Naprawa pompy wibracyjnej ULKA

Tylko dla orłów!!! Dyskusje o przeróbkach, doróbkach, zmianach, słowem: o tuningowaniu maszyn :) O zamianie dysz też tutaj :)
Awatar użytkownika
wizja
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Kontaktowanie:

Naprawa pompy wibracyjnej ULKA

Postautor: wizja » śr 07 lut 2007, 20:47

Witam, otóż przed 30 minutami załatwiłem sobie pompę w moim Isomac'u Venus - tak mi się przynajmniej wydawało. Zapomniałem dolać wody i skończyła się podczas ekstrakcji. W zasadzie maksymalne obciążenie dla pompy - charakterystyczny wysoki "ultra-klekot" tłoka młócącego powietrze zamiast wody (pompa działa ale nie zasysa wody). Ale, że kawę chce się pić a kolejnych pieniędzy na elementy nie bardzo wydawać, to rozebrałem skurczybyka.. bykową znaczy ;-)

Pompę można w bardzo prosty sposób naprawić, a w jeszcze łatwiejszy sposób rozebrać.

Mój zestaw wygląda tak (minimalne różnice są tylko na odcinku pompa-bojler):

Obrazek

W 95% procentach wypadków przyczyny trzeba szukać w elemencie tuż za tą małą sprężynką po prawej stronie. W środku tubusika, w którym ona się znajduje, na końcu jest zaworek, który umieszczony jest na kolejnej sprężynce. W przypadku zassania powietrza, ten zaworek zbyt mocno wciska się w swój otworek i już nie chce z niego wyleźć. Nie trzeba tego rozbierać - wystarczy ją delikatnie przepchać.

Ot i cała fizolofia :-) Mam nadzieję, że się to komuś przyda jakby co i obędzie się bez paniki i szukania w sieci nowej pompki.

Znalazłem też fajne artykuły na innych portalach (trochę późno ale zawsze :-))

Super obrazki z budowy i działania pompy (po francusku)
Krok po kroku naprawa ULKA (po angielsku)
ostatnio w Supremo Colombiano //

Awatar użytkownika
dsc
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

re

Postautor: dsc » czw 08 lut 2007, 20:54

Witam

No i o to chodzi, jak nie działa to rozbieramy skurczybyka (tudzież bykową):)

Pozdrawiam,
dsc.
ZR-71, Guatemala i inne

jarmiel

"naprawa" pompy

Postautor: jarmiel » ndz 06 kwie 2008, 20:45

Witam

Może się komuś przyda - opiszę tu jak "naprawiłem" pompę w expresie Gaggia Syncrony Compact (pomap ULKA EX5).

Od kilku dni bardzo słabo płynęła kawa a expres pracował bardzo głośno. Odkamienianie nie pomogło więc podejrzenie padło na pompę. Spodziewałem się, że trzeba ją wymienić ale podczas przeszukiwania internetu trafiłem tutaj na informację, że można ją najpierw rozebrać i przeczyścić. Rozebrałem więc ją na części i okazało się że wszystko jest czyste i na oko sprawne. Jednak wciąż z wężyka wylotowego pompy w pierwszej chwili leci silny strumień wody, który jednak zaraz gwałtownie słabnie. Ponieważ pompa wydawała się ok. sprawdziłem element poprzedzający - mały, biały, płaski, okrągły element do którego doprowadzone są dwa wężyki do wody i trzy przewody elektryczne. Jest to najpewniej przepływomierz wysyłający impuls po każdym obrocie wirnika.
Okazała się, że woda wpływa do niego przez mały otworek w którym utkwił jakiś paproch.
Po oczyszczeniu i przy okazji odkamienieniu expres działa jak nowy.

Mam nadzieję, że komuś to pomoże.
pozdrawim
Jarek
Jarek

marosik
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: marosik » śr 20 paź 2010, 20:11

jesli popatrzeć na DIY i zabawy z pompami/ekspresami itp dochodzi się do dość dziwnych wniosków i problemów. Jeden z takich problemow to jaki jest gwint na OPV wkrecanym w pompy ULKA (ep5 czy taka sama tylko mosiezna ex5)

Może ma ktoś mośliwość zmierzyc taki gwint lub zerknąć w note katalogową takiej pompki.
średnica takiego gwintu to pewnie 10mm ale na jaki skok?

Jeśli chodzi o wnioski to:
Kupno nowego OPV mija się z celem. Używane/uszkodzone ekspresy są bardzo drogie. dlaczego tak jest??

zbignes
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: ...

Postautor: zbignes » śr 20 paź 2010, 20:30

Kupuję używany sprzęt kawowy wyłącznie tanio lub bardzo tanio :wink:
Teza o drogich używanych ekspresach nie zawsze jest prawdziwa, ot takie życie.

marosik
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: marosik » śr 20 paź 2010, 20:44

to może masz jakis OPV i jestes z W-wy? Szukam na allegro i widze że uszkodzone idą po okolo 200zl>? Przykładów mógłbym podać kilka.
uszkodzony byłby idealny bo znajde tam i teflonowe wężyki i złączki itp itd... a jak na złośćwszystko drogo :(

zbignes
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: ...

Postautor: zbignes » śr 20 paź 2010, 20:49

Niestety nie mam i nie jestem z W-wy. Zwróć się do Janusza, Loock'a, Bartoromero może ktoś ma.

loock
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: do kawy...
Kontaktowanie:

Postautor: loock » czw 21 paź 2010, 7:07

jesli popatrzeć na DIY i zabawy z pompami/ekspresami itp dochodzi się do dość dziwnych wniosków i problemów. Jeden z takich problemow to jaki jest gwint na OPV wkrecanym w pompy ULKA (ep5 czy taka sama tylko mosiezna ex5)

Może ma ktoś mośliwość zmierzyc taki gwint lub zerknąć w note katalogową takiej pompki.
średnica takiego gwintu to pewnie 10mm ale na jaki skok?
GW 1/8"

bartoromero

Postautor: bartoromero » czw 21 paź 2010, 10:58

mam dwa graty do rozbiórki - są tam chyba OPV-ły - do zabrania za garść słonecznika ;)

Wróć do „Tuning”