graef CM800 - 579,99 z przesyłką
Graef CM80 - 659,99 z przesyłką
Graef CM90 - 659,99 z przesyłką

CM70 jest plastikowy i czytałem, że zostaje w nim sporo zmielonej kawy w środku. Dopłaciłbym te 226 PLN do lepiej wykonanego CM800, jednak w porównaniu z CM80 i CM90, wygląda słabo z uwagi na zbyt duży zbiornik na ziarno z plastikową pokrywką (w CM80 i CM90 mniejszy i z metalową przykrywką). Wypadałoby więc kupić CM90 za 659,99. To jednak oznacza ponad 300 PLN dopłaty za lepszy wygląd, lepszą podstawkę, być może lepszy nosek, w którym zostaje mniej kawy i funkcje dozowania kawy, która podobno nie jest przydatna. Czy warto? A może jednak skusić się na trochę tańsze CM800 z większą liczbą stopni zmielenia?

Planuję mielić kawę tylko do Gagii Classic, do kupienia w GB za 900 PLN.

Wróć do „Młynki”